Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сърбия бави с години информация за минни проекти край границата с България

1 коментар
Асен Личев, сн. БГНЕС

Вече пет години Сърбия не предоставя на България обещана информация за инвестиционните намерения на компанията "Босилметал" да строи флотационна фабрика за извличане на мед, олово и цинк край с. Караманица, разположено в близост до границата с България и река Драгощица, която често идва у нас замърсена. Българското екоминистерство изобщо не знае официално за коментираните в публичното пространство намерения на разработка на още три мини в региона – край селата Подвирови, Поповица и Грот. Посолството ни в Белград е отправило вербална нота с искане за предоставяне на информация за тези потенциално опасни за трансгранично замърсяване проекти. Държавата ни се е оплакала от Сърбия и в Брюксел, откъдето е започнала проверка.

Това стана ясно от изявление на служебния екоминистър Асен Личев, разпространено във вторник, и от отговори на депутатски питания от него и външния министър Светлан Стоев, заради притеснения на живеещите в региона, които неведнъж са се оплаквали, че река Драгощица причинява замърсявания.

Личев информира, че още в началото на мандата си е поканил сръбския си колега на среща, на която да се обсъдят чувствителни екологични въпроси и да се подпише споразумение за оценка на въздействието на различните проекти върху околната среда. След като не получил отговор, заедно със Светлан Стоев инициирали на 26 юли 2021 г. среща в Делегацията на ЕС в Белград с представители на тамошното екоминистерство. Те заявили, че документите за развитие на нова мина в Караманица за извличане на цветни метали на сръбската компания "Босилметал" са подготвени за изпращане на България съгласно Конвенцията за оценка на въздействието върху околната среда в трансграничен контекст (Еспоо конвенцията). Такива обаче все още не са получени в българското ведомство. Затова Личев подновил поканата си за среща по темата на 19 август, но още няма отговор.

Така Министерството на околната среда и водите е уведомило Комитета по прилагане на Конвенцията за ОВОС, който вече проверява Сърбия за нарушение по прилагане на конвенцията, заявява Личев.

Също така страната ни е информирала европейските комисари по околна среда Виргиниюс Синкявичюс и по съседство и разширяване Оливер Вархеи за притесненията си, че Сърбия е транспонирала частично директивите в областта на околната среда и в частност водите.

Европейските комисари са отвърнали, че ЕК внимателно следи и оценява ежегодния напредък на Сърбия в сближаването с правото на ЕС в областта на околната среда.

Темата със замърсяването на река Драгощица на сръбска територия и щетите, които нанася в бългрските погранични райони, неведнъж е била повдигана.

Още през 2019 г. тогавашният екоминистър Нено Димов предложи на сръбския си колега съвместен контрол върху пограничните реки и поиска информация за инвестиционните намерения за развитие на мината край Караманци, за която за пръв българската страна е била уведомена през 2016 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dante Alighieri
    #1

    Шумадийските сви*ни са си такива, не могат да се променят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.