Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съперничеството между Държавния департамент и Пентагона се засилва

0 коментара

След американската военна победа в Ирак, споровете по въпросите на американската външна политика между Държавния департамент и министерството на отбраната се засилват, посочиха американски представители. По думите им всекидневно избухват спорове за политиката към Северна Корея, близкоизточния мирен процес и възстановяването на Ирак.

Докато отношенията между държавния секретар Колин Пауъл и министъра на отбраната Доналд Ръмсфелд са учтиви, бюрократичните свади между по-нисшестоящи представители на двете министерства са ежедневни, твърдят представители на администрацията. Само дни преди срещата в Пекин на американски и севернокорейски представители министерството на отбраната настоявало ръководителят на американската делегация и помощник-държавен секретар Джеймс Кели да бъде заместен от заместник-държавния секретар Джон Болтън, който подкрепя позицията на Доналд Ръмсфелд за Северна Корея. Пауъл обаче отхвърлил предложението.

Държавният департамент от своя страна се опитал да ограничи ролята в Ирак на опозиционния лидер Ахмед Челеби, тъй като според някои американски представители той не се ползва с подкрепа в Ирак. Цивилното ръководство на Пентагона, което подкрепя Челеби, реагира веднага като го изпрати в Ирак, заедно със стотици бивши опозиционни бойци. В момента той е в Багдад, където се опитва да изгради политическа база.

Много от споровете са предизвикани от твърденията на консерватори в и извън администрацията, че бюрокрацията в Държавния департамент пречи на президента Буш да прилага програмата за борба срещу тероризма и да действа срещу вражески държави. Бившият председател на Камарата на представителите Нют Гингрич смята да засегне този въпрос в речта, която ще изнесе днес пред Американския предприемачески институт. Гингрич смята да призове за щателно преразглеждане на структурите на Държавния департамент, включително чрез слушания в Капитолия. Той посочи, че иска да покаже разликата между успешно-трансформираното министерство на отбраната и "проваления" Държавен департамент, който по думите му е минал през шест месеца дипломатически неуспехи, последвани от един месец военен успех и сега се връща към дипломатически неуспех.

В неотдавна публикувано интервю Гингрич заяви, че историята на дипломатическия провал е по-сериозна от американската военна победа. Наред с други факти, той изтъкна провалът при преговорите с Турция, която отказа да приеме американски войници на своя територия, френската кампания срещу войната и провалът в усилията да бъде получено одобрението на ООН за нова резолюция, разрешаваща употребата на сила. Дипломатическите усилия преди войната бяха период на "нескончаеми провали", отбеляза Гингрич.

Колин Пауъл ожесточено защитава водената от Държавния департамент политика преди войната, като изтъква като голяма победа, че през ноември м.г. Съветът за сигурност на ООН единодушното прие резолюция, разрешаваща завръщането на оръжейните инспектори в Ирак. След като бил запознат с изказванията на Гингрич високопоставен член на Държавния департамент заяви снощи, че през август м.г. САЩ не са били подкрепени от нито една държава. Дипломатическите усилия, дори тези, които са се провалили, са подготвили почвата за получаване достъп до военни бази и за финансова помощ при възстановяването на Ирак.

По думите на същия представител на американското външно ведомство Гингрич, който според него отдавна напада Държавния департамент, е насочил критиките си към Пауъл, но всъщност целта му е президентът Буш. "Ако той има проблем с Пауъл, значи има проблем и с Джордж Буш, защото Пауъл върши това, което иска Буш". Гингрич от своя страна заяви, че не действа от името на Ръмсфелд и че не се опитва да критикува Пауъл. Говорителката на Пентагона Виктория Кларк заяви, че не е запозната с речта, която трябва да изнесе Гингрич, но посочи, че той не представлява официалната позиция на военното министерство.

Гингрич обаче посочи, че смята да говори по въпроси, които силно са разединили двете министерства. Пауъл твърди, че отношенията му с Ръмсфелд са добри, въпреки политическите различия между двете министерства. "Говоря с Дон непрекъснато. Ние се виждаме непрестанно и се разбираме чудесно", заяви в интервю този месец държавният секретар. По думите му между двете министерства има разногласия, но според него това е нормално за всяка администрация. Ние разрешаваме споровете като двама души, служещи на един президент, допълни Пауъл.

Гингрич, който откакто напусна поста председател на Камарата на представителите през 1999 г. се опитва да спечели водеща роля в Републиканската партия по въпроси за отбраната и националната сигурност, посочи, че възнамерява да разкритикува Държавния департамент заради подкрепата му за "пътната карта" за мир в Близкия изток. Планът беше съставен от ЕС, Русия и ООН. Под влиянието на британския премиер Тони Блеър Буш прие плана малко преди войната в Ирак и заяви, че ще го представи на израелците и палестинците след сформирането на новото палестинско правителство. Високопоставени представители на министерството на отбраната обаче изразиха подкрепата си за израелците, които се опитват да ограничат участието на ЕС и ООН в мирния процес.

Гингрич твърди също, че Агенцията за международно развитие към Държавния департамент се е провалила при възстановяването на Афганистан и трябва да бъде трансформирана в гъвкава и ефективна структура. Пауъл и Ръмсфелд имаха разногласия за ролята на агенцията в Ирак, като накрая Пауъл се съгласи агенцията да докладва директно на о.з. генерал Джей Гарнър, ръководител на Службата за възстановяване и хуманитарна помощ.

Гингрич заяви, че последното събитие, което го е накарало да подготви днешната си реч е съобщението за планираното посещение на Пауъл в Сирия. Ръмсфелд и други високопоставени членове на Пентагона обвиняват Сирия, че е помагала на режима на Саддам Хюсеин и е осигурила убежище на членове на режима. Планираното посещение на Пауъл охлади дипломатическите страсти, но според Гингрич държавният секретар не трябва да посещава държава, която е свързана с тероризма.

Пауъл се остави да бъде убеден да замине за Дамаск от отдела за Близкия изток към Държавния департамент, заяви Гингрич, който допълни, че този отдел задоволява исканията на диктаторите и се опитва да се държи добре с корумпирани режими.

В Държавния департамент Пауъл се цени заради повдигането на духа на персонала, осигуряването на голям бюджет и подобряването на мениджмънта. Според независима оценка на група от бивши посланици Пауъл е постигнал големи успехи, спечелвайки отпускането на големи средства за министерството и подобрявайки публичната дипломация. Според комисията постиженията на Пауъл са големи и дори исторически.

Гингрич признава, че Пауъл е успял да се пребори с деморализацията в Държавния департамент. Той обаче допълни, че Пауъл е успял да повдигне духа на хора, които не вярват в убежденията на Джордж Буш и се опитват да ги подкопаят.

По БТА, с малки съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.