Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сърбия отне лиценза на банка на ТИМ в Белград

0 коментара

Народната банка на Сърбия е отнела лиценза на "Рай банка", в която капиталът е собственост на седем фирми и консултантски къщи от България, предаде ББС, като се позова на белградския всекидневник "Глас явности". Единственият местен акционер е дружество "Ударник комерс" от град Печ, Косово, с дял от 6,2%.

Според радио Б-92 банката е останала без разрешение за работа, защото не е подобрила своята ликвидност.

Пред кореспондента на ББС директорът на банката Красен Киряков е заявил, че решението на сръбската Централна банка е непрофесионално и незаконно и в момента няма по-ликвидна банка в Сърбия от "Рай банка".

Отнемането на разрешението за работа е без основание, още повече, че акционерите са депозирали 6 милиона евро по искане на Народната банка на Сърбия, след което сме обявени от нея без никакво основание за неликвидни. Ще търсим своите права чрез всички институции, ако трябва и чрез международен съд, обявява пред радиото Красен Киряков.

Справка на Mediapool в регистъра на лицензираните търговски банки на Народната банка на Сърбия потвърди, че към 20 декември "Рай банка" не фигурира в него.

Информацията за акционерите на "Рай банка" сочи, че най-голям дял в нея - 15,01% има българското дружество "Файнанс консултинг" АД, което е 100% собственост на Централната кооперативна банка, според информационната система ДАКСИ. ЦКБ пък е притежание на варненската групировка ТИМ.

Останалите български акционери са "Слънчеви лъчи трейд", София с 10,77% дял, "Итал комерс" ЕООД - 7,23%, "Ай Ти криейшън", София - 6,17%, и с по 5,75% са три дружества - "Булагрохим", "Цитисиме трейд" и "Мултиекс" ЕООД, и трите със седалище София.

От сайта на "Рай банка" става ясно още, че самата банка е основана през 1994 г. в град Печ, Косово. Според информирани източници, предишният собственик на банката Милорад Райкович е близък на бившия югодиктатор Слободан Милошевич. След началото на войната в Косово през 1999 г. банката се прехвърля в Белград, където се разполага в една от най-престижните сгради на площад "Теразия". С българско участие институцията работи от 1 януари 2004 г., когато капиталът ѝ е увеличен с 3 млн. евро.

Според публикации в българската преса ръководителят на сръбската банка Красен Киряков е бил следствен по фалита на Първа частна банка (ПЧБ). Следствието е работило по версията, че като шеф на варненския клон на ПЧБ Киряков е отпуснал през 1994 г. 3,565 млн. долара заем на варненска фирма, която не е върнала парите.

Името на Киряков се свързва с трансформацията на затворената Ямболска банка в търговска банка "България инвест". Тя взема универсален лиценз от БНБ през 1998 г.

По-късно "България инвест" се влива в ТБ "Алианц - България".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.