Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само управляващите си вярват, че правят нещо за здравеопазването

7 коментара
Само управляващите си вярват, че правят нещо за здравеопазването

Лекари, медицински сестри, синдикати в здравеопазването и пациенти се обединиха около становището, че в Бюджет '2009 здравеопазването отново остава пренебрегнато и издигането му като национален приоритет е само в "празните приказки" на управляващите, но не и в действителност. Това стана по време на кръгла маса, посветена на бюджета за здравеопазване във вторник.

Дори синдикатите и съсловната организация на лекарите, които рядко през последните години демонстрират единомислие, този път се оказаха на едно и също мнение – през следващата година в здравеопазването няма да се промени нищо към по-добро. Най-ощетени отново ще бъдат пациентите-данъкоплатци.

Директорът на бившата окръжна болница в София "Света Анна" д-р Димитър Димитров заяви, че и през 2009 година българите ще продължават да си доплащат, за да бъдат лекувани и по този начин да дофинансират пренебрегнатия за пореден път сектор.

Председателят на здравния синдикат в КНСБ д-р Иван Кокалов видя проблем и в това, че в самата управляваща коалиция няма единство за това как да се променя финансирането в здравеопазването. Той заяви, че синдикатът плътно стои зад исканията на здравното министерство, но на последното заседание на ресорната парламентарна комисия министър Евгений Желев призна, че се се простил с илюзиите си за 5% от БВП за здравеопазване.

От 2001 година насам парите за здравеопазване като процент от БВП варират около четирите процента и тазгодишната рамка на бюджета не предлага нищо различно. Според лекари, синдикати и пациенти обаче именно тази година трябва да се направи решителната крачка в сектора като бъдат отделени поне 5% от БВП, за да се постигнат целите на Здравната стратегия, която влезе за обсъждане в парламента.

Тя предвижда в края на периода ѝ на действие през 2013 година да бъде достигнат средноевропейския процент от БВП, отделян за здравеопазване, който е 8%. Това означава, че всяка година в бюджета трябва да се заделя с процент повече за сектора, което обаче няма да се случи. За 2009 година държавата предвижда за здравеопазване – 4.2% от БВП, което е с 480 млн. лв. повече от миналата.

Председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) Андрей Кехайов определи настоящата ситуация в здравеопазването като "идейна безизходица и криза на ценности" и заяви, че съсловната организация ще внесе своя алтернативен бюджет на НЗОК в Министерски съвет.

Председателят на Асоциацията за защита на пациентите Пламен Таушанов смята, че е сбъркано цялото бюджетиране в България, тъй като никой не носи наказателна отговорност за несъбраните вземания, а управляващите се вторачват предимно в разходната част. Според него при обсъждането на бюджета в парламента депутатите предварително са се предали и не защитават обществения интерес.

Към момента дълговете на болниците възлизат на 218 млн. лева като 71 млн. лева са просрочените задължения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Hari
    #8

    ами,мрете та да ви дойде акъла в главата !

  2. калун
    #6

    по стар комунистически обичай не им пука за народа.

  3. МИ6
    #5

    !

  4. dedov
    #4

    тя няма да се напълни с нищо просто трябва да се смени кацата като не върви в публичния дом не се сменят леглата а се сменя персонала

  5. кънчо
    #3

    .

  6. banskia zet
    #2

    Тия месеци бях на ТЕЛК.Чесно казано великолепен екип ,сърдечен отзивчив и най важното точен.От институцията в която работя изискваха снарочно писмо да се формулира ЕР дали съм или не съм "болен".Но истината не може да се скрие.Просто съм си болен и това е.Но на държавната институция явно не й хареса ЕР на ТЕЛК и веднага още пресен документ се опитва да се "жалва"пред НЕЛК.Пак натиск ,защото там по етажите на институцията на някой не му харесвам болен защо има такова ЕР веднага да се "оспорва".Но

  7. кк
    #1

    Нормално! Никой не може да премери килограм здраве. Труда ни е невидим. Да не говорим, че е пълно безумие системата с направленията, това кой на какво и колко има право, организирането на до болничната помощ, а за нашата болничната да не говорим. Въртим си се в един омагьосан кръг и от това си страдат само пациентите. Единствено, когато тези, от които нещата зависят попаднат на мястото на пациента започват да "вдяват"Всички ще станем пациенти един ден, но някои се мислят за богопомазани....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.