Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съседите на Ирак поставят условия за подкрепата си в евентуална война

0 коментара

Повечето от съседите на Ирак изглеждат готови да подкрепят американска военна кампания за сваляне от власт на Саддам Хюсеин. Но подкрепата им не е гарантирана и зависи от няколко политически и военни фактора.

За да избегнат гневна обществена реакция, арабските лидери поставят условия за характера на евентуалната военна акция. Те настояват тя да се възприеме като средство за прилагане на изискванията на ООН за разоръжаване на Ирак, а не като едностранен американски опит да се преначертае геополитическата карта на Близкия изток.

Съседите на Ирак търсят и гаранции, че Вашингтон е готов да поеме икономически и военен ангажимент за предотвратяване на радпадането на Ирак по етнически признак и избухването на гражданска война, ако бъде свален Саддам.

Те искат също така да бъдат сигурни, че американската военна кампания ще бъде кратка и с минимални цивилни жертви. Най-кошмарният сценарий за много близкоизточни страни е една безкрайна война, при която предизвикателният Саддам оказва съпротива срещу американското нашествие от бастиона си в Багдад, докато Ал Джазира излъчва репортажи за гладното и изплашено население.

Вашингтон отбеляза значителен напредък в дипломатическите усилия за осигуряване на подкрепа за потеницална военна кампания за детрониране на Саддам. Това пролича при единодушното приемане на резолюцията на Съвета за сигурност на 8 ноември. Въпреки това, вероятно ще има известна градация на политическата и военна подкрепа, докато правителствата пресмятат колко са склонни да се обвържат с Вашингтон. Вероятно ще има и различни видове отплата от американците, включително, в някои случаи, и финансова помощ.

Следващите няколко седмици са от критично значение за администрацията на Буш, която се опитва да сглоби парченцата от дипломатическата мозайка, необходима за потенциална интервенция.

Вашингтон го признава. Заместник-министърът на отбраната Пол Улфовиц ще посети тази седмица Брюксел, Лондон и Анкара, за да пропагандира твърдата линия спрямо Ирак. Той е първият от поредица висши американски представители, които ще обикалят света, за да популяризират позицията на Буш. Останалите са заместник-държавният секертар Ричард Армитидж и заместник-президентският съветник по нацоналната сигурност Стивън Хадли.

Повратният момент настъпва в неделя - крайният срок за Ирак да представи пред Съвета за сигурност доклад за програмите си за разработка на оръжия за масово ужищожение. Ако иракският доклад не признае за тайни усилия за производство на забранени оръжия, администрацията на Буш със сигурност ще използва това като доказателство за злонамереност.

Но за Вашингтон може да се окаже трудно да убеди съседите на Ирак, че подобен извод е достатъчно основание за започване на война, особено ако Багдад не пречи на работата на оръжейните инспектори и инспекциите не открият твърдо доказателство за иракско нарушение.

Същевременно администрацията на Буш се опитва да увери нервничещите съюзници, че конфликътт няма да се проточи и че САЩ ще помагат за възстановяването на Ирак. Ирак вече се опита да контрира тези уверения, като намекна за кървави улични боеве в Багдад.

Кувейт може би е най-твърдият съюзник на САЩ в Персийския залив. Американски и британски самолети излитат от кувейтски бази, за да патрулират в забранените въздушни зони в Ирак. Нова американска база се строи край град Кувейт. Държавният министър на външните работи шейх Мохамед Сабах ас Салим ас Сабах е непреклонен привърженик на смяна на иракския режим. Противниците на идеята се опасяват, че свалянето на Саддам може да хвърли региона в хаос, но кувейтсикят министър изтъква, че Ирак вече е разделен - на автономен кюрдски север, непокорен шиитски юг и център, където управлява иракското правителство.

"Това е една нефункционална, разпокъсана страна с нестабилна политическа система. Няма шанс страната да бъде обединена при сегашния режим. Кюрдите ясно показаха, че единствената възможност за обединяване на Ирак, която те признават, е установяването на ново правителство, уважаващо човешките права. Смяната на режима е необходима за възстановяване на единството на страната", твърди той.

Властите в Бахрейн ще са щастливи, ако се намери начин да се избегне войната, която ще подплаши потенциалните инвеститори и ще навреди на процъфтяващата туристическа индустрия. Но щабът на пети американски флот е в Бахрейн.

Катар позволи на Централното командване на САЩ да установи команден център в Ас Сайлия, който да се използва при война срещу Ирак и вложи над един милиард долара във военновъздушната база Ал Удейд, за да насърчи американците да разположат самолетите си там.

Подобно на Оман и Обединените арабски емирства, за Катар ще бъде по-лесно, ако се създаде широка коалиция, макар и за това да не необходима втора резолюция на Съвета за сигурност, твърди Патрик Терос, бивш посланик на САЩ в Катар. Според него повечето страни от Залива искат да могат да се оправдаят пред населението си и останалия свят, че са част от международна коалиция.

Подкрепата на Саудитска Арабия е една от най-важните. Сътрудничеството на саудитците е твърде важно от политическа гледна точка, като сигнал към останалите страни от региона. То е важно и от военна гледна точка. Разполагането на американските сухопътни сили ще се улесни, ако могат да дебаркират в източните саудитски пристанища и да продължат по суша на север до сборните пунктове в Кувейт. САЩ имат въздушен команден пункт в базата Принц Султан край Рияд, който им е необходим за въздушна война с Ирак. Сега САЩ нямат разрешение да използват саудитските въздушни бази за полетите над Ирак. Мнозина във и извън Саудитска Арабия са убедени, че страната в крайна сметка ще склони да сътурдничи със САЩ, ако има война. Отказът от такова сътрудничество ще лиши кралството от привилегированите отношения с Вашингтон, които му осигуряват протекция и престиж в арабския свят от 60 години.

Саудитците може да се опитат да държат по-голямата част от това сътрудничество скрито от погледа на обществото. Това ше намали политическите им проблеми, но и ще направи сътрудничеството по-малко полезно за САЩ - и политически, и военно.

САЩ имат нужда от подкрепата на страните от Залива, за да атакуват от юг и от подкрепата на Турция, за да открият северен фронт. Това би увеличило неимооверно натиска над иракската армия. Пентагонът иска да може да предприема въздушни удари от базите в Турция, като Инджирлик, както по време на войната в Персийския залив. Американците намекват, че биха предпочели и участие на турската армия. Новото правителство на Турция, оглавено от ислямистка партия, намекна, че може би ще подкрепи американска атака срещу Ирак.

Иран, който даде милиони жертви във войната със Саддам през 80-те години, ще е доволен да види свалянето му. Но едва ли ще се зарадва, че го е сторил най-големият му враг, макар че вече не го нарича Големия Сатана. Фактът, че президентът Джордж Буш включи Иран в "оста на злото" наравно със Северна Корея и Ирак, само засили страха му, че след като стигнат Багдад, американските войски може да прескочат и до Техеран. Иран остана встрани от предишната война в Персийския залив. Има признаци, че този път може да окаже известно ограничено сътрудничество. Иранските ВМС блокираха водните пътища за съдове, опитващи се да изнасят нелегално петрол и други продукти от Ирак. Това помогна на САЩ да затегнат ембаргото на иракската търговия, без да имат изричен мандат.

Позицията на Египет за евентуална война с Ирак отразява официалната позиция на арабския свят. Кайро подкрепя оръжейните инспекции, насърчаваше Ирак да им сътрудничи и не би желал САЩ да ги използват като претекст за война. По време на войната в Персийския залив египетските войски се присъединиха към коалиционните сили. Този път Египет даде да се разбере, че няма да изпрати войници. Но имайки предвид приблизително двата милиарда долара американска помощ, която поддържа правителството, Египет вероятно ще позволи на САЩ да използват въздушните му бази за презареждане и снабдяване.

Покойният йордански крал Хюсеин обтегна отношенията със САЩ преди 10 години, като отказа да се включи в съюзническата коалиция по време на войната в Персийския залив и действията му спечелиха популярност сред поданиците му. Новият крал, синът му Абдула, иска да си спести главоболията с местните привърженици на Саддам и следователно Йордания ще се опита да остане настрана.

По БТА, заглавието е на mediapool.bg

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.