Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Санкциите срещу Ирак - отново в дневния ред на ООН и САЩ

0 коментара

Генералният секретар на ООН Кофи Анан започна разговори в Ню Йорк с делегация на Ирак за сваляне на санкциите срещу Багдад. Разговорите се провеждат по същото време, когато американският държавен секретар Колин Пауъл е на посещение в Дамаск, където се опитва да убеди Сирия да спазва икономическото ембарго срещу Багдад, като спре да купува иракски петрол.

Ирак иска да бъдат прекратени санкциите, които бяха наложени след войната в Персийския залив през 1991 г., но отказва да се съобрази с изискването на ООН за продължаване на оръжейния мониторинг. Съветът за сигурност на ООН наложи оръжейни инспекции

на Ирак заради съмнения, че режима на Саддам Хюсеин разработва оръжия за масово унищожаване. След редица скандали, свързани с проверките на специалната оръжейна комисия на ООН, през 1998 г. инспекторите бяха изгонени от Ирак. Сега международната организация поставя като условие за премахване на санкциите възобновяването на оръжейните инспекции в Ирак.

Международният консенсус за отстояване на политиката на икономическо ембарго срещу Ирак започна да отслабва след последните въздушни атаки на САЩ и Великобритания срещу военни обекти около Багдад. Вашингтон и Лондон също обсъждат проекти за намаляване на икономическото ембарго, които наричат "облекчени санкции". Те включват намаляване на икономическото ембарго и засилване на санкциите в областта на военните технологии.

Слаби шансове за пробив

Шансовете за бързо намаляване на санкциите срещу Ирак са доста малки. Според Кофи Анан обаче настоящата среща с иракски официални лица има за цел да сближи позициите на ООН и Ирак и да договори рамка за конкретните преговори по свалянето на санкциите. Възможно е Ирак да приеме възобновяване на оръжейните инспекции, ако те бъдат ограничени и ООН не иска пълен достъп за инспекторите си до всякакви военни обекти.

Надежда за начало на диалог даде иракският външен министър Мохамед ал Сахаф, който води делегацията в Ню Йорк. Той заяви, че носи подробна документация, която дава доказателства, че Багдад не разработва ядрени, биологични или химически оръжия.

Позицията на САЩ по санкциите

По същото време, когато ООН и Ирак търсят варианти за дипломатическо сближаване, американският държавен секретар Колин Пауъл е на обиколка в Близкия изток. Една от целите на обиколката е изработване на нов регионален консенсус срещу режима в Багдад.

По време на посещението си в Сирия Пауъл се надява да убеди президента Башар ал Асад да не започва нелегален внос на иракски петрол. Според американски източници Сирия възнамерява да закупи от Ирак 100 000 барела петрол без одобрението на ООН, което ще бъде в нарушение на санкциите, наложени от международната организация. В замяна на евентуалното съгласие на Сирия да сътрудничи на САЩ и ООН, Пауъл ще предложи ембаргото срещу Ирак да бъде заменено с формулата на "облекчените санкции".

Като цяло, новата администрация в САЩ е още по-скептична от правителството на Клинтън относно военните намерения на Ирак. Пауъл, който бе главнокомандващ на американската операция срещу Багдад през 1991 г. настоява, че режимът на Саддам Хюсеин продължава опитите си да разработи оръжие за масово унищожаване.

В същото време Ирак е изцяло против проекта за "облекчени санкции". Официалната позиция на Багдад е, че чрез него САЩ искат да запазят контрола си върху Ирак и че новата формула запазва икономическото ембарго.

10 години от войната в Залива

Успоредно с преговорите между ООН и Ирак и дипломатическата обиколка на Пауъл в Близкия Изток, Кувейт отбеляза десетата годишнина от войната в Персийския залив. На честванията присъстват политици и военни командири, играли ключова роля във войната в през 1991 г.

Сред тях са бившият американски президент Джордж Буш-баща, бившите британски премиери Маргарет Тачър и Джон Мейджър, бившият държавен глава на Аржентина Карлос Менем и американският генерал в оставка Норман Шварцкопф, който ръководеше военната операция.

Колин Пауъл също бе включил в графика на обиколката си честването на десетгодишнината от войната. На церемонията той заяви, че Ирак никога повече няма да може отново да окупира малката и богата на петрол страна. Пауъл потвърди американските намерения натискът върху Багдад да не отслабва. Той също препотвърди позицията на САЩ, че са необходими категорични доказателства, че Ирак няма да може да разработи оръжия за масово унищожение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.