Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Със закриването на "Мемориал" Кремъл иска да контролира миналото

11 коментара
Със закриването на "Мемориал" Кремъл иска да контролира миналото

Ликвидирането на "Мемориал" - стожер на човешките права и проучванията за съветските репресии, развързва ръцете на Кремъл, за да контролира той вече не само настоящето, но и миналото на Русия.

Решението на Върховния съд от миналата седмица за закриване на "Мемориал", официално заради нарушения на оспорвания закон, според който сдружението е "чуждестранен агент", предизвика шокова вълна както в Русия, така и по света.

То увенча продължаващите от месеци репресии срещу опозицията, сред които бе хвърлянето на Алексей Навални в затвора. То илюстрира също усилията на президента Владимир Путин да възхвалява СССР, като набляга върху успехите и омаловажава престъпленията.

Властите наистина от години подлагаха на натиск "Мемориал", но досега изглеждаше немислимо да го затворят.

Защото "Мемориал" бе нещо повече от обикновена неправителствена организация, бранеща свободите. От 1989 г. организацията - неуморен хроникьор на миналото, пазеше спомена за съветския терор, посочваше и жертвите, и палачите в една страна, където това наследство все още дълбоко разделя обществото.

Днес историците се опасяват, че историческият дискурс в Русия може да се озове в ръцете на наследниците на КГБ, по-специално на могъщата Федерална служба за сигурност.

"Те се опитват да формират един-единствен дискурс - техния", заяви за АФП историкът Никита Соколов, като изтъкна, че "Мемориал" бе "носител на друга версия, останала в хорската памет".

"Защо да се каем?"

По време на съдебния процес при закрити врата прокурорите направо обвиниха неправителствената организация, че очерня паметта за Съветския съюз.

"Защо трябва ние, потомци на победители, да се срамуваме и да се каем, вместо да се гордеем със славното си минало?" - запита обвинителят Алексей Жафяров в деня, когато бе огласено решението.

Младите хора в Русия - цялото поколение, отраснало през управлението на Путин - са закърмени с една версия на историята, в която престъпленията на Сталин са само подробност.

"Става дума за "облекчена" версия на съветската история, в която държавата не носи вина", обяснява руският експерт Алексей Макаркин.

Версията, пропагандирана от властите, представя например Йосиф Сталин като компетентен ръководител, индустриализирал страната и разгромил Хитлер, а не като диктатор, изпратил милиони свои сънародници на смърт или в ГУЛАГ.

Властта бе разгневена, тъкмо защото "Мемориал" влизаше в противоречие с тази официална доктрина и разкриваше самоличността на палачите.

Според ръководителя на организацията Ян Рачински, Кремъл не поставя под съмнение репресиите като факт, но ги "интерпретира" различно.

Държавата се опитва например да всее убеждението, че "това е било вършено от отделни лоши хора, сякаш че е имало жертви, но не и виновници".

Докато "Мемориал" "ясно показваше, че е ставало дума за политика на държавата и че Съветският съюз е бил терористична държава", добавя Рачински.

Сталин "оживява"

През същата седмица, когато се произнесе Върховният съд, присъдата на Юрий Дмитриев, един от историците на "Мемориал" и експерт по ГУЛАГ, бе увеличена на 15 години затвор.

Привържениците на Дмитриев, прекарал години, издирвайки масови гробове в Северна Русия, смятат, че тази присъда по спорно дело за "сексуално насилие" е скалъпена от начало до край.

А миналия месец един тийнейджър получи тежко наказание - четири години затвор, загдето бе уринирал върху табло с портрета на ветеран от Великата отечествена война.

Владимир Путин - бивш агент на съветския КГБ, наистина вижда в разпадането на СССР "най-голямата катастрофа на 20-и век", но никога не е флиртувал с изпитващите носталгия по сталинизма.

През 2017 г. той откри монумент в памет на жертвите от политическите репресии в Москва, а по-неотдавна подкрепи идеята да бъде почетен със статуя Андрей Сахаров, най-известният съветски дисидент и съосновател на "Мемориал".

Според експерти желанието му е споменът за репресиите да бъде запазен, но без да се превръщат те в основен елемент от историята на СССР, нито да бъде обвинявана държавата за тях.

Сталин е превъзнасян в учебниците по история и от държавната телевизия - на този фон над половината жители на Русия днес имат положително мнение за диктатора, установи наскоро социологическият център "Левада".

"И доколкото престъпленията не се изобличават като такива, тялото (на Сталин) оживява", констатира метафорично Ян Рачински.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #11

    Вълкът се отърсва от овчата кожа...

  2. Ощавен маркиз
    #10

    Тук ще кажа нещо доста вътрешно-лично... Понеже животецът ми мина и продължава да се тътри между "неясни" комундели и чингета, ВИНАГИ съм забелЕзвал големата им страст, они да рАзберат, кво точно мислим и с кво са занимавам /ръчно иль машинно/ в момента. Големо любопитьство, братя и сестри, с извинение, само в дир...ника ми не са бръкнале, преди да пръц...на. мДА. Затва казвам, и то от 35 годин насамка: ШУТ в мързеливия и алчен г/з КОМУНДЕЛСКИ!

  3. Dante Alighieri
    #9
    Отговор на коментар #8

    Е, след 1944 г. робството си стана официално, затова...

  4. Отбелязвам
    #8
    Отговор на коментар #7

    Прав сте, но да не забравяме, че по време на съветската окупация /44-47/ тук беше избито почти всичко умно, образовано и работливо. И че официалната ни история е фалшифицирана по руски. Прабългарите като са били номади, как така веднага тук са построили каменните градове Плиска и В.Преслав? До това, че "СССР 45 години ни помагал". Да оголеем и да обосеем.Далеч от Русия, далеч от Злото!

  5. Dante Alighieri
    #7

    Toва Кремъл се опитва да прави от векове, не от вчера. Лошото е, че поне у нас му се отдаде да промие мозъците на безмозъчните ни сънародници, които до ден днешен са убедени, че империята ни е освободила от османлиите, и че по-искрен господар не сме имали в историята...

  6. Отбелязвам
    #6
    Отговор на коментар #5

    Селски, по време на Междусъюзническата война /41-45/ Украинската армия /УПА/ - това е веднага след Сталинския Гладомор в Украйна - воюва и с Хитлер, и с бившия му съюзник Сталин. Нас през 44-та ни окупират руски альоши, като единствените загинали са от пиянство.Селските номера - на пазара...

  7. Селска десница
    #5
    Отговор на коментар #2

    В България са влезли украински войници в съства на 3 украински фронт, а повечето са били с мантилетет на крадци и дребни мошеници!

  8. QMTIKVA
    #4

    Има една концепция, която е стара като света и е хубаво да я преподават и в училище, така че масите да я научат и да бдят когато се използва - "Който контролира настоящето, контролира миналото. Който контролира миналото, контролира бъдещето." ... Не е сложно, но руснаците, също като българина, са свикнали някой друг да мисли вместо тях, а те да си стоят на едно базово селско феодално ниво и да си бачкат. Те също като българина са хора, за които стомаха и гениталиите са им по-важни от свободата, защото със свобода хляб не се купува. По-сладко е обаче да си свободен, от колкото нахранен!

  9. Коментарът е изтрит в 15:19 на 5 януари 2022 от автора.
    #3
  10. Отбелязвам
    #2

    А какви спомени е оставила тук Сталинската Червена армия? За масови кражби /от Държавния архив до ръчни часовници и всичко, което им хареса на пияните альоши/, масови изнасилвания и масови убийства, организирани по съветски и вършени под тяхна закрила. И донесла на България 45-годишен грабеж, какъвто не се помни и по турско.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.