Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ и ЕС обявиха примирие в търговската война

Нови мита няма да се въвеждат, докато вървят преговорите за премахване на търговските бариери

16 коментара
Снимка: БГНЕС

Европейският съюз и САЩ обявиха примирие в търговския конфликт, съгласявайки се да работят заедно за елиминиране на трансатлантическите търговски бариери за много индустриални стоки и да реформират Световната търговска организация.

Обявявайки "нова фаза" в трансаталнтическите отношения, американският президент Доналд Тръмп съобщи в сряда, че той и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер са се споразумели да започнат разговори за намаляване на митата и други търговски бариери, свързани с всички индустриални стоки освен автомобилите.

Значителна победа за ЕС изглежда това, че двете страни са се договорили да не въвеждат нови мита, включително новите тарифи, с които Тръмп заплаши вноса на автомобили от ЕС, докато текат преговорите, отбелязва "Файненшъл таймс".

Юнкер определи срещата във Вашингтон като добра и конструктивна. Двете страни незабавно създават работна група, която да води преговорите.

САЩ и ЕС постигнаха споразумение, заяви Юнкер, а Тръмп уточни, че двете страни искат да се стремят към "нулеви мита, нулеви нетарифни бариери и нулеви субсидии" в търговския си обмен на индустриални стоки, с изключение на автомобилния сектор.

ЕС незабавно ще увеличи вноса си на соя от САЩ, изрази задоволство Тръмп, който обеща да преразгледа въпроса за американските мита върху европейския алуминий и стомана.

"Ще работим по намаляване на бариерите и увеличаване на търговията на услуги, химически продукти, фармацевтични продукти, медицински продукти", добави той.

САЩ и ЕС ще работят съвместно за реформиране на Световната търговска организация (СТО), обяви още Тръмп.

"Ще работим тясно с партньори, които споделят идеите ни за реформиране на СТО и работа по проблема на нелоялните търговски практики, включително кражба на интелектуална собственост, принудителното прехвърляне на технологии, индустриалните субсидии, изкривяванията, които се пораждат от държавните фирми и свръхкапацитета", увери президентът на САЩ.

Така той визира пряко Китай, с който САЩ започнаха търговска война, критикувайки именно тези практики, отбелязва АФП.

"Това беше много голям ден за свободната и честна търговия", каза Тръмп пред репортери.

Анализатори предвиждат месеци на бесни дискусии между САЩ и ЕС, които могат да поднесат всякакви изненади.

Неразрешен остана проблемът с наложените от САЩ мита за европейския внос на стомана и алуминий. Двете страни обаче се разбраха да работят заедно за намиране на решение по този въпрос, както и за ответните европейски мита върху американски стоки като мотоциклетите "Харли Дейвидсън" и бърбъна.

Постигнатото примирие в конфликта между САЩ и ЕС, заплашващ да прерасне в търговска война, е краткосрочна победа и за двете страни, особено в контекста на обтегнатите отношения от последните месеци, кулминация на които беше европейската обиколка на Тръмп, по време на която той атакува съюзниците си от НАТО и засвидетелства преданост към Путин.

По отношение на търговската си политика Тръмп е изправен пред нарастващото недоволство на американския бизнес и селскостопански производители. Дори представители на неговата Републиканска партия негодуват от митата, които той вече е наложил или плаши да наложи.

"Мисля, че това беше един друг Тръмп, който видяхме тук", заяви висш представител на ЕС. "Той беше различен от туитовете и данданията, различен от цялата тази врява. Той беше съсредоточен, ангажиран и ясно търсеше начин да се помогне на пазарите", коментира източникът, цитиран от "Файненшъл таймс".

Друг източник, запознат с разговорите, казва, че Тръмп е демонстрирал голямо желание да се намери на решение на проблемите, които тревожат и двете страни. "Всеки, който познава Доналд Тръмп, знае, че той иска да прави сделки", уточнява източникът.

Акциите на европейските производители на автомобили се повишиха в четвъртък, след като стана ясно, че Тръмп засега се отказва от въвеждането на мита върху европейския внос на коли.

Акциите на BMV се покачиха в сутрешната търговия с над 2.5%, на Fiat – над 4%, а Volkswagen – с около 3%.

Освен премахването на митата върху индустриалните стоки, ЕС и САЩ се разбраха да започнат разговори за стандартите и облекчаване на търговията с химикали, фармацевтични, медицински продукти и др.

САЩ и ЕС ще засилят сътрудничеството си в областта на сигурността и енергетиката, като ЕС даде сигнал, че е готов да започне да внася значително по-големи количества американски втечнен газ – нещо, за което Тръмп настояваше по време на последната си визита в Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #16

    Е, чак пък същата роля. Принц Чарлз е един от най-големите бенефициенти на земеделски европейски субсидии. Занимава се с модерно екологично говедовъдство и стопанството му е образцово. Тръмп няма шанс да получи евросубсидии за крави. Иначе, Тръмп и Юнкер май са готови за TTIP - Зона за свободна търговия ЕС-САЩ с най-високоплатежоспособния пазар от 1 млрд. души. Като се добави и подписаната вече зона ЕС-Япония, става интересно.

  2. анита хегерланд
    #15

    Възможно ли е САЩ да заменят Великобритания, като играят нейната роля в съюза, след излизането й от него?!

  3. edin.drug
    #14
  4. Bлaдo
    #13
  5. Васил Митов
    #12

    Смисълът на митата за Тръмп е да не се допуска ситуация, при която американска фирма открива завод в държава с нисък стандарт на живот, изнася си производствовто там, след което внася обратно стоките в САЩ и ги продава на високи цени. Той е прав, защото по този начин (чрез офшор) се увеличава безработицата в САЩ. Т.е. този трик работи в полза на американските капиталисти, но срещу интересите на американските работници. В отношенията между САЩ и ЕС (ако под ЕС разбираме държави като Германия и Франция

  6. Преслав
    #11
  7. edin.drug
    #10

    Само статия по-нагоре има потвърждение за продължаващата ядрена програма на Пхенян - след "епохалната" среща на Тръмп. На този човек не може да му се има никакво доверие: той лъже без смущение, вероятно по негово нареждане протоколът от срещата с Путлер на страницата на Белия дом е редактиран (няма го признанието на Путлер, че се е надявал на победа на Тръмп), а отсега нататък е обявил, че срещите на президента няма да бъдат публикувани там. На всичкото отгоре в прав текст окуражава недоверието към медиите с тежест и регулация: "това, което виждате и четете, не е това, което става" https://www.bbc.com/news/world-us-canada-44959300

  8. Коментарът е изтрит в 15:17 на 26 юли 2018 от автора.
    #9
  9. Преслав
    #8

    От вчера : "ЕС да се откаже от всякакви мита, бариери и субсидии " Ето за това получи обещание и ако не бъде изпълнено ще видим.

  10. vazovn
    #7

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.