Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сърбия реагира остро на освобождаването на косовския експремиер

44 коментара
Сърбия реагира остро на освобождаването на косовския експремиер

Сръбските власти нарекоха решението на българския съд да освободи бившия косовски премиер Агим Чеку "политическо" и "тежък удар срещу международното право".

Решението на България да освободи Чеку не допринася за добрите отношения с Белград, заяви сръбският президент Борис Тадич в петък и добави, че очаква обяснение от българските власти. В изявление за сръбската информационна агенция ТАНЮГ министърът на външните работи Вук Йеремич пък посочи , че вестта за освобождаването на Чеку е предизвикала голямо разочарование и че това решение е нанесло вреда на приятелството и отношенията между Сърбия и България .

Според българския външен министър Ивайло Калфин въпросът е юридически и е бил решен като такъв.

"По никакъв начин не бих искал този въпрос да се отразява върху двустранните отношения със Сърбия, той не е политически", посочи Калфин.

Вицепремиерът и вътрешен министър на Сърбия Ивица Дачич от своя страна коментира освобождаването на Агим Чеку с думите, че то не допринася за добрите взаимоотношения между двете страни.

Чеку бе задържан на ГКПП Гюешево във вторник на влизане в България. Той е издирван от Интерпол по искане на Сърбия, която го обвинява в извършване на военни престъпления по време на войната в Косово през 1998 и 1999 година.

В четвъртък Окръжният съд в Кюстендил го освободи.

"Ако такова нещо се беше случило в Сърбия, ние щяхме да имаме причина да се срамуваме”, коментира Вук Йеремич . Според него това е тежък удар срещу международния правов ред.

Калфин обясни обаче, че българският съд взима предвид правните аргументи и "ги е преценил по начина, по който би трябвало да се очаква - има международни конвенции, които дават защита на г-н Чеку, когато идва в България". Калфин каза още, че не е запознат дали след вчерашното съдебно решение е получена протестна нота от Сърбия.

Правосъдният министър на Сърбия пък съобщи, че българските власти не са информираха официално министерството за причините за пускането на свобода на Агим Чеку.

Ден по-рано пред Окръжния съд в Кюстендил бяха представени документи от сегашния премиер на Косово Хашим Тачи, според които Чеку е член на дипломатическия екип на Косово, и писмо от ООН, че съдът в Сърбия не е компетентен по това производство.

Решението на българския съд подлежи на обжалване в тридневен срок пред Софийския апелативен съд. Докато се осъществи съдебната процедура, Агим Чеку трябва да остане на разположение на българското правосъдие и да не напуска България.

Посещението на Чеку у нас бе по покана на бившия външен министър Соломон Паси.

След съдебното заседание Чеку посочи, че Съдът в Хага е разследвал престъпленията в този регион и е идентифицирал виновниците за тях, като срещу него не са били повдигнати обвинения.

Агим Чеку бе премиер на Косово от 10 март 2006 до 9 януари 2008 година начело на коалиционно правителство. Белград го обвинява за престъпления срещу сърби и хора от други националности по време на войната в Косово през 1998 и 1999 година. Същите обвинения Сърбия отправя и срещу сегашния косовски премиер Хашим Тачи.

Чеку отхвърля обвиненията, които, по думите му, са политически мотивирани. Според него няма правни основания за издаване на заповедта за арестуването му.

През 1999 Чеку оглавяваше Армията за освобождение на Косово, която се сражаваше със сръбските сили по време на войната в областта.

Агим Чеку участваше и в операцията на хърватската армия "Буря" през 1995 година срещу самообявилата се "Република Сръбска Краина".

Toй бе задържан в Словения и в Унгария през 2003 и 2004 г. През май 2009 година Чеку бе бил експулсиран от Колумбия, където участвал в международна конференция, посветена на разоръжаването. Тогава сръбските власти поискаха екстрадиране, но колумбийските власти отказаха.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bitch
    #46

    Оценката на министър Малович е, че и този път, когато става въпрос за Чеку, политиката е надделяла над правото, дори когато става въпрос за наказания за военни престъпления и геноцид, за които няма давност. --------------------------------------------------------------------------------

  2. един
    #45

    кога е било това и защо?

  3. Макето
    #44

    Ние ли ще сме луди да ходим по гайдата на "добрите" съседи сърбите?Няма го вече Милошевич-любимецът на Гоце!

  4. въпросиращ
    #43

    да господства пълно върховенство на закони и "политиката не е надделяла над правото, дори когато става въпрос за наказания за военни престъпления и геноцид, за които няма давност"? Има ли един осъден от сръбски съд сръбски военнопрестъпник, извършил зверства на територията на бивша Югославия?

  5. Slobodan i Radovan
    #42

    "Известната със своята етническа и религиозна толерантност, дълбоки демократични традиции и привързаност към правовия ред сръбска общественост се потресе до дъното на душата си от освобождаването на Агим Чеку от българския съд. За да покаже какво значи върховенство на закона и справедливост, Сърбия незабавно арестува и предаде на Международния съд в Хага Радован Караджич. По този начин бяха опровергани и известните със своята необективност още покрай скалъпената история около Иван Славков журналисти от ВВС, разпространили неотдавна видеокадри на които Караджич играе, пее и се забавлява необезпокояван сред стотиците гости на сватба в сръбската столица Белград. "

  6. Nema vece Jugoslavija
    #41

    Искреното приятелство на Сърбия през последните двеста години струваше на България и на българския народ: - загубата на територии населени с компактно българско население: Вардарска Македония, Пиротско, Нишко, Царибродско, Босилеградско;- обезбългаряването на 2 милиона българи в посоченото население;- въвличането на България в Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световни войни - отчаяни опити на страната ни да противодейства на искреното сръбско приятелство.Слава

  7. Мунчо
    #40

    Тоя малоумник, като чужд агент нарочно прави провокации с тоя Чеку. Лошото е че сметката ще я плаща България. Трябва да се уволнят всички които са дали виза на Чеку, плюс полицаите които не са му били шута наобратно, а го арестуваха за да се забъркаме в тая каша.

  8. watchdog
    #39

    В българия Престъпниците са на почит от доста време...Чудното е, че въобще го задържаха!

  9. Чичо от село
    #38

    казаното дотук от другите блогъри: Сърбия плаща за обезбългаряването на Македония и Западните покрайнини. Всички знаем в какви антибългари бяха превърнати "бракята" ни от Македония. решението за освобождаването на Чеку наистина е политическо, а не съдебно, но е правилно за България.

  10. амин за бг съд.
    #37

    амин за бг съд.какъв съд, срам.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.