Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ, ЕС и Япония заведоха иск срещу Китай заради редките метали

21 коментара

САЩ, Япония и Европейския съюз са завели иск срещу Китай в Световната търговска организация заради решението на Пекин да въведе ограничения върху износа на редки земни метали. Това обяви президентът Барак Обама в Белия дом, като обвини Китай в нарушаване на правата на СТО.

Пекин наложи квоти за износа на редки земни метали – рядко срещани в природата минерали, които притежават специфични свойства и се използват в производството на високотехнологична продукция – от хибридни автомобили до най-новите модели телевизори.

Това е първият случай в историята на СТО, когато САЩ, ЕС и Япония подават съвместен иск.

Те твърдят, че ограниченията на износа, въведени от Китай, който е най-големият производител на редки метали, са довели до ръст на цените на този пазар.

Китай произвежда над 95% от редките метали в света и всякакви ограничения на износа от тази страна по обясними причини влияят на световните цени.

Ние трябва да контролираме нашето енергийно бъдеще, не можем да позволим енергийната индустрия да се базира в друга страна, само защото са ѝ разрешили да нарушава правилата, заяви Обама на пресконференция. Ако Китай просто даде възможност на пазара да функционира самостоятелно, няма да имаме никакви възражения, допълни той.

Китай отхвърля обвиненията и настоява, че въвеждането на квотите има за цел на първо място да минимизира пораженията за екологията, предизвикани от прекомерния добив на минерали.

Ние смятаме, че тази стратегия не противоречи на правилата на СТО, заявиха от китайското външно министерство. "Обемите на износ на стабилни. Китай ще продължи да изнася и да се разпорежда с редките метали в съответствие с правилата на СТО", се казва в изявлението.

Има опасения, че Пекин е въвел квотите, за да може цените на тези минерали да се задържат ниски в Китай, което, според критиците, предоставя на китайските производители несправедливо преимущество.

17 метали се използват в електрически продукти, а също и в много устройства, използвани за възобновяеми енергийни източници.

Според председателя на минната компания Rare Earths Global Ивор Шраго, САЩ имат проблеми заради неправилни решения, взети в миналото.

"Преди 20 години САЩ преднамерено взеха решение да не развиват добива на редки метали, а да закупуват готовия продукт", заяви той пред ББС. Заради това решение Китай натрупа опит и знания, които другите нямат, допълни Шраго.

Според оценка на геологическата служба на САЩ, световните запаси на редки земни метали са около 110 млн. тона и се намират предимно в Китай, Русия и други бивши съветски републики, а също така в САЩ.

Сегашният монопол на Китай върху този добив позволи на Пекин да преустанови доставката им в Япония през 2010 г. по време на териториалния спор между двете страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #21

    Като не им харесват цените да не купуват. Има и друг начин - почват да си произвеждат за да видят колко ще им излезе производството и печалбата. Другото е остро безмислие - някой (пък бил той и САЩ) ще определя на друга държава дали да произвежда или не?!?

  2. Анонимен
    #20

    Те затова Дънди прешъс метълс са на такава голяма печалба от изнесения от нас концентрат. Същото важи и за МОК Медет на Юнион Миниер. Да не говорим и за планината от пиритна угарка край ОЦЗ Кърджали , която също е бъкана с ценни метали. Ако малумниците хвърляха пари за закупуване на технологии можехме да ги извличаме ние. През 1970-те години ДСО Цветмет даваше 25 % от валутните постъпления на страната.

  3. Анонимен
    #19

    Редкоземни метали - това са итрий и групата на лантаноидите - лантан, церий, неодим, празеодим, итербий, самарий и т.н. Тези елементи ги има в различни минерали като например апатит. След преработката на апатита се получава отпадък наречен фосфогипс, в който остават редкоземните елементи. Край Димитровград има натрупант около 20 мил. тона фосфогипс от преработения Колски апатит. Този фосфогипс е техногенно находище на редкоземни елементи. С поставянето на FeNdB магнит например може да се спре въртенето на сухите водомери.

  4. Анонимен
    #18

    На български не се казва "редки земни метали", а редкоземни елементи. Става дума за метали от групата на лантаноидите, които са сравнително равномерно разпределени по цялата земна кора. Липсват големи находища и добивът им е доста трудоемък. По тази причина основно се добиват в Китай защото там труда е (беше) най-евтин...

  5. Анонимен
    #17

    БРАВО на ктитайците,знаят как да защитават своите интери за разлика от дребните пудели като нашите политици в случая начело с това недоразумение БОЙКО ви БОРИСОВ.

  6. Анонимен
    #16

    Нещо не е много ясно - американци и други техни пудели да определят на друга държава колко и какво да изнася? Или това пак са прочутите амерички интереси?

  7. Анонимен
    #15

    Брей! Като ви чета се чудя, как така в сената не са се сетили за умници , като №11 и BLUE. Че вие явно сте по-акъллии и от Кисинджър и Бжежински взети заедно. Спокоино бе! Вземете си хаповете и ударете по една ракия отгоре. Едно нещо е да искаш.Друго е да можеш.Третое да го направиш. Китай момчета не е Гранада , нито Ирак и Либия , нито даже не е Виетнам.

  8. Анонимен
    #14

    Голямата грешка на запада е че за пари дава на Китай технологии които утре той ще използва срещу запада. Технологии трябва да се дават само на демокрации.

  9. Анонимен
    #13

    За глупака по долу.Ако можехте,щяхте да отидете по вашият начин да си ги вземете.Обаче не ви държи свинктера.Сега може да очакваме някаква пролет,или друго годишно време.За да може слънцето да изгрее демократично.

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.