Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сърбия има ново правителство

Бивш сътрудник на Милошевич стана премиер

3 коментара
Новото сръбско правителство полага клетва, вляво - премиерът Ивица Дачич

Сръбският парламент гласува в петък новото коалиционно правителство на премиера социалист Ивица Дачич, формирано около националистическата Сръбска прогресивна партия на президента Томислав Николич, съобщиха информационните агенции. Правителството, гласувано от парламента след изборите на 6 май, бе подкрепено от 142 от общо 250-те депутати в сръбския парламент. Против гласуваха 72 депутати, 26 отсъстваха.

Правителството има 19 членове, 17 министерства и четири канцеларии - за Косово и Метохия, за човешките права и правата на малцинствата, за църквата и религиозните общности и за диаспората.

Правителството, съставено от Сръбската прогресивна партия, коалицията Социалистическа партия на Сърбия - Партия на пенсионерите на Сърбия - Единна Сърбия, и Обединени региони на Сърбия, ще може да разчита на подкрепата на мнозинство от над 140 депутати.

Освен премиер, Дачич е и министър на вътрешните работи, а вицепремиер, отговарящ за отбраната, сигурността и борбата против корупцията и престъпността и министър на отбраната е и.д. председателят на Сръбската прогресивна партия Александър Вучич.

Вицепремиер, отговарящ за европейската интеграция, е Сузана Грубиешич от Обединени региони на Сърбия, вицепремиер и министър на труда и социалната политика - Йован Къркобабич от Партията на обединените пенсионери на Сърбия, и вицепремиер и министър на вътрешната и външната търговия, телекомуникациите и информационното общество - Расим Ляич от Социалдемократическата партия на Сърбия.

Министър на външните работи е непартийна личност – дипломатът от кариерата и бивш посланик в Кипър и Япония Иван Мъркич.

Министър на финансите и икономиката е лидерът на Обединени региони на Сърбия Младжан Динкич.

Министри от Сръбската прогресивна партия са Никола Селакович (на правосъдието), Зорана Михайлович (на енергетиката, развитието и околната среда), Милан Бачевич (на минната промишленост, природните ресурси и пространственото планиране), Горан Кнежевич (на земеделието) и Братислав Петкович (на културата и информацията).

Освен външното министерство на Иван Марич, СПП повери още един ресор на непартийна личност - министерството на спорта на шахматистката Алиса Марич.

Лидерът на коалиционната партия Нова Сърбия Велимир Илич поема министерството на строителството и урбанизма.

Коалицията около Социалистическата партия на Сърбия получи министерството на здравеопазването, което ще бъде водено от Славица Джукич-Деянович (председател на предишния състав на парламента), министерството на транспорта, което е оглавено от Милутин Мърконич, и министерството на просветата, науката и технологическото развитие, начело на което е Жарко Обрадович.

Обединени региони на Сърбия получава, освен министерството на финансите и икономиката (Младжан Динкич), и министерството на регионалното развитие, държавното управление и местното самоуправление, водено от Верица Каланович.

Член на правителството е и лидерът на Партията на демократичното действие на Санджак Сулейман Углянин като министър без портфейл, отговарящ за Канцеларията за развитие.

Какво може да се очаква от новия премиер на Сърбия?

Ивица Дачич, бившият говорител на Слободан Милошевич от времето на войните, се опита да разсее опасенията, че неговото правителство може да върне страната назад към национализма от ерата на Милошевич, пише в петък агенция АП, отговаряйки на въпроса какво може да се очаква от новия премиер на Сърбия.

Ивица Дачич, който в миналото си спечели прякора "Малкия Слобо" заради преклонението си пред бившия югославски президент, в речта си пред парламента снощи обеща още веднъж, че няма да се откаже от усилията за интеграция на Сърбия в Европейския съюз и ще съдейства за мира и стабилността на Балканите.

"Достатъчно кръв се проля на Балканите. Сърбия протяга ръка. Нека се обърнем към бъдещето и да не се занимаваме с миналото", каза Дачич.

Не всички бяха убедени от речта на Дачич. В Косово, бившата сръбска област, която обяви независимост през 2008 г. след кървава война, външният министър Енвер Ходжай описа управяващата коалиция на Дачич като "антидемократична и антиевропейска" и "с корени в миналото". "Но все пак, това е изборът на сръбския народ.. Те са единствените, които трябва да се тревожат дали Сърбия ще се върне към мрачното си минало или ще гледа към европейското бъдеще", каза Ходжай.

Ненад Чанак, депутат от опозицията в сръбския парламент, заяви: "Нашето минало не бе обикновено минало, което можем просто да оставим зад себе си". Обръщайки се към Дачич, той каза: "Вие говорите за него, като че ли войните на Балканите са били незначителна кавга".

Изборът на новото правителство ще отбележи първото завръщане на властта изцяло в ръцете на националистическите съюзници на Молшевич, откакто бившите автократи бяха свалени с всенародни протести през 2000 г. след десетилетие, белязано от войни, международни санкции и икономически спад, пише по-нататък АП.

Дачич и неговите коалиционни партньори имат здрави връзки с Русия и в миналото говореха, че ще изтеглят кандидатурата на Сърбия за членство в ЕС, ако тя означава, че страната трябва да се откаже от претенциите за Косово, чиято независимост Белград отказа да признае.

Джордже Влаич, редактор в Радио Белград, каза, че демократичната общественост в Сърбия се опасява от връщане на автократичната ера на Милошевич от 90-те години, но подобен сценарий е невъзможен и "никой няма да се осмели да разпали отново напрежението в региона". Той каза, че Дачич се е променил, "изградил си е проевропейски имидж и ще се стреми да се придържа към него". Влаич предупреди обаче, че "някои елементи (от напрежението от времето на войната) може да се върнат, ако новата управляваща коалиция не изпрати ясно послание", че се е променила.

В своята реч Дачич подчерта, че "нашата цел е да ускорим процеса на европейска интеграция". Той каза, че новите органи на властта са готови "незабавно" да подновят разговорите с Косово под покровителството на ЕС, което е условие за европейската интеграция на Сърбия. "Сърбия няма да признае независимостта на Косово. Но ние ще решаваме въпроса за Косово мирно и по пътя на диалога", каза Дачич.

Освен Дачич новото правителство включва и други видни фигури от ерата на Милошевич. Александър Вучич, който ще отговаря за отбраната и сигурността в новото правителство, е бивш министър на информацията по времето на Милошевич и всеизвестен с екстремистките си възгледи по време на войната в Косово през 1998-1999 г.

Милошевич бе обвиняван нашироко за предизвикване на конфликтите в бивша Югославия, които отнеха живота на над 100 000 души и оставиха милиони без дом. Бившият сръбски и югославски лидер бе съден за геноцид в Международния трибунал в Хага, където почина преди края на процеса.

Правителствата след ерата на Милошевич успяха да възстановят връзките на Сърбия със света и да допринесат за националното помирение. Реформаторите арестуваха военнопрестъпниците и направиха Сърбия кандидат за членство в ЕС, спечелвайки си подкрепата на САЩ и на техните съюзници от ЕС, които се стремят към стабилност на Балканите.

Дачич бе лоялен ученик по време на войната и сега, дори и след изкования съюз с прозападните демократи в предишното правителство, напомня за предизвикателното поведение и популизма, които бяха запазена марка на Милошевич. Дачич обаче изостави демократите, след като реформаторският лидер Борис Тадич изгуби президентските избори от националиста Николич. Сега Дачич се обърна към коалиция с националистическата Сръбска прогресивна партия на Томислав Николич, както се твърди, с подкрепата на Русия.

Сред предизвикателствата, стоящи пред новото правителство, са растящата безработица и недостигът на бюджетни средства вследствие на задълбочаващата се икономическа криза. Средната месечна заплата в Сърбия е около 350 евро, а в страната се шири бедност, отбелязва АП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Един от генералите, който е в Хага, по време на санкциите бе успокоил хората, че все ще се намери парче агнешко печено и комат хляб. А сега гледай ги, бедстват със 700 лв средна заплата и ядат свои зеленчуци и месо. Зазбира се, само с хляб - до никъде, до съюз с Русия най-много.

  2. Анонимен
    #2

    с тия червени цървули ще видят ЕС през крив макарон..

  3. Анонимен
    #1

    средна месечна заплата около 350 евро и се шири бедност! а в съседната държава, членка на ЕС колко е.... и хич не се шири бедност!- нещастни журналисти с комунистически манталитет

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.