Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сърбия и Косово преговарят по практически въпроси

0 коментара

Разговорите между представители на Сърбия и Косово бяха възобновени днес, като за пръв път двете страни се срещат в оспорваната област след войната през 1998-99г. , предаде АП.

Срещата, която няма политически характер, се занимава с въпроса за производството и използването на енергия. Тя се провежда в мисията на ООН в Прищина, столица на областта.

Това е окуражаващ знак, заяви Джоли Диксън представител на ЕС, председателстващ срещата.

Възобновяването на преговорите между Белград и Прищина става пет месеца след първа подобна среща, състояла се във Виена миналия октомври. Подкрепяните от ООН разговори между сръбски и етнически албански служители имат за цел да намерят решения на практически проблеми като незаконното производство на електричество и издирването на изчезнали по време на войната лица.

Албанските и сръбските лидери остават дълбоко разделени по въпроса за окончателния статут на Косово. В момента областта е под администрацията на ООН, но официално е част от държавата Сърбия и Черна гора.

Албанското мнозинство в Косово иска независимост, докато сърбите се съпротивляват ожесточено на подобна перспектива, посочва Би Би Си.

Новият националистически настроен премиер на Сърбия Воислав Кощуница каза във вторник пред парламента, че няма да позволи независимост на Косово. Той се изказа за териториална автономия на областта.

Косовското правителство посочи, че заявленията Кощуница са заплаха за диалога Белград-Прищина, предаде АФП.

Говорителката на косовското правителство Мимоза Кусари определи Кощуница като краен националист след изказването му вчера в Белград пред сръбския парламент, в което той представи програмата на своето правителство.

Ние не сме наистина изненадани, Кощуница вече се е проявявал като краен националист, каза пред АФП говорителката на косовското правителство.

Ние бихме искали диалогът (между Прищина и Белград) да бъде успех, но ще трябва да почакаме и да видим, добави г-жа Кусари.

Ние бихме имали много повече успех в интегрирането на сръбската общност, ако Белград спре да прави подобни коментари, каза още тя. .

Близо 10 000 души, основно албанци, се водят за загинали по време на войната през 1998 -99 г., която приключи след бомбардировките на НАТО в Сърбия.

Впоследствие десетки хиляди сърби и представители на други малцинства напуснаха Косово.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.