Австрия и съседите ѝ от Централна Европа и Балканите ще упражнят натиск върху Европейския съюз да създаде нови помощни сили, които да съдействат на отделните страни да се справят с всякакви миграционни потоци, заяви във Виена австрийският министър на отбраната Ханс Петер Доскоцил, цитиран от Ройтерс.
Австрия предложи създаването на "мостова мисия", която да помага на европейската гранична служба Фронтекс да обработва и депортира мигрантите, пристигащи в Гърция от Турция, докато личният състав на Фронтекс там не бъде напълно попълнен - нещо, което според Виена може да отнеме месеци.
На среща в австрийската столица вчера със свои колеги и други представители от региона Доскоцил каза, че участниците във форума са подкрепили преработена версия на идеята за такава мисия, която може да бъде изпратена в Гърция или другаде.
"Това е смесена гражданско-полицейско-военна мисия, която би трябвало да бъде разположена където е необходимо", заяви Доскоцил, като допълни, че целта е да се подпомогне сигурността на външните граници на ЕС и да се депортират мигрантите, които нямат право да останат в съюза.
Австрия зае различна позиция от тази на съседна Германия за справянето с миграционната криза в Европа, като координира въвеждането на редица ограничения по границите на Балканския полуостров, в резултат на които десетки хиляди мигранти бяха блокирани в Гърция.
Берлин казва, че предпочита общоевропейски мерки, но Австрия заяви, че рискува да се превърне в пренаселена "чакалня", ако мигрантите продължат да минават през нейна територия на път за Германия и ако големият ѝ съсед реши да затегне още повече граничния си режим.
След като главният миграционен маршрут през Балканите и Австрия вече до голяма степен е затворен, Виена казва, че има риск от появата на нови маршрути през България или Албания, като същевременно средиземноморският от Либия към Италия се възобновява, отбелязва Ройтерс.
Гърция, която е разгневена от координираните от Австрия ограничения по границите, е била поканена на вчерашната среща, но не е участвала в нея, каза Доскоцил. Италия също не е изпратила свой представител.
Доскоцил каза, че преди срещата на министрите на отбраната от ЕС на 19 април присъствалите на форума във Виена - включително еврочленките Полша, Чехия, Унгария и Хърватия, ще изпратят писмо до върховния представител на ЕС за общата външна политика и сигурността и заместник-председател на Европейската комисия Федерика Могерини, в което подробно ще бъде изложено предложението.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.