Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ: ЕС трябва да спре Русия и Китай, които работят срещу разширяването му

София за пореден път се обяви за пряк диалог със Скопие

35 коментара
 Габриел Ескобар

САЩ продължават натиска към ЕС да започне преговори със Северна Македония и Албания до края на годината.

"Така ЕС ще разсее разочарованието на населението на региона от европейските политики и ще спре злонамереното влияние на Русия и Китай, които работят срещу разширяването на ЕС в Западните Балкани", каза Габриел Ескобар, заместник помощник-държавен секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси.

На този фон служебният премиер Стефан Янев за пореден път се обяви за пряк диалог със Скопие. Македонските управляващи от своя страна казаха, че са готови за разговори и призоваха за "приличие в исканията".

Досега обаче те не предприемат реални стъпки за изпълнение на българските изисквания.

"Процесът да започне незабавно"

По време на изслушване пред комисията по външни работи на Камарата на представителите за ангажимента на САЩ в Западните Балкани, Ескобар каза, че както Северна Македония, така и Албания са завършили трудната работа, която се изисква от тях, и че процесът трябва да започне незабавно.

"Отлагането на процеса, след като Съветът на министрите на 22 март препоръча началото на преговорите, разпространява подозрение в региона и рискува да отхвърли надеждите на новите поколения, които искат бъдеще в ЕС", каза Ескобар, цитиран от македонския вестник "Независен".

В края на миналата година България не одобри преговорната рамка на Северна Македония за ЕС и спря пътя на Скопие. По-рано тази година обаче излезе информация, че сега и някои от богатите държави имат резерви към разширяването на ЕС.

"Дезинформация и атакуване на уязвимите места"

Ескобар каза, че Москва и Пекин активно се противопоставят на членството на региона в ЕС.

"Те извършват дезинформация и използват уязвими места, за да отклонят страните от Западните Балкани от техния демократично избран път, като същевременно придобиват икономическо и политическо присъствие в Европа", каза Ескобар, цитиран от българската агенция "Фокус".

Според него Русия използва енергията, която доставя на Европа, като оръжие, за да изнудва политици, да стимулира корупцията и да спира потенциала за развитие.

"Китай също разширява влиянието си в критичната инфраструктура и икономическите условия. Не трябва да им позволяваме да успеят", категоричен е той.

Конгресменът Клаудия Тени, съпредседател на Групата за приятелство на Конгреса с Република Северна Македония и Македоно-американската общност, отбеляза, че има 16 решения на Европейския съд по правата на човека относно нарушения на правото на събрания на македонското малцинство в България. Тя попита Ескобар какво прави американската администрация, за да гарантира, че България, като член на НАТО, изпълнява задълженията си по правата на човека.

"В основата на нашето партньорство с европейските партньори са ценностите, не само общият интерес, но и общите ценности и всичко, което нарушава тези отношения, е от голямо значение за нас", каза Ескобар. По думите му посланикът на САЩ в София работи за справяне с проблемите с нарушенията на човешките права в България.

Стефан Янев: Равни права за българите в Северна Македония

На този фон служебният премиер Стефан Янев коментира, че София се опитва да има пряк диалог със Скопие.

"България трябва да бъде в състояние да защитава и собствените си национални интереси. Те са свързани със запазване на доброто сътрудничество и отношение между двата народа. На база на Договора за добросъседство е въведен режим на взаимно контролиране на висящите въпроси между двете държави. За съжаление там нещата не се развиват в най-добрия сценарий", заяви Янев.

"Ръководството на РСМ не бърза да изпълнява задълженията си по този договор и там за заровени нашите претенции, защото те са свързани не с миналото, а със сегашно време и бъдеще. Свързани са с насаждането на език на омраза към България и български граждани, което в дългосрочен план ще възпита едно поколение македонски граждани, които към най-близката си съседка ще имат недоверие и лошо отношение. Това не можем да го позволим и затова е нашият апел към тях да отстранят този език на омраза", посочи той.

"Опитваме се да им покажем, че отношението към миналото е важно дотолкова, доколкото да не се подменя историята, да не се разрушават паметници и да не се променят надписите по тях. Интересува ни тези македонски граждани, които се самоопределят като хора с български произход, да имат равни права като всички останали македонски граждани. Да не бъдат репресирани, потискани и гонени по някакъв начин. Интересите на България са да има добри отношение със всички граждани на РСМ, но в частност имаме по-специално отношение на тези, които се определят като българи – да бъдат равнопоставени и да се чувстват комфортно в държавата, а не да бъдат третирани като граждани втора ръка".

Скопие: Трябва да има някакво приличие в исканията

На този фон вицепремиерът по европейските въпроси на Република Северна Македония Никола Димитров коментира, че европейската интеграция на Западните Балкани е в криза и подкрепата на гражданите за членство в ЕС намалява, което същевременно отслабва проевропейските и прореформаторските политически сили.

Той посочи, че Република Северна Македония е "направила големи стъпки и е решила "тежкия проблем" с Гърция, но още няма решение за започване на преговори.

"Както знаем, главната пречка беше Гърция и въпросът за името, решихме това. И в този момент, когато ни беше много нужен успех, сега за съжаление нова пречка ни прави друг съсед, България", каза Димитров, цитиран от БТА.

Той добави, че "трябва да има някакво приличие в исканията" и запита какво ще стане, ако утре някоя членка на ЕС поиска например Северна Македония да ѝ отстъпи половината си територия.

"Трябва да има отношение между исканията и ценностите на ЕС. В Лисабонския договор пише, че европейският континент чества културното и езиковото многообразие. Не може македонският език да бъде проблем, ако отиваме към организация, която слави различието. Не може да се поставят антиевропейски условия по пътя към ЕС, ако този съюз още е европейски", каза Димитров за Ен 1, цитиран от "Данас".

Той прави оценката, че с блокирането на европейската интеграция на Северна Македония България всъщност блокира политиката на ЕС към целия регион.

За отношенията между Скопие и Белград Димитров каза, че няма особени проблеми, между двете страни има разбиране.

"Не бих казал, че има някакви особени проблеми. Има разбиране, мисля, че имаме общо-взето общи цели. Имаме обща история, минало, искаме да имаме и общо европейско бъдеще. Сърбия тръгна по този път, започна преговори за присъединяване /с ЕС/, ние за съжаление още чакаме и чукаме на тази врата", каза Димитров.

За инициативата "Отворени Балкани", в която са включени Сърбия, Република Северна Македония и Албания, Димитров каза, че "общият пазар по определен начин е подготовка" за влизане на общия европейски пазар.

Той посочи, че е важно инициативата да е отворена за всички, защото е трудно да се говори за регионално сътрудничество, ако не е включен целият регион.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #35
    Отговор на коментар #32

    you see... Yougoslav Macedonia.... there are Bulgarian Macedonia, Greek Makedonia even Turkish Macedonia, Makedonia is not country, macedonian is not ethnic, same as balkanian or rodopean....

  2. eagle_eye
    #34
    Отговор на коментар #33

    Първо Уикипедия е източника на най-големите лаици и аматьори.Второ тези данни никак не са във ваша полза. Защо македонското общество не защити евреите си? И трето - България дава много повече жертви по време на 2СВ - на германския фронт.

  3. Маке
    #33

    Total casualties: 24,000 By nationality: 7,000 Jews, 6,724 Ethnic Macedonians, 6,000 Serbs, 4,000 Albanians 1,000 Bulgarians, Aromanians, Roma and Turks[15] Загинати во борби за Македонија во 2св https://en.m.wikipedia.org/wiki/World_War_II_in_Yugoslav_Macedonia

  4. Маке
    #32

    The desire for territorial expansion at the expense of Yugoslavia and Greece and the expectation of a German victory led Boris to join the Axis on March 1, 1941. German troops used Bulgaria as a base from which to attack Yugoslavia and Greece. In return, Bulgarian forces were permitted to occupy Greek Thrace, Yugoslav Macedonia, and part of Serbia.

    At the end of August the sudden surrender of Romania, which brought Soviet troops to the Danube months before they had been expected, created panic in Sofia.

    Exploiting

  5. eagle_eye
    #31
    Отговор на коментар #30

    Не си съвсем наясно с терминологията - има разлика между сърби, сърбофили и сърбомани. Сърбоман е човек който се пребоядисва пародийно и мрази собствяения си произход. Както пише Паисий "О ти неразумний уроде, проади що се срамиш да се наречеш българин?"Ако не знаеш кой е Паисий - ония от когото започва вековната битка впключила с освобождаванедто ви от Империята.И не са ви освободили руснаци, защото 500 000 български момчета отидоха по бойните полета и победиха сами Империята.

  6. Маке
    #30
    Отговор на коментар #28

    Па зошто сте не признавале ако сме србомани, албанци и турци. И што ќе се случеше ако вие не не признавте први. НИШТО. Ние не зависевме од вашето признавање. Зошто сте дале тенкови на србомани да се борат против срби? Не разбирам. Нејасно ми е зошто од србомани барате да кажат дека биле бугари. Ако сме србомани тогаш потекнуваме од срби. Инаку тенковите никој не ги продаде туку ги стопивме во топилница. А за Русија, никогаш немало руски споменици кај нас ниту не ослободиле ниту сме блиски со нив. А кај вас како е односот кон Русија?Омразата ве опијанила па измислувате глупости.

  7. Dante Alighieri
    #29

    След като американската КПСС взе властта в страната след уникални изборни измами, очаквах подобно отношение към страната ни. Всичко лошо, което ни се е случвало от страна на САЩ за последните десетилетия след ВСВ, е било плод на местната комунистическа партия, известна и с хумористичното си название Демократическа. Тези същества не са спрели да вършат работата на Москва и Пекин в геополитически план. Въобще не ми се коментират нашите кре*тени, които венцеславят мало*умният Бай Дън Сяопин и кукловодите му, не си струва нервите...

  8. АлександърНиколов
    #28

    Днешното население във Вардарско, около 1,7 милиона останали там, се състои главно от комунисти–сърбомани, които са заграбили властта и повечето стопански обекти, както и албанци и турци. Нещастните хорица които не се страхуват да се нарекат българи са безобразно малтретирани от сърбоманите, които мразят всичко българско и България, която им подари 100 танка и 200 гаубици да се опазят от косовари и сърби и освен това ПЪРВА ГИ ПРИЗНА за независима държава. Тяхните политици продадоха танковете и

  9. АлександърНиколов
    #27

    Този празноглав Ескобар ако наистина толкова се е загрижил за опасността от Русия и Китай да не си завира гагата във Вардарско, а трябваше да посъветва шефа си Байдън да не вдига санкциите срещу НС2 които Тръмп наложи. Синът на сенилния – Хънтър е получил 2,5 милиарда долара китайски инвестиционни фондове от които печели 35 милиона на година(какво ли му разбира главата на наркомана от инвестиции?) Преди това пък получаваше половин милион на месец от украинската мафия. С това фамилията Байдън е

  10. Zlatan
    #26

    Кажете защо работите с Македония против България. Защо издържаме вашите бази по начин,по който сме издъэржали турския башибозук, докато на Турция и Гърция плащате за базите по над 1 млрд. долара

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.