Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ - Русия: назад към бъдещето?

0 коментара

От това, което е известно за първата среща Буш - Путин, състояла се в събота, подходът на американския президент изглежда разумен: установяване на приятелски връзки и спокойно обсъждане на различията, включително по въпроси като противоракетната отбрана и сътрудничеството на Москва с Иран.

Подходът всъщност напомня много за политиката на Клинтън и Гор, която Джордж У. Буш заклейми по време на предизборната кампания миналата година.

Бившият губернатор на Тексас без какъвто и да било външнополитически опит трябваше да покаже пред руския лидер, че може да отстоява своите позиции и да се споразумее с него за работен план по основни въпроси. Първата му визита в Европа бе важна проверка, но за Буш никоя друга среща не бе така заредена с възможни опасности или надежди колкото първата среща лице в лице с Путин. Очакванията от нея бяха внимателно омаловажавани от американски служители.

Въпреки че срещата не донесе съществен пробив, тя имаше за резултат изненадваща промяна в позицията и тона. Буш откри в лицето на Путин "забележителен лидер", "честен, прям човек", на когото американците могат да имат доверие. Той обяви, че Русия вече не е враг и изрази увереност, че двете страни ще бъдат "стабилни партньори".

Путин откликна със същия топъл тон. Всичко това е още по-необикновено, като се има предвид, че само до преди няколко месеца Буш се отнасяше към Путин дистанцирано, а правителството му критикуваше действията на Русия в сепаратистка Чечения и предприетата от руския президент централизация на властта и настъпление срещу свободата на печата.

Освен това Буш и сътрудниците му виняха Бил Клинтън и Ал Гор заради неуспешна и "романтизирана", както я нарекоха, политика спрямо Русия, която твърде много е зависела от бившия президент Борис Елцин и не е била достатъчно твърда по отношение на ядрените и оръжейните връзки на Москва с Иран. Според експерта по руски въпроси от Джорджтаунския университет Харли Балзър няма нищо лошо в това, че и двамата лидери са избрали подхода на близките лични отношения.

Републиканецът Франк Гафни, наблюдател по проблеми на сигурността, смята резултатите от срещата като цяло за положителни с изключение на въпроса за доверието към Путин и не вярва, че личното приятелство между политически лидери може да играе голяма роля. Съветникът по въпросите на националната сигурност Кондълиза Райс защити подхода на Буш: "Никой никога не е казвал, че не е хубаво президентите на Русия и на САЩ да имат добри, топли взаимоотношения, да могат да се гледат един друг в очите и всеки да очаква откритост от другия."

Следователно, въпросът, произтичащ от срещата на високо равнище, е доколко добрите лични връзки могат да допринесат за намиране на допирни точки по най-сложните въпроси на националната сигурност. Президентите набелязаха рамките, в които висши служители от двете страни ще работят по теми като заплахи за националната сигурност, общи проекти в енергетиката и разкриване на инвестиционни възможности в Русия за американски делови дейци.

Все пак, въпреки тази атмосфера на добросърдечие, остават в пълна сила различията по важни въпроси - по-специално по новата стратегическа визия на Буш, включваща разполагане на противоракетни системи по суша, по море и вероятно в космическото пространство.

Тази идея бележи голяма промяна от предложението на Клинтън, който се бе изказал за много по-ограничена система и не бе склонен да пристъпи към разполагането ѝ, докато не договори с Русия поправки на Договора за противоракетна отбрана от 1972 г.

Въпреки че сега САЩ преговарят много сериозно с Русия и с Европа, миналата седмица Буш отново изтъкна, че този договор е "реликва от миналото" и настоя на своята идея за противоракетна отбрана. Някои предишни и сегашни американски служители смятат, че споразумение по въпроса между САЩ и Русия е възможно. Други заявяват неофициално, че ако преговорите забуксуват, в някакъв момент Буш ще осъществи разполагането на противоракетната система въпреки предупрежденията от Путин и от други да не го прави едностранно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.