Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сърбия внесе официално кандидатурата си за членство в ЕС

9 коментара
Сърбия внесе официално кандидатурата си за членство в ЕС

Сърбия официално внесе кандидатурата си за присъединяване към 27-членния Европейски съюз. След години международна изолация, сръбският президент Борис Тадич връчи молбата във вторник на шведския министър-председател Фредрик Рейнфелд, чиято страна е ротационен председател на ЕС.

Неотдавна ЕС размрази споразумението за свободна търговия с Белград, а от 19 декември сърбите се радват и на възможността да пътуват без визи в повечето страни от общността, припомня ББС.

Сърбия обаче все още има да преодолява огромно препятствие преди преговорите да започнат по същество – тя трябва да залови още двама издирвани за военни престъпления в бивша Югославия.

ЕС и особено страни като Холандия имат резерви към присъединяването на Сърбия. От Белград се очаква да залови и предаде на Международния трибунал в Хага двама бегълци, обвинени за военни престъпления. Особено важна фигура е бившият босненски военен командир Ратко Младич.

По-рано този месец главният обвинител на трибунала заяви, че има напредък в сътрудничеството, което оказва Сърбия. Белград предаде на международното съдилище всички необходими документи.

В същото време бе посочено, че Сърбия трябва да продължи издирването на ген. Младич, както и на Горан Хаджич, издирван за военни престъпления в Хърватия.

Белград гради надежди за по-позитивна оценка в следващия доклад на главния прокурор на Хагския трибунал, който се очаква през юни.

Ако в него се съдържа позитивна оценка за усилията на Белград в издирването на двамата обвиняеми, Холандия вероятно ще смекчи позицията си и ще позволи процедурата с молбата на Сърбия да бъде придвижена напред.

Предстои дълъг път и ще са нужни поне четири години преговори, отбелязва ББС.

Словения е единствената бивша югославска република, която е член на ЕС. Тя се присъедини през 2004 г. Нейната съседка Хърватия е в процес на преговори и очаква да влезе в блока през 2011 или 2012 г.

Сърбия сама реши, че сега е най-подходящият момент да подаде молба за членство. Според Холандия и Великобритания това е прибързан ход и Белград е трябвало да изчака ратификацията на нейното споразумение за асоцииране стабилизация с ЕС.

Сръбското правителство обаче смята, че динамиката от последните седмици, когато получи безвизов режим и споразумение за свободна търговия с ЕС, трябва да бъде използвана.

Проучвания на общественото мнение показват, че мнозинството от сърбите (60-70%) подкрепят присъединяването към ЕС. Но мнозинството също така е против преследването на ген. Младич, който е възприеман като национален герой.

Правото на безвизово пътуване в страни от ЕС не отнася за сърбите, които живеят в Косово.

Бившата сръбска провинция обяви независимост миналата година, която обаче още не е призната от Белград, както и от пет европейски страни.

Сърбия подписа споразумение за сътрудничество с Eulex – мисията за полицейска и правна подкрепа в Косово. Сръбското правителство обаче действа внимателно, за да не дразни сръбските националисти, които смятат, че интересите на страната са били предадени с признаването на независимо Косово.

Изграждайки по-тесни връзки със Сърбия и насърчавайки реформите там, ЕС показва, че гледа сериозно на обещанията си за интеграция на страната.

Присъединяването на Сърбия към ЕС е и начин да се съхрани целостта на региона, който все още е твърде уязвим след войните през 90-те години на миналия век.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Рога и копита
    #10

    Най-накрая се прибра в стадото. Къде ще ходи.

  2. Дядо
    #9

    Но едва ли могат да ни настигнат в лакейството.Изобщо не са ни конкуренция.Все пак сърбите са хора с достойнство. При тях думата "патриот" не значи "човек, омагьосан от любов към Съветска Русия", а значи- обичащ Сърбия.

  3. Уйович
    #8

    Сменяй по-често ръцете дедо, щото то направо мазоли ще отимаш на устата от плюване по Русия. Какво ли ти е направила - май едни майски закони ще да са.

  4. Левски
    #6

    Иска ми се да пожелая успех на нашите сръбски съседи по пътя им към ЕС ! Но още повече ми се иска преди това те да се покаят за всички злини и несправедливости, които са нанесли над нашия народ ! Да се извинят за заграбените от тях земи с българско население, да дадат права на българите от Западните покрайнини да има български училища и български църкви, да се откажат от македонистките Коминтерновски сепаратистки диверсии, които те подклаждат у нас и поддържат след това в Съвета на Европа ! Да заживеем като съседи с европейски, а не с просташки балканско-махленски манталитет !

  5. Ура
    #5

    Долу ЕС!!!!!!!!!!!

  6. условие
    #4

    Иначе ще види ЕС през крив макарон.

  7. съмнителен
    #3

    Сега БГ трябва да си защити интересите и да осигури автономия на западните покрайнини и повече права за българското малцинство в гадна Сърбия!!

  8. BUGGER
    #2

    преди да ни върне Западните Покрайнини! Ще кажете: отмина вече времето на тоя въпрос, щом приемат и Сърбия в ЕС, ние ще сме като два братски народа в една държава, без граница помежду ни, какво значение ще има тогава като граждани на коя държава ще се водят българите в Сърбия? Хич и не си правете илюзии! Ако остане сегашното положение, българите в Сърбия пак ще си останат втора (трета) категория граждани - нещо като арабите в Израел. И от това, че Сърбия ще е в ЕС, изобщо няма да им стане по-лек

  9. Вигор
    #1

    Много си прав BUGGER относно Западните покрайнини, но да не забравяме, че сме обкръжени от съседи, които имат какво да ни връщат. Румъния - Северна Добруджа, Гърция - Беломорието и Егейска Македониял Всички ще са обединени срещу нас ако искаме да ревизираме граници. Освен това всяка една от тези страни си има силно лоби в света и в Европа. Сърбия - Русия, Румъния - Франция, Гърция - Англия, Турция - САЩ. На кого да сопрем за да се застъпи за нас? Единствено да се позоваваме на това, че Западните

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.