Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ и Германия предупредиха Камерън да не ревизира отношенията с ЕС

13 коментара

САЩ, Германия и британските либералдемократи, които участват в британското правителство, предупредиха британския премиер консерватор Дейвид Камерън за рисковете от плана му да предоговори отношенията на Великобритания с ЕС, предаде Франс прес.

Очаква се по-късно този месец Камерън да произнесе реч за Европа, в която е възможно да предложи организирането на референдум след британските общи избори през 2015 г., по въпроса за връщане на някои правомощия от Брюксел в Лондон.

 

Евентуален референдум "би могъл да парализира усилията за постигане на една по-добра Европа", предупреди германският депутат Гюнтер Крихбаум, който ръководи делегация от няколко германски партии на посещение в Лондон.

 

"Великобритания може да се окаже изолирана", предупреди Крихбаум, който е председател на комисията по европейски въпроси в германския парламент и е член на Християндемократическия съюз на канцлерка Ангела Меркел.

 

САЩ също изразиха желание Великобритания да остане в състава на ЕС.

 

"Връзките ни с ЕС като институция се засилват. ЕС има растящо влияние в света и ние искаме Великобритания да има реално влияние в състава на ЕС", заяви заместник-държавният секретар на САЩ по европейските въпроси Филип Гордън при посещение в Лондон.

 

"Това е в интерес на САЩ. Ние желаем да има един отворен навън ЕС, а Великобритания да е негов член", добави Гордън.

 

Той подчерта, че референдумите "често пъти са водили държави до капсулиране", но същевременно отбеляза, че "Великобритания е тази, която да прецени кое е в неин интерес".

 

Тези изявления съживиха дълбоките разногласия по тази тема в британското правителство между проевропейските либералдемократи и подложените на натиск от евроскептиците консерватори.

 

Либералдемократичният вицепремиер Ник Клег заяви, че евентуален референдум би превърнал Великобритания във "второразрядна страна" в Европа.

 

"Какъвто и въпрос да се зададе на евентуален референдум, нещата се свеждат до едно и също запитване: иска ли Великобритания да играе водеща роля в Европа днес и в бъдеще? Искаме ли да водим или да останем встрани с нещо като второразреден статут?", попита той.

 

Премиерът Камерън в предишни изявления се обяви за предефиниране на отношенията между Великобритания и ЕС и за връщането на някои от делегираните на Брюксел правомощия на Лондон. Той обаче подчерта, че е в интерес на Великобритания да остане в ЕС.

 

Камерън избегна да коментира евентуален референдум по въпроса за излизане на Великобритания от ЕС въпреки натиска на евроскептиците в партията му и все по-голямата подкрепа за такъв вариант сред британската общественост.

 

Великобритания е член на ЕС от 1973 г., но не се присъедини към 17-те страни от еврозоната, отбелязва АФП, цитирана от БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  2. Анонимен
    #12

    eССесовец 8,

    Какво толкова ти пречат България, Румъния и ЕС?

    От оная империалистическа Великобритания която дрогирала Китай
    и в която Слънцето никога не залязвало, та слънчасвали въпреки
    дъждовното време, изтекла много много вода.

    От времето... когато помагала на османска Туркия да остане в Константинопол.

    От преди тогаз, след туй повече, суверенните САЩати растели.

    Растяла Европа. Растял и ЕС. Днес е с 27едем Члена.

    Евро & Еuro: Глобален Гигант.

    Китай е Гигант Суверенен.

    Гигантска е Индия.

  3. Анонимен
    #11

    Абе, Дейв, Я първо се разкарайте от Шотландия и Северна Ирландия, пък после и от Европа!

  4. Анонимен
    #10

    до№9 Те и Лондонското сити губят ,защото де факто Франкфурт е финансовата столица на европа .

  5. Анонимен
    #9

    Не знам защо Великобритания продължава да се нарича велика, след като отдавна цялото и величие е изтекло в канала(ла манша). Целият им просперитет се крепи на финансовите спекулации на Лондонското Сити. Защитата на Ситито е в основата на всичките дивотии които изприказваха. Не мисля обаче че ще излязат от ЕС защото това ще им убие икономиката. Просто са си решили да тровят живота на хората от континента защото тях на острова нещо не ги свърта. Знаят че отминалата слава на империята им няма да се

  6. СС
    #8

    Хич да не бърза Камерън. Що ще си създава ядове? Щом България и Румъния са в ЕС, той сам скоро ще се разтури. Англичаните могат само лекичко да побутна каруцата към дерето.

  7. Анонимен
    #7

    Не ритайте, а си оправете бюджетния дефицит.

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  9. Анонимен
    #5

    Ех Камерън ,разбра ли какво е новият световен ред , наморника ви е сложен и мърдане няма .

  10. Анонимен
    #4

    С Испания и Италия германците и сами се справят, на за Англия ще трябва и малко помощ от приятел...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.