Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само така ще се справим с Covid-19: "Две трети от населението трябва да придобият имунитет"

Германският вирусолог д-р Мартин Айхнер за настоящата ситуация и възможните сценарии

41 коментара
Само така ще се справим с Covid-19: "Две трети от населението трябва да придобият имунитет"

Мартин Айхнер е вирусологкъм университета в Тюбинген. Заедно със здравната служба на Баден-Вюртемберг той е създал коронавирус-симулатор - CovidSIMhttp://covidsim.eu/, който разработва различни сценарии за развитие на пандемията в зависимост от зададените в него данни."За да овладеем пандемията от коронавирус, две трети от населението трябва да придобият имунитет срещу него", казва Мартин Айхнер винтервю за ARD, цитирано от Дойче веле и разглежда няколко възможни сценария.

Ефективни ли са сегашните ограничения на събиранията?

Ограниченията водят дотам, че се заразяват много по-малко хора. Това като начало е добре. Защото при много силно покачване на новозаразените, както беше наскоро, здравната система просто няма да може да се справи с натоварването. Само че когато броят на заразените спре да нараства, почти никой не придобива имунитет срещу новия вирус. А от епидемиологична гледна точка е необходимо две трети от населението или повече да придобият имунитет, за да може епидемията да се овладее трайно.

Защо две трети?

Изчисленията са направени на базата на предположението, че един заразен пренася вируса към средно трима души. Но ако 50 процента от населението имат придобит имунитет срещу Covid-19, вирусът би бил пренесен само към 1.5 души. Едва когато заразеният пренася вируса към само един човек, кривата ще спре да върви нагоре. А това означава, че две трети от хората трябва да имат имунитет срещу вируса.

Означава ли това, че актуалните мерки не помагат?

Сега само печелим време. Ограниченията на контактите просто отлагат проблема напред във времето. Когато след няколко седмици се върнем към нормалния си начин на живот, без населението да има съответния имунитет, ще се окажем на същото място, на което сме били и преди. Последиците: всичко ще започне да се повтаря, един заразен ще пренася заразата към още трима души, които на свой ред ще я разпространяват и кривата отново ще тръгне нагоре.

Трябва ли тогава ограниченията да бъдат удължени още повече?

Ако те бъдат удължени, ние просто ще отложим всичко напред във времето. А и обществото не би могло да си позволи прекомерно удължаване на ограниченията за контакти. Не можем да удължаваме тези мерки чак докато се създаде ваксина и тя влезе в употреба.

Какво ще се случи, ако ограниченията бъдат разхлабени? Ако примерно децата се завърнат в училищата и детските градини, но ресторантите и баровете останат затворени? 

В момента ние ограничаваме до голяма степен контактите с други хора. Ако обаче ограничаваме събиранията само с 50%, то един заразен ще пренася заразата към повече от един човек. И така броят на заразените отново ще скочи светкавично.

Ако зададем точно тези условия в спецалния симулатор, създаден за случая, ще видим, че така ще ни трябват около седем месеца, за да овладеем положението. А това би било ужасно. Щетите за икономиката и за обществото биха били прекалено големи. Искаме ли въобще такова нещо?

Каква е алтернативата?

За да се стигне по-бързо да придобиване на имунитет сред населението, би трябвало събиранията отново да бъдат позволени. И то толкова дълго, докато броят на заразените отново скочи много силно - чак докато стане почти непоносимо за обществото и за здравеопазването. И точно тогава отново би трябвало да се въведат ограничения - може би дори още по-силни, отколкото сегашните.

Чрез по-високия брой зарази населението ще е придобило по-голям имунитет срещу вируса. Новите ограничения би трябвало да важат докато ситуацията стане отново поносима за обществото.

Ако обаче имунитетът все още не е достатъчен, броят на заразените пак ще се покачва. И така - чак докато две трети от населението придобият имунитет срещу новия вирус.

Всички тези сценарии обаче ще натоварят много обществото. Затова може би още по-важно е да се изолират най-застрашените - възрастните хора и тези с предишни заболявания. Но пък много от тези хора не могат да живеят сами - едни имат нужда от грижи, други живеят с децата и внуците си. Така че ще имаме нужда от креативни решения.

Какви са в такъв случай решенията?

Трябва да се действа в няколко посоки: например да се въведат защитни маски за всички или пък специално защитно облекло за по-възрастните. Защитните маски обаче ще усложняват дишането на някои от най-застрашените. Вариант са и тестовете за антитела - да се установява кои хора вече имат имунитет, за да могат те да работят без опасения в домовете за възрастни.

Най-големият проблем е, че около коронавируса все още има много неизвестни - не се знае колко от заразените действително се разболяват, кой трябва да отиде на лекар или в болница. Все още просто не разполагаме с достатъчно данни.

***

Както посочва ARD, неизвестно е и при колко от заразените с коронавирус се стига до смърт. Известно е, че рискът инфекцията да доведе дотам, нараства при хората над 50 години. Заразените под 50-годишна възраст до момента много рядко стигат до интензивните отделения в Германия. Ако има такива случаи, то най-вече са хора с предишни хронични заболявания.

Във времената на пандемия вирусолозите и медиците могат само да предполагат каква част от заразените умират от новия коронавирус. Това се дължи на обстоятелството, че много от заразените въобще не биват регистрирани. Четирима от петима заразени имат вероятно само леки симптоми и затова не се и подлагат на тест за диагностициране на Covid-19. Германските вирусолози предполагат, че смъртността от коронавируса в страната е между 0.3 и 0.7 процента. Но това са само предположения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milen Ivanov
    #41

    Ако не се хващаме за подробностите като колко е коефициентът и че не е толкова просто, човекът е прав. Тия прекалени мерки са излишни и вредни. Може би са неизбежни там, където работата е изтървана, като във Франция, но инае хората под 55, които са здрави, трябва да работят, да си стимулират имунната система и да пазят по-уязвимите. Иначе прецакваме 5 системи, за да запазим една - здравната; и то без гаранции за успех. Това е като "елуването" на рак с химиотерапия!

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #40
  3. Miau
    #39
    Отговор на коментар #33

    печеленето на време е печелене на ЖИВОТ.В момента трескаво се изпитват различни препарати и ефикасността им, а не се чака само на ваксината, върху която съще трескаво се работи.Това разбира се, не е в България, но рано или късно терапията ще стигне и до България.

  4. Естествено
    #38
    Отговор на коментар #18

    Не е само в Китай. През 2014 г имаше на остров Мадагаскар. Но всичко е под контрол. Според мен важния въпрос е защо беше изпуснат коронавируса. А преди това H1N1. При положение, че сто години нещата са били под контрол. Какво се е променило? Ако не си отговорим на този въпрос рискуваме да бъде изпуснато нещо сериозно. До тук се тиражират мнения основно на клиничн специалисти - тези, които лекуват. Много малко са мненията на епидемиолози, а именно те се борят с епидемиите. Пък за превенцията, а

  5. Филка Русофилка
    #37

    Дoпуcкaнeтo нa д-p Мapтин Aйxнep e, чe пpи нулeв имунитeт 1 зapaзeн пpeнacя виpуca към 3-мa души, a пpи 50% имунитeт - към 1,5 души. Пpeди някoлкo дeнa бeшe лaнcиpaн дpуг гepмaнcки cпeциaлиcт, кoйтo твъpдeшe, чe 1 зapaзeн пpeнacя виpуca cpeднo към 1,22 души:

    1. Пo „мoдeлa“ DE-1,22 (peпpoдуктивнo чиcлo R0=1,22), зaпoчвaйки c oбявeнитe у нac нa 8 мapт 4 души, бpoят нa зapaзeнитe в нaчaлoтo въpви „кoвapнo“ дocтa пoд BG-гpaфикaтa нa нaшия Гeнepaлeн щaб, нo уcкopeниeтo ѝ e тoлкoвa pязкo, чe нa 24-тия

  6. Real ''Mickey''
    #36

    Продължение: ....Какво пречеше да се изолират само старите хора и хората със здравословни проблеми ...И КАКВОТО, ТАКОВА и живота да продължи ?!!!! А със спестените(от сегашните безумия) финанси да се концентрират върху създаване на лек против усложненията приченени от китайския вирус(колкто е възможно по-скоро) и да се разработи ваксина. Тогава и останалата част от населенито ще изгради имунитет. Тоя вирус НАКРАЯ ще се окаже СТРАШЕН, но НЕ по-страшен от предните китайски, птичи, свински, азиатски,

  7. Real ''Mickey''
    #35

    A МСМедиите, Собствениците им, СпоСОРОСите им и НАЙ-ВЕЧЕ играчите на борсите(на които само това е им е бизнеса) КОГА ЩЕ ОБЛЕКАТ РАИРАНИ КОСТЮМИ заради създаденото положение? Как е възможно БЕЗНАКАЗАНО да се създаде такъв ХАОС със световната икономика и КОЛАПС, та скоро да няма нито финанси нито ресурси, за да се спасят МИЛИОНИ ЖИВОТИ на хора с различни от китайския вирус заболявания И ДА СЕ СПРАТ ВСЯКАКВИ ДРУГИ медицински иновации? Да се разбият семейства, да измират новородени деца поради липса на медицински грижи, млади хора да заживеят по улиците без шанс и бъдеще?

  8. ivancho ivanov
    #34

    В момент според СЗО заразта от COvid19 по света е удвоена за една седмица, не е неизвеестно колко са носителите на заразата без признацитее т.е. едно уравнение с повече от едно неузвестни - вирусът ще мине, но колко ще може икономиката да издържи с малка криза?

  9. Stefan
    #33

    Herd immunity или т.нар. стаден имунитет е единственият начин да се потуши епидемия, когато тя вече е изпусната от първоначалното огнище (Китай) и е станала световна пандемия. В отсъствието на ваксина той може да се придобие само с преболедуване. Неприятно но факт. Всичко друго е само печелене на време. Но време за какво? В Германия удвояват интензивните легла. А у нас? Дават пресконференции!?!

  10. Коментарът е изтрит в 20:33 на 16 януари 2022 от автора.
    #32

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.