Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Санкциите на САЩ срещу Техеран се целят в сърцето на иранската икономика

8 коментара

Петрол, нефтохимия, финансови трансакции, Гвардейци на революцията: САЩ се целят в сърцето на иранската икономика, откакто възобновиха санкциите през 2018 г. в рамките на политика на "максимален натиск" за връщане на Техеран на масата за ядрени преговори, пише Франс прес.

Наказателните мерки имат за цел да затруднят търговския и финансов обмен с Иран. Откакто САЩ се оттеглиха от сключеното през 2015 г. във Виена иранско ядрено споразумение, международните фирми, които трябва да избират между иранските си инвестиции и достъпа до американския пазар, масово избраха да се изтеглят от Иран.

Петрол, нефтохимия

Правителството на Доналд Тръмп иска да направи така, че износът на ирански петрол да е "възможно най-близък до нулата", и казва, че може да постигне тази цел още през 2019 г.

Според агенция Блумбърг износът е намалял от 1,5 милион барела на ден през октомври 2018 г. на 750 000 барела на ден през април.

През май Вашингтон отмени последните изключения, които беше дал на осем страни за купуване на ирански петрол. Турция и Индия съобщиха, че са прекратили всякакви трансакции с Техеран.

Този месец Иран заяви, че продължава да изнася петрола си чрез "неофициални или неконвенционални продажби". В същото време Франция, Великобритания и Германия, които са страни по иранското ядрено споразумение, създадоха през януари механизъм за бартерна търговия с Иран за заобикаляне на санкциите.

Освен суровия петрол санкциите са насочени и срещу кондензатите, вид лек петрол.

Друг ключов сектор е нефтохимическата промишленост. На 7 юни Вашингтон санкционира компанията "Пършън гълф петрокемикъл индъстрийс", която е свързана с идеологическото оръжие на режима: Гвардейците на революцията.

Заедно с филиалите си тази компания представлява 40 процента от иранския производствен капацитет в нефтохимията и 50 процента от износа в този сектор. Според Вашингтон компанията оказва финансова подкрепа на Хатам ал Анбия, конгломерата на Гвардейците, който участва в повечето големи ирански инфраструктурни проекти.

Финансови трансакции

През август 2018 г. Вашингтон забрани иранското правителство да купува долари, с което силно затрудни достъпа на фирмите и населението до американската валута.

На санкции са подложени и обмените между чуждестранните финансови институции и иранската централна банка или други ирански банки. Тези институции повече не могат да имат достъп до американската финансова система.

Правителството на Тръмп по-специално иска международната банкова мрежа Суифт, основен елемент от финансовата система за парични преводи по света, да изключи санкционираните ирански банки.

Забранен е и обменът на злато и други ценни метали.

Гвардейци на революцията

През април Корпусът на гвардейците на Ислямската революция беше поставен в американския черен списък на чуждестранни терористични организации. Вашингтон за пръв път санкционира организация, "която е част от чуждестранно правителство", увери Доналд Тръмп.

В този черен списък са включени и Бригадите Кудс. Това елитно звено е натоварено с операциите в чужбина и подкрепя съюзените с Иран сили в Близкия изток като войските на сирийския президент Башар Асад, движението Хизбула в Ливан и иракските сили в борбата с джихадистите.

През януари министерството на финансите на САЩ наложи санкции на две подкрепяни от Иран милиции, които воюват в Сирия: дивизията Фатемиюн, която е съставена от афганистанци, и бригадата Зайнабиюн, съставена от пакистанци.

Индустрии

Санкциите са насочени срещу производството на желязо, стомана, алуминий, мед, добива на въглища и графит.

Автомобилният сектор и търговската авиация, която се бяха възползвали от плахото отваряне след отмяната на санкциите при сключването на иранското ядрено споразумение, отново са взети на мушка. Повечето европейски автомобилостроители се отказаха от проектите си в Иран.

Санкции са наложени и на корабостроенето и морския транспорт.

Другите санкции

САЩ са забранили вноса на идващи от Иран килими и хранителни продукти.

През март бяха наложени санкции на 14 ирански ядрени учени - предупреждение към младите им колеги, които се изкушават да тръгнат по стъпките им.

По БТА.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #8
    Отговор на коментар #6

    "Ще нападнат Иран, колкото нападнаха С.Корея, която ги сложи на масата."Аз пък мисля, че точно Тръмп сложи на масата корейците, както ще сложи на масата и Иран. Не обобщавай с думата "американците", защото Тръмп няма нищо общо с предните управления(по реакцията на Вашингтонското Блато към Тръмп не го ли виждаш), а и Тръмп е заявявал не веднъж, че не иска да превзема НИКОГО.

  2. Zlatan
    #7
    Отговор на коментар #4

    до Оля 501013Каквото и да има между Путин и Тръмп, то не е така тъпо, каквито са глобалистите в конгреса на САЩ

  3. Zlatan
    #6

    Светът никога няма да забрави стъкленицата с пясък която размахваше Колин Пауъл като хим.оръжие на Садам. Оттук нататък всеки предтекст за обявяване на война на когото и да е било с счита за фалшив.
    Санкциите, които се налагат без параф на ООН са абсолютно незаконни, защото целят единствено и само американски интереси, но не и интересите на другите народи.
    Държава на 200 г. не може да оправи държави на по 5 000 години със съвършенно различен път на развитие.
    САЩ забравиха, че изклаха и обраха коренния

  4. анита хегерланд
    #5

    Не знам дали съм права, но мисля, че САЩ искат да изтласкат Иран като вносител на петрол за ЕС и да заемат неговото място...Това е големият им интерес. Техният петрол в момента е с държавни дотации и държавната администрация трябва "да си върне парите"...

  5. olja501013
    #4

    Защо не приложат същият подход и за Русия? Отдавна нямаше вече да има война в Сирия и Украина, нямаше да има намеса в изборите на много демократични страни!!! Нямаша да има този хаос по света!!! Има-има нещо между Тръмп и Путин!!! Ха!Какво ли е то?!

  6. Лизи Гугуткова
    #3

    Пентагонът извърши кибератака срещу шиитската войнстваща група Kataib Hezbollah. Това се съобщава от CNN, позовавайки се на източници. Според канала говорим за голяма кибератака срещу Kataib Hezbollah, която оперира в Иран и Сирия. Както беше отбелязано, САЩ вярват, че групата е отговорна за смъртта на пет американски войници в Багдад. Атаката е, за да се намали бойната готовност на Катайб Хизбула.

  7. АлександърНиколов
    #2

    На айатоласите не им липсва нищо и подлагат народа на невероятни изпитания и мизерия. Да видим до кога ще е търпението му.

  8. Лизи Гугуткова
    #1

    Американските конгресмени Roh Hannah и Matt Gatz предложиха, на Доналд Тръмп да бъде забранено военна операция срещу Иран. Според агенция конгресмените са решили да внесат промени в военния бюджет на САЩ, които ще забрани подобна операция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.