Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ и няколко европейски страни призоваха Русия да се изтегли от Грузия

13 коментара
Руски войници в Абхазия

САЩ и няколко европейски страни призоваха Русия да се изтегли от Грузия, предаде Асошиейтед прес. Призивът бе отправен по повод 11-ата годишнина от конфликта между Русия и Грузия.

След прекратяване на консултациите в Съвета за сигурност на ООН, постоянните представители на Белгия, Естония, Франция, Германия, Полша и Великобритания, както и на САЩ публикуваха изявление в подкрепа на грузинската независимост, суверенитет и териториална цялост. В документа страните казват, че са изключително обезпокоени относно задълбочаващите се връзки на Русия с двете самопровъзгласи се за независими грузински провинции Абхазия и Южна Осетия.

Страните призоваха Русия да приложи споразуменията от 12 август и от 8 септември 2008 г., които включват ангажимент, че въоръжените сили ще се изтеглят до позициите, на които са били преди избухването на враждата и че ще се установи международен механизъм за сигурност.

Грузия се опита да си върне контрола върху Абхазия и Южна Осетия по времето на президентството на Михаил Саакашвили и това породи война с Русия, започнала на 7 август 2008 г. Русия признава независимостта на Абхазия и Южна Осетия и има военни бази там.

Постоянният представител на Русия в Съвета за сигурност Дмитрий Полянски определи случилото се преди 11 години като "трагична грешка", допусната от Саакашвили, за която Грузия е платила "висока цена". Според Полянски единственият начин за намаляване на напрежението и постигане на просперитет на отношенията в Кавказ е чрез установяване на диалог между "Грузия и двете независими страни". Полянски допълни, че позицията на западните страни не е много от полза за това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #13

    руските, после съветските и после пак руските вАйски винаги нахлуват "законно" и окупират "законно" съседите си (и не само съседите - вкл. и нас са ни окупирали "законно"). И в Грузия са "законно" - по неписаните закони на ... вътрешната руска вяра във вечната (и тАnAнАpcka) руска правота :-)))

  2. Илиев Пешо
    #12
    Отговор на коментар #8

    друг, каква окупация? пак подхвърляте термини без да знаете значението им. Да видим - влязоха руснаците, както трябва - сега е мирно. Какво в Армения и Нагорни Карабах? Там си е проблем между Армения и Азербайджан. Приднестровието - пак мирно. И там не са почнали руснаците, а жителите на непризната република, които са били несъгласни с политиката на центъра. Право на самоопределение и такива неща, които си спомняте, само когато ви е удобно.

  3. Илиев Пешо
    #11
    Отговор на коментар #10

    Интересно - защо на други държави имат право и се намират (САЩски в няколко европейски държави примерно, английски, САЩски - в Сирия, на няколко европейски държави, вскючително и България в Афганистан и други), а руските - не? Малко по-малко лицемерие.

  4. Естествено
    #10
    Отговор на коментар #7

    Днес Петька има значение единствено факта, че миротворческата мисия е приключила преди години и войските на РФ нямат място извън границите на РФ. Знам какви са симпатиите ти, но това е положението.

  5. Коментарът е изтрит в 19:02 на 11 август 2019 от автора.
    #9
  6. edin.drug
    #8

    Русия, Петька, няма работа на територията на Грузия! Нейната окупация на Грузия датира от началото на 19 век, когато уж гарантира автономността на управлението (отзовавайки се на молба за помощ срещу турците), а отвлича грузинската аристокрация и прилапва цялата държава. Освен това Ватландия поддържа напрежението не само в Грузия - същото е и в Армения, с Нагорни Карабах. Същото е и в Молдова с Приднестровието. Същото е и в източна Украйна. Ватландия е агресор и окупатор - нейните войски никога не са били миротворски, а само окупационни.

  7. Илиев Пешо
    #7
    Отговор на коментар #6

    А по темата може ли ? Може да прочетеш доклада на ЕС за войната - започната от Грузия, няма факти, че руски войски са навлезли преди 8.8 (както после лъжеше Саака и не само той ), Грузия е нямала право да използва войски, Русия е използвала сила законно.

  8. И.Боянска
    #6
    Отговор на коментар #5

    Мужиците и с лилави каски да са и без пагони са винаги агресори. 5. 9. 1944 като нападнаха България бяха с зелени каски и грабиха на воля и докараха на власт тази пасмина дето още ни управлява и граби на воля каквото им падне.

  9. Илиев Пешо
    #5
    Отговор на коментар #4

    Саака какво направи? През деня каза "само преговори ", а вечерта започна война в, тогава част от Грузия, Ю. Осетия, използвайки това, че има армия - 17 хил армия, срещу около 3 хил. Направи голяма грешка с нападението срещу руските сини каски - пак многократно по-малко от атакуващите грузински сили. И Саака, като президент на Грузия, получи заслуженото. Дори на ЕС му се наложи да признае че Саака е почнал всико, а сега се пробват да забравят и "да простят " всичко - нали са "свои хора"

  10. АлександърНиколов
    #4

    Русия на Путин е единствената страна която се занимава с просташко скубане на по-слабите си съседи.Явно това вдига самочувствието на огладнялата и оскотяла част от население.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.