Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ: Ако желае, Русия да доставя газ за "Набуко" на конкурентен принцип

31 коментара
Русия е свободна да доставя газ за "Набуко" и страните участнички в проекта трябва да я приемат като партньор, заяви специалният пратеник на САЩ Ричард Морнингстар в неделя, ден преди в Анкара да се подпише междуправителственото споразумение за "Набуко".

След като Турция заяви, че е възможно да се ползва и газ от Иран за новия газопровод, Морнингстар повтори, че Вашингтон е против това.

"Моето разбиране за споразумението е, че 50 процента от газа, който ще минава по "Набуко", е открит за конкуренция сред различни доставчици и Русия, естествено, е свободна да участва по този начин, доставяйки част от тези 50 процента", заяви Морнингстар в интервю пред агенция Ройтерс.

Страните, участващи в проекта, трябва да преценят дали да приемат Русия като нов партньор в "Набуко", добави той.

По-рано турският енергиен министър Танер Йълдъз заяви пред Ройтерс, че Русия може да се присъедини към "Набуко", ако смята, че това е изгодно. В неделя той уточни, че никой не бива да се изненадва, ако на подписването на "Набуко" присъстват и руски представители.

Газопроводът трябва да осигури достатъчно суровина, за да запълни предвидения капацитет от 31 млрд. куб. м. "Набуко" е разглеждан като конкурент на руския проект "Южен поток".

Газопроводът ще бъде с дължина 3 300 км. и ще струва около 8 млрд. евро. Той ще бъде реверсивен - суровината да може да бъде транспортирана от запад на изток и обратно.

Подписването на споразумението става след множество преговори и перипетии и след като Турция се отказа от настояването си да получава 15 процента от газа за собствени нужди, както и да бъде и реекспортираща страна, а не само транзитираща.

Освен шестимата директори на националните газови компании и държавните и правителствените ръководители на страните участнички в проекта Австрия, България, Германия, Румъния, Турция и Унгария, на официалната церемония ще присъстват и председателят на ЕС Жозе Мануел Барозу и комисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс. Там ще бъде и американският пратеник Ричард Морнингстар, който ще изрази подкрепата на Вашингтон за проекта.

След 6 месеца ще се подпише допълнителен протокол между страните участнички. Турският министър отбеляза, че страната му се отнася хладно към идеята за включване на Франция към проекта заради негативизма на Париж към турското членство в ЕС.

Туркменистан ще доставя газ за "Набуко"

По-рано бе съобщено, че Туркменистан най-вероятно ще доставя газ за Европа чрез бъдещия тръбопровод "Набуко".

"Туркменистан подкрепя принципите за диверсификация на своите енергоносители на световните пазари и смята да задейства съществуващите възможности за участие в големите международни проекти като например "Набуко", посочи президентът на страната Курбангули Бердимухамедов на разширено правителствено заседание в края на тази седмица.

През 2008 г. държавата и руската компания "Газпром" се договориха целият туркменски газ за Европа да преминава през Русия. През пролетта обаче, в условията на общия спад на търсенето, руската страна прецени, че съгласуваната по-рано цена от 300 долара за хиляда кубически метра газ е прекалено висока и намали доставките.

Ройтерс посочва, че подписването на "Набуко" едва ли ще спре плановете на Русия за изграждане на конкурентния проект "Южен поток".

Какво ще се подпише в Анкара

Петте транзитиращи страни плюс Германия ще подпишат редица правно обвързващи условия, както и съгласие откъде стартира тръбата. Турция настояваше входната точка да е близо до Анкара, но други планове включват Азербайджан и Грузия. Така ще бъде приложена една новост – тръбопроводът ще има повече от една входна точка. Колко от тях ще бъдат задействани, ще зависи от възможностите на страните доставчици да предлагат газ, както и от възможността за по-бързото им изграждане. Така се създават възможности за гъвкаво реагиране, отбелязват европейски експерти.

Друга клауза е свързана със сигурността на газопровода. Това е от изключителна важност за Турция, която ще бъде длъжна да предотвратява атаки срещу тръбата. Миналата година кюрдски сепаратисти от ПКК атакуваха петролопровода Баку – Дейхан, което доведе до преустановяване на доставките.

Въпросът какви отстъпки ще получи Турция, след като се отказа от претенциите да получава 15% от газа за собствени нужди, не фигурира в споразумението, но ще бъде изяснен допълнително. При всички случаи обаче се гарантира сигурността на доставките не само за ЕС, а и за Турция.

Подписването на споразумението би трябвало да стимулира интереса на инвеститорите към проекта, който се бори както за финансиране, така и за запълване на капацитета с необходимото количество газ, посочва Ройтерс.

Неотдавнашни проучвания обаче са показали, че само в Туркменистан има газови залежи от около 4 трилиона кубически метра газ. Само едно от газовите полета в тази страна със запаси от 1 трилион кубически метра може да осигури функционирането на "Набуко" за 30 години. Отпада тревогата на експерти, че без газ от Иран проектът не е икономически оправдан. Един ден по "Набуко" може да потече ирански газ, но сега това вече не е задължително условие.

Защо проектът е важен за ЕС

Европейската комисия отдава изключително значение на проекта "Набуко". Капацитетът на газопровода, преминаващ през територията на Турция, България, Румъния, Унгария и стигащ до газоразпределителния център Баумгартен в Австрия, ще е 31 милиарда кубически метра газ или между 5 и 10 на сто от газовото потребление в ЕС.

Чрез "Набуко" трябва да се осигури газ от страни като Азербайджан, Туркменистан, Ирак, Сирия, Египет и други, докато сега Съюзът трябва да разчита най-вече на доставки от Русия.

Освен това "Набуко" е първият почти изцяло европейски газов проект, тъй като в него участват четири страни членки на ЕС и Турция, която води преговори за членство.

В споразумението, което ще бъде подписано, има съществена новост - проектът ще е реверсивен или газ може да тече не само към Европа, а и в обратна посока. И ако по една или друга причина се нарушат доставките от нормалните източници, "Набуко" може да бъде захранен с газ от други източници като Норвегия и Алжир и Турция ще може да продължи да разчита на снабдяване според разчетите си.

Решен е и проблемът с финансирането на "Набуко", чиято стойност сега се изчислява на 7.9 милиарда евро. ЕК вече отпусна 200 милиона евро и обяви събиране на оферти за финансирането, чийто краен срок е 15 юли.

Не очакваме никакви трудности за набиране на средствата въпреки икономическата и финансова криза. Ако сега пари бъдат вложени в банка, доходът ще е 2-3 на сто, а ако бъдат инвестирани в "Набуко", печалбата ще е няколко пъти по-голяма, изтъкват експертите.

Страните, през чиято територия преминава "Набуко", те ще си разпределят постъпленията основно от т.нар. "обща такса за сътрудничество", към която ще се добавят и средства от някои други такси. Коя страна колко ще получава ще зависи от дължината на тръбопровода на територията ѝ. Според разчетите, за да бъде задействан "Набуко" на първи етап, трябва да са осигурени около 8 милиарда кубически метра газ. Азербайджан е дал уверения, че може да доставя това количество.

Пиебалгс: Енергийните нужди на Турция ще бъдат задоволени

Турция получи каквото искаше и може би повече, отколкото искаше, от проекта за газопровод "Набуко", посочва еврокомисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс в интервю за турското електронно издание "Хюриет дейли нюз", цитирано от БТА.

Пиебалгс посочва, че Турция напълно правилно е искала да се увери, че нейните енергийни нужди ще бъдат задоволени. Той коментира, че това е нормална и честна позиция. "Не би било приемливо за никоя страна да вижда, че през територията ѝ минава газ, предназначен за друг пазар, когато вътрешният ѝ пазар изпитва недостиг на газ. Турция искаше механизъм, за да се избегне това", отбелязва еврокомисарят по енергетиката.

По думите му споразумението предвижда създаване на инфраструктура, за да бъдат гарантирани енергийните нужди на Турция, и страните от ЕС, участващи в проекта, ще спазват търговски споразумения за доставка на газ за Турция в случай на криза. Пиебалгс уточнява, че инфраструктурата включва помпи, които работят в две посоки. "Турция традиционно е получавала газ от Русия, Азербайджан и Иран, а в бъдеще тя би могла да получава газ, ако и когато е необходимо, от всеки източник, свързан с енергийната мрежа на ЕС", казва Пиебалгс.

Той изтъква, че преговорите по споразумението за "Набуко" са отнели пет години, защото този проект е по-сложен от други.

Пиебалгс отхвърля опасенията, че няма достатъчно газ, за да се напълни газопроводът. Той изтъква, че има много варианти за доставчици, като споменава освен Азербайджан, Ирак, Туркменистан и някои други страни от Централна Азия.

Относно възможността за доставка на газ от Иран, еврокомисарят смята, че докато не бъдат решени проблемите с тази страна, този вариант остава трудноизпълним.

Пиебалгс уверява, че ЕК ще продължи внимателно да следи проекта "Набуко". Той обръща внимание, че "Набуко" е важен и от гледна точка на отношенията Турция-ЕС. По думите му е положително, че Турция и ЕС не само обсъждат спорни въпроси, но и успяват да се договорят по стратегически проект, който е важен и за двете страни. Според него този проект укрепва връзките между Турция и Европа. "Набуко не само подобрява политическия климат, но и създава реална връзка между нас. В дългосрочен план, с напредването на проекта, Турция ще засили политическото си присъствие и значимост чрез проекта", смята еврокомисарят.

"Има и един важен психологически ефект в ЕС - за първи път милиони европейски граждани, онези, които страдаха от недостиг на газ през миналите зими, ще видят Турция като "големия помощник" в стремежа им към енергийна сигурност", посочва Пиебалгс. "Същото важи и в Турция - за първи път в една толкова жизненоважна област като енергийната сигурност, турските граждани, бизнесмени и политици ще видят, че Турция и ЕС се справят ръка за ръка с общо предизвикателство", допълва еврокомисарят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Донка Жечева
    #32

    да си затвори устата.Имате голям проблем в страната.

  2. Умен
    #31

    Чакайте бе, нали Набуко беше добрия проект. Защото щеше да ни освободи от зависимостта от Русия. Сега какво се оказва - пак руски газ!

  3. ANTIKOMUNIST
    #30

    nul tui:O)

  4. Отбелязвам
    #29

    Едва ли на Турция някога ще и мине през ума да спира газта - когато си поиска - за Австрия и Германия.Далеч от Кремъл, далеч от злото!Да ви е сладко, русофили!

  5. Але&Со
    #28

    доколкото я разбирам: тиганът е на огъня, ако някой хване риба е добре дошъл.

  6. Наблюдател
    #27

    Да можем да избираме между ислямистки и фундаменталистки газ и комунистическо-путински такъв.Я по-добре да си запушим тръбата!

  7. ot kochinata
    #26

    Турският министър отбеляза, че страната му се отнася хладно към идеята за включване на Франция към проекта заради негативизма на Париж към турското членство в ЕСIzobshto ne smiatam Turkia za po dobur partnior ili wariant ot Russia, za kakwoto i da bilo. Oswen za poddurjane na Doganowata Kadese mreja i klientite im.

  8. интернационалист
    #25

    Неща капиталистическа газ-искам газ от Сьвецкия сьюз.

  9. mickey от психото
    #24

    Леле мале .ИВАНЧО ши тя опрай тебе-не Сергей

  10. Балканец
    #23

    Току-що научявам от някаква радиостанция,какво пишело в руските учебници по история.Западният свят съществувал само ... за да вреди на Русия! Какво да коментираш?Много,много внимателни трябва да бъдем в отношенията си с тази страна.И не само ние.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.