Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сърбия е вече официален кандидат за членство в ЕС

27 коментара
Борис Тадич и Жозе Мануел Барозо

Почти 13 години след като НАТО бомбардира Белград в отговор на етническо прочистване в Косово, лидерите на ЕС дадоха на Сърбия статут на кандидат за членство в съюза. Решението бе взето след постигането на споразумение между Сърбия и Косово миналата седмица и след като в последния момент Румъния оттегли възраженията си. Страната е далеч от самото членство, тъй като тепърва предстоят години на преговори, но така или иначе решението я връща официално в международната общност, след 20-годишната изолация, последвала разпадането на Югославия.

Преди в четвъртък вечер държавните и правителствените ръководители от ЕС, които заседават в Брюксел, да стигнат до съгласие по въпроса румънският президент Траян Бъсеску реши да не се противопоставя на даването на такъв статут на Белград, с което бе отстранена последната пречка пред този важен етап от процеса на присъединяване на Сърбия. Румъния бе изразила тревоги във връзка със зачитането на правата на влашкото малцинство в Сърбия и получи гаранции по въпроса.

След като е обявена за кандидатка за членство, Сърбия, която преди повече от две години изрази желание да се присъедини към Европейския съюз, трябва да започне преговори за членство. В най-добрия случай Белград може да се надява на приемане в ЕС в края на десетилетието.

Всички страни от ЕС сега смятат, че Сърбия е изпълнила критериите за получаване на статут на кандидатка, включително затопляне на отношенията с Косово, което ще бъде представлявано на регионалните форуми на Балканите.

Сръбският президент Борис Тадич приветства признаването на Сърбия от Брюксел за официална кандидатка за членство в Европейския съюз и каза, че това решение ѝ отваря вратата към прогрес и икономическо процъфтяване.

"Гражданите на Сърбия понесоха най-тежкия товар на реформите, с които нашата страна се превърна в демократично общество, зачитащо правата на човека и на малцинствата и утвърждаващо европейските ценности", заяви Тадич в декларация.

Той предупреди сънародниците си, че предстои още много работа, преди да започнат преговорите за присъединяване.

"Ние трябва да защитаваме нашите граждани и националните си интереси, да допринасяме за политиката на помирение и да вървим напред към ЕС", заявява президентът в декларацията.

Държавите, които съставляваха бившата Югославия, постепенно се интегрират в ЕС, отбелязва "Файненшъл таймс" и припомня, че Словения се присъедини първа през 2004 г., много страни в региона са в етап на преговори, а Хърватия си осигури членство и официално ще се присъедини през юли 2013 г.

Изглеждаше, че миналата година дойде ред и на Сърбия, след като тя арестува обвинените във военни престъпления и укриващи се от години Горан Хаджич и Ратко Младич. Надеждите на Сърбия обаче се провалиха през декември след повишаване на напрежението с Косово, нейна бивша област, която също иска да се присъедини към ЕС. Между двете страни в петък обаче бе постигнато споразумение за регионалното представяне на Косово, според което бившата област получава по-голяма възможност за участие в международни форуми.

"Ню Йорк таймс" пише, че получаването от Сърбия на статут на кандидат за членство в ЕС е значителен напредък за страната, която някога бе низвергната заради ролята си във войните на Балканите през 90-те години на миналия век. Сърбия бе смятана за отговорна за по-голямата част от конфликтите на Балканите и НАТО я бомбардира през 1999 г., за да предотврати жестоки репресии срещу етнически албанци в Косово.

Наследството от този период препятстваше усилията на Сърбия да се присъедини към ЕС, тъй като тя се опитваше едновременно да се помири с миналото си и да модернизира икономиката и политическата си система, пише вестникът.

Според него ЕС е изпитвал затруднения през последните години да побере нови 12 членки, които прие през 2004 и 2007 г. Повечето са бивши комунистически страни от Източна Европа. Но въпреки слабия обществен ентусиазъм за евентуално следващо разширяване, европейските политици оставиха отворена вратата за балканските страни с надеждата, че привлекателността на членството в ЕС може да помогне за стабилизиране на района.

Вестникът предупреждава, че Сърбия ще трябва да реши редица трудни въпроси. Правителството в Белград не признава Косово за независима държава и от него не бе поискано да направи това като условие да получи статут на кандидат за членство в ЕС. Самият ЕС не е единен по въпроса. Въпреки това лидерите на ЕС настояха за подобряване на отношенията между Сърбия и Косово преди да се стигне до крайното решение.

Нито една страна, която е започнала преговори за членство, не е получила отказ от ЕС, макар че процесът на присъединяване на Турция изпадна в застой заради отказа ѝ да признае Кипър, отбелязва "Ню Йорк таймс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    Сърболяците пак излъгаха европейците. Не вярвам че вече са се излекували от войнстващия си нацьонализъм. Нито ги бомбиха достатъчно, нито имаха достатъчно време да проумеят какви престъпления извършиха. И след влизането си в ЕС ще продължават да създават нацьоналистически проблеми като Гърция и Кипър.

  2. Анонимен
    #26

    Сърбите са руски цигани, живеещи на българска и хърватска територия! колко българи бяха избити от тия цигани? Това явно е било подготовка на нашите русофили да оставят нашите цигани да ни тероризират и убиват!

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #25
  4. И.Иванов, Швеция
    #24

    ПОРЕДЕН ПРОЕКТ НА ПОРЕДЕН ШАРЛАТАНИН НА ИНТЕРНЕТ ! И МАЛЦЕ НАГЪЛ ПРОСТАК ! """ WAZZ UB е международен проект. """ WAZZелин за наивни !

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #23
  6. Анонимен
    #22

    № 21, къде видяхте сърбомания! Не ги харесвам, опитвам се да съм обективен. Не харесвам и методите на американците, които изсипаха в Сърбия радиоактивен или химически боклук, от който плодовете и в България почерняха тогава, а сърбите започнаха масово да измират от рак. Това никъде не се споменава нали! Колкото до Иванов, явно се интересува, човека, обаче не на място, а само от това, което журналята пишат....

  7. Анонимен
    #21

    №18 е типичен сърбоман.Възхищава си,че сърбите си гледали интереса, но не се възхищава, а се възмущава,когато американците си гледат интереса.Прилага двоен аршин.Американците са лоши, а сърбите добри.Няма значение за този сърбоман,че сърбите избиха десетки хиляди българи само затова,че са българи, че заграбиха десетки хиляди квадратни километра българска територии, че отродиха милиони българи.Този сърбоман съжалява,че сърбите били изгонени от косово.Е, как сърбоманите да ги наречеш българи?

  8. И.Иванов, Швеция
    #20


    НА ВЯРВАЩ СИ ГЛУПАК

    """ Анонимен 22:08 | 02.03.2012

    Иванов, ако си вярвате, сте глупак."""

    Иванов не "вярва" на нищо, а следи и разбира действителност !

    """ Сърбия си обича Милошевич """

    "Обичат" го много по-малко тъпаци, от българските такива, които си обичат Живков ! Огромно мнозинство, особено по-млади сърби, няма за какво да го обичат - нито за разгромяването на държавата им, нито за мизерията им години след това, нито за изолацията и соченето им с пръст по света ! И хич не го обичат

  9. Анонимен
    #19

    Румъния е поставила въпроса и е изразила тревоги за незачитане правата на влашкото малцинство и е получиала гаранции от сръбското правителство т.е. дигнала им е жълт картон. България да е поставяла въпроса по този начин за Западните покрайнини? Не! Защо? Защото имаме за премиер не човек а слънце - Бойко.

  10. Анонимен
    #18

    Иванов, ако си вярвате, сте глупак. Сърбия си обича Милошевич и мрази косовските албанци(и с право), защото те отнеха от сръбските земи и размножавайки се безмозъчно (като всички мусулмани), с числеността си, изгониха сърбите оттам. Това, че Сърбия си гледа интереса, не е ново и може да бъде само пример за подражание за българите, които се самоотричат и оплюват помежду си. Казах.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.