Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ и Германия планират данъчни облекчения срещу финансовата криза

11 коментара
САЩ и Германия планират данъчни облекчения срещу финансовата криза

Предпазлив новогодишен оптимизъм обзе в понеделник европейските и азиатските фондови пазари, докато инвеститорите очакват новини около плановете на Германия и САЩ за данъчни облекчения. Въздържаща роля играят войната в Близкия Изток и ограничаването на руските газови доставки за Европа заради спора между Москва и Украйна, предаде Ройтерс.

Основна новина за американските медии са плановете на избрания президент Барак Обама и демократите в Конгреса да предложат данъчни облекчения за 310 млрд. долара за гражданите и бизнеса. Очаква се предложението, оформено като пакет за стимулиране на икономиката и насърчаване на компаниите да създават работни места, да бъде подкрепено от републиканците.

Размерът на предложените данъчни съкращения, които ще съставляват около 40 на сто от стимулационния пакет, който може да достигне 775 млрд. долара за две години, е по-голям от обсъжданото до момента и от двете страни в Конгреса. Той с лекота би спечелил поддръжката на републиканците, които подчертават, каквито и да е мерки трябва трябва да залагат много повече на данъчни съкращения, отколкото на бюджетни разходи, пише "Уолстрийт джърнал".

В Германия, канцлерът Ангела Меркел се среща с коалиционните партньори от Социалдемократическата партия, за да дискутира втория фискален пакет от стимули на стойност 50 млрд. евро.

Под натиск у дома и отвън да се направи повече за измъкване на Германия от рецесията, в неделя Меркел се обяви в подкрепа на данъчни облекчения, които по-рано изключваше като възможни преди федералните избори през септември.

Нейната Християн-демократическа партия и социалдемократите са съгласни, че трябва да се даде тласък на инфраструктурните проекти и запазване на работни места, но се разминават по други въпроси като този за данъчните облекчения, предаде Ройтерс.

Плановете на стимулиране на първата и третата по големина икономики в света са поредните мерки да се овладее финансовата криза, която започна през 2007 в САЩ като срив в ипотечното кредитиране и сега заплашва целия свят с тежка и продължителна рецесия.

За около година кризата преобрази банковата среда и доведе цели държави до ръба на банкрута.

През уикенда Джанет Йелън, президент на Сан Франциско Федерал Ризърв и Лукас Пападемос, вицепрезидент на Европейската централна банка предупредиха за риска от дефлация – разрушителна низходяща спирала от падащи търсене и цени.

Инфлацията в Испания през декември падна на най-ниските си нива от десет години насам – 1.5%. Положението е сходно в Италия.

Въпреки това, инвеститорите се надяват, че най-лошото, като фалита на инвестционната банка "Лемън Брадърс" през септември, е зад гърба им.

Финансовите пазари посрещнаха с оптимизъм първата пълна седмица на 2009 г., като възход регистрираха стойността на долара, акции и стоки.

Ако планът на Обама бъде одобрен и влезе в действие, ще окаже по-голямо влияние върху икономиката за две години, отколкото данъчните облекчения, извършени от президента Джордж Буш. Политиката на Буш за десет години е спестила данъци на населението и бизнеса в размер на 1.35 трилиона долара и се смята за най-голямото съкращение на данъци в историята на страната.

Планът на Обама за укрепване на икономиката на САЩ ще струва от 750 милиарда до 1 трилион долара.

Данъчните облекчения може да достигат до 40% от общите стимули. Данъци ще се приспадат на хора с доходи до 200 хиляди долара годишно. Според прогнозите това ще позволи създаването или спасяването на 3 милиона работни места до 2011 г.

Намаляването на данъците за средната класа беше част от предизборните обещания на Обама и включва незабавни данъчни облекчения от 500 долара за отделни лица и 1000 долара за семейните двойки. Промяната ще се осъществи по-скоро чрез закони за корекция на приспадане на данъци, отколкото чрез възстановяване на платени данъци. По този начин хората веднага ще усетят увеличение на чистия си доход.

За бизнеса законодателите ще използват мерки, подобни на тези от предишни законопроекти, като например разрешаване на компаниите да получат обратно данъци, които са платили през някои или всички от изминалите пет години чрез намаляване на загубите им.

Възможно е Конгресът да включи стимули като ускорена амортизация, с което да насърчи компаниите да инвестират в покупка на оборудване. Планът е насочен и към борба с безработицата, предлагайки на компаниите данъчни облекчения за наемане на повече работници.

Според демократите конгресът най-вероятно няма да е приключил работата си по плана до 20-ти януари – денят на встъпването на президента Обама в длъжност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. рИформи
    #12

    и с какво тази политика се различава от данъчните облекчения направени от Джордж Ъоукър Буш, които върнаха на всяко американско семейство по около 1600 долара, но тогава широко критикувани, вкл. с гласуване против, от повечето демократи? а обама как беше гласувал тогава? жалък пинокио, който повтаря стъпките на президента-републиканец, защото просто няма какво друго да прави. а иначе се перчи с "новото начало". поредния лявовъртящ мошенник.

  2. lordcris
    #11

    тези които изкарват под $200 000 плащат около 15% от данците. тези които изкарват повече плащат $85 от приходите в хазната. За тях Обама предлага УВЕЛИЧЕНИЕ ( както всеки комунист ) и това ще закопае американската икономика.

  3. гошо
    #10

    Първо на първо, "мошеник" се пише с едно "н" :)Второ на второ, Буш като намали данъците (и увеличи разходите яко) докъде я докара работатаТрето на трето, май според вас най-добре е да се спрат всички данъци на тия дето с алчността и глупостта си докараха Америка до тая криза, а ливадите да продължават да им плащат "за да не умре икономиката".

  4. lordcris
    #9

    гоше, данъците трябва да се намалят на всички и никой не бива да плаща за чуждите грешки. кризата е резултат от финансовата политика на федералния резерв и от популистките закони на двета камери, не се дължи на "алчните капиталисти" а на бедните дето са си купили къщи на кредит без да може да ги плащат.

  5. гошето
    #8

    Лорде, да кажеш нещо за Madoff. Или той е грешка в програмата. Или за AIG, дето като взеха мангизите решиха да си направят един скромен ритрийт за 400 000. И за останалите именни и безименни герои, които обръкаха крачките, но не пропуснаха да си приберат бонусите. Наздраве!

  6. lordcris
    #7

    че кво да кажа за мадоф? то шмекери винаги е имало и винаги ще има! ти мислиш ли, че може да се наверди на крадците като се вдигнат данъците? всеки е свободен да инвестира където иска, но на собствена отговорност. държавата не трябва да ти помага ако сгрешиш и не трябва да те ограбва когато спечелиш ( всичко над 10% е обир - обама се готви да обложи капиталовите печалби с над 50%!!!! )

  7. РАЗУМЕН
    #5

    Корпоративният "елит" се разгащи нелицеприятно и не е разумно да се определя алчност на богати, нито на бедни, като "по-добра".ПОРАЗИИТЕ ОТ АЛЧНОСТТА НА БОГАТО МАЛЦИНСТВОСА ОБЩО ВЗЕТО ЕДНАКВО ЕДРИ КАТОПОРАЗИИТЕ ОТ АЛЧНОСТТА НА БЕДНО МНОЗИНСТВО.Относно: до гошкоАвтор: lordcrisПолучено на: 5 Януари 2009 20:24гоше, данъците трябва да се намалят на всички и никой не бива да плаща за чуждите грешки.кризата е резултат от финансовата политика на федералния резерв и от популистките закони на двета камери, не се дължи на "алчните капиталисти" а на бедните дето са си купили къщи на кредит без да може да ги плащат.

  8. РАЗУМЕН
    #4

    Цитат:Относно: madoffАвтор: lordcrisПолучено на: 5 Януари 2009 23:31че кво да кажа за мадоф? то шмекери винаги е имало и винаги ще има! ти мислиш ли, че може да се наверди на крадците като се вдигнат данъците?всеки е свободен да инвестира където иска, но на собствена отговорност. държавата не трябва да ти помага ако сгрешиш и не трябва да те ограбва когато спечелиш ( всичко над 10% е обир - обама се готви да обложи капиталовите печалби с над 50%!!!! )

  9. РАЗУМЕН
    #3

    Всеки бизнесмен действа в Публично пространство /освен ако не се е изселил на особено друга планета/ което действане е Привилегия, а не просто "право".Затова бизнесменът е длъжен да спазва писани и неписани правила на т.н. Обществен договор и други.Относно: madoffАвтор: lordcrisПолучено на: 5 Януари 2009 23:31че кво да кажа за мадоф? то шмекери винаги е имало и винаги ще има! ти мислиш ли, че може да се наверди на крадците като се вдигнат данъците?всеки е свободен да инвестира където иска, но на собствена отговорност.държавата не трябва да ти помага ако сгрешиш и не трябва да те ограбва когато спечелиш( всичко над 10% е обир - обама се готви да обложи капиталовите печалби с над 50%!!!! )

  10. Чичо Пей
    #2

    У нас има само натоварвания !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.