Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сърбия, Албания и Северна Македония правят "Мини Шенген" на Балканите

Косово отказва да се присъедини към регионалната инициатива

14 коментара
Президентът на Сърбия Александър Вучич и премиерите на Северна Македония и Албания Зоран Заев и Еди Рама дадоха изявления след тристранната среща. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преговори в Охрид за създаването на т. нар. "Мини Шенген" или "Малък Шенген" на Балканите се провеждат през уикенда с участието на държавните лидери на Събрия, Северна Македония и Албания – президентът Александър Вучич и премиерите Зоран Заев и Еди Рама.

Това се случва след отказа на ЕС да даде дата за започване на преговори за членство с Охрид и Тирана.

"Досегашните разговори са много добри. Първото видимо споразумение ще бъде по-лесното преминаване на граничния пункт Прешево, а пътуването до Северна Македония и Албания само с лична карта може да се очаква до Нова година", каза в Охрид Александър Вучич.

По думите му "това са тектонични промени, които ще повлияят на привличането на преките чуждестранни инвестиции, защото инвеститорите искат стабилност и голям пазар".

Той добави, че с незначителни промени в законите едно и също разрешение за работа може да важи и за трите държави и че признаването на квалификациите ще бъде хармонизирано.

"Намерението е на летището в Белград да нямате нужда от специални документи за Албания, никой да не ви иска документи, да имате възможно най-малко документация и колкото се може по-малко гранични проблеми. Когато кацнете в Скопие, вече няма да ви питаме как отидохте там, можете да отидете в Белград или Тирана, това е един вид "Мини Шенген", добави Вучич.

Той обяви, че трите държави ще могат да създават туристически маршрути заедно, ще могат да се посещават Белград, Копаоник, Златибор и Охрид или Дуръс наведнъж, което е особено привлекателно за азиатските туристи.

Преди дни подкрепа за инициативата изрази Вашингтон. "Малкият Шенген" е обещаваща инициатива, която има нашата подкрепа, каза специалният пратеник на държавния секретар на САЩ за Западните Балкани Матю Палмър в Женева.

Вучич благодари на САЩ за подкрепата и заяви, че ще потърси същото и от френския президент Еманюел Макрон.

На тристранната среща в Орхид присъстват председателят на съвета на министрите на Босна и Херцеговина Денис Звиздич и министърът на икономиката на Черна гора Драгица Секулич.

Косовският президент Хашим Тачи обаче обяви във Фейсбук, че е отказал да присъства на срещата на върха в Охрид, заявявайки, че Косово не иска да замени своята евроатлантическа перспектива с каквато и да е регионална инициатива.

Той каза още, че на първата среща на върха за тази нова регионална инициатива Сърбия "умишлено е пренебрегнала Косово". Според Тачи тази регионална инициатива е "безсмислена", докато Сърбия и Босна и Херцеговина не признаят независимостта на Косово.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #14

    Нещо като "Малка Югославия"?!

  2. edin.drug
    #13

    Можем да поздравим Макрон, който също като Тръмпуша, се впусна да прави подаръци на Путлер. Не "мини-Шенген" а "семи-Югославия" аз пък да ви кажа. И тази групичка несъмнено ще бъде овладяна от руските политически амбиции в опасна близост до нас.

  3. Zlatan
    #12

    Ако България тежи 1 кг. на международните везни, то Гърция тежи 1 тон. Неслучайно Помпео преди месец определи Гърция като стожерът на Балканите, т.е. главната държава в този регион.Гърция сключи договор с Македония в който има апендикс/приложение/: официалната македонска литература и учебници да вписват задължително, че Александър Велики е грък. Докато ние подписахме договор в който определяме Комисия от учени, която да каже кой е българин и кой македонец. Интересно, нашите управляващи считат, че

  4. Обектив
    #11
    Отговор на коментар #10

    Изглежда, някой иска да тласне Западните Балкани към гибелна за Македония Сръбско-Албанска федерация. Гърците винаги са искали да имат обща граница със стария им съюзник Сърбия.

  5. Естествено
    #10
    Отговор на коментар #8

    Какви "оси" сънуваш? ☺

  6. Обектив
    #9
    Отговор на коментар #8

    Прав сте ! Проблемът е, че сега не е България тази, която чертае разделителни линии и търси оси за противопоставяне !

  7. Zlatan
    #8

    Оста Рим-Берлин-Токио-София-Будапеща-Румъния доведе до две национални катастрофи и огромни репарации, докато другата ос излезе победителка. Разликата е в политическото късогледство на нас българите и откровенната ни простотия. Личи по постовете.Това е обективното !

  8. Обектив
    #7

    Както се вижда, политическата ос "Атина - Белград - Париж - Москва" от времето на Първата световна война чертае старите разделителни линии на Балканите.

  9. Коментарът е изтрит в 14:15 на 21 октомври 2021 от автора.
    #6
  10. Естествено
    #5
    Отговор на коментар #4

    И какво видя?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.