Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ и Полша са домакини във Варшава на конференция за Близкия изток

0 коментара
Полският външен министър Яцек Чапутович посреща държавния секретар Майк Помпейо

САЩ и Полша са домакини в сряда и четвъртък на международна конференция за Близкия изток във Варшава. България е представена на форума от вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева.

Конференцията беше обявена в началото на миналия месец от американския държавен секретар Майк Помпейо. Той каза тогава, че във форума "ще участват десетки страни от целия свят", които ще обсъдят въпроса за "дестабилизиращото влияние" на Иран в Близкия изток.

Инициативата обаче не предизвика ентусиазъм и това накара Вашингтон и Варшава да разширят дневния ред на конференцията с по-общи въпроси за насърчаване на мира и стабилността в Близкия изток, отбелязва Франс прес.

Де факто домакини на форума са водещите дипломати на двете страни организатори САЩ и Полша - американският държавен секретар Майк Помпейо и полският външен министър Яцек Чапутович. Сред високопоставените участници е израелският премиер Бенямин Нетаняху. Обръщение към делегатите ще отправи американският вицепрезидент Майк Пенс.

Въпреки че форумът е в страна от ЕС, големите европейски страни изпращат на него представители с по-нисък ранг, с изключение на Великобритания, която ще бъде представена от външния министър Джереми Хънт, посочва Франс прес.

Хънт заяви, че иска на конференцията да бъде обсъдена и хуманитарната криза в Йемен.

Дипломат номер едно на ЕС Федерика Могерини каза, че има други ангажименти и няма да участва. Тя ще има в работен обяд в Брюксел с Майк Помпейо, след като приключи участието му в конференцията във Варшава.

Ще отсъства и германският външен министър Хайко Маас.

В полската столица са привържениците на твърдата линия срещу Техеран, по-специално арабските съюзници от Персийския залив, отбелязва още Франс прес. Иран не беше поканен на конференцията във Варшава и изрази недоволство, като извика полския шарже д'афер в иранското външно министерство. Русия отказа да участва във форума.

Новият американски план за мир

Джаред Къшнър, зетят на Доналд Тръмп, ще представи на предстоящата близкоизточна конференция във Варшава първите елементи от "споразумението на века" за мир между Израел и палестинците, пише полският вестник "Жечпосполита".

Засега с документа от 180 страници, върху който Къшнър е работил две години, са запознати само пет души, от които четирима ще участват в конференцията в полската столица. Освен Къшнър там ще бъдат държавният секретар Майк Помпейо, специалният пратеник на Белия дом за Близкия изток Джейсън Грийнблат и американският посланик в Израел Дейвид Фридман.

Според телевизия "Фокс нюз" планът на Къшнър е бил одобрен в неделя от президента на САЩ, продължава варшавското издание и подчертава, че авторът ще разкрие само малко подробности за плана. Идеята била да се изчака пълното обнародване на документа до изборите в Израел на 9 април и съставянето на новото израелско правителство. Целта била да не се допусне някои елементи от плана, трудни за възприемане в Израел, да ограничат шансовете за преизбиране на Бенямин Нетаняху.

След това обаче преговорите трябвало да започнат незабавно, защото правителството на Тръмп иска те да приключат преди разгара на президентската кампания в САЩ догодина. Президентът се опасява, че елементите от плана, трудни за възприемане от Нетаняху, биха били зле приети също от евангелистките и юдейските среди в Америка, което би затруднило преизбирането на Тръмп, пише "Жечпосполита".

Изтекла информация в американски и израелски медии сочи, че планът на Къшнър се отличава от всички досегашни опити на Вашингтон да помири израелци и палестинци по своя регионален характер. Белият дом иска израелско-палестинското споразумение да бъде само част от по-широка стратегия за възпиране на влиянието на Иран в региона. Подобен подход би обединил Израел с арабски държави, защото израелците и саудитците в еднаква степен мразят режима в Техеран.

Освен това Къшнър се надява богатите арабски монархии не само да подкрепят икономически палестинците, но и да признаят Израел. В частност президентският зет и съветник иска да убеди саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман, че решаването на палестинския проблем ще лиши Иран от най-важния му инструмент в засилването на своето влияние из Близкия изток, твърди полският всекидневник.

В статията е цитирана израелската телевизия "Канал 13", според която подаръкът за палестинците ще бъде САЩ да признаят тяхна държава, която обхваща ивицата Газа и 90 на сто от територията на окупирания Западен бряг (без най-големите еврейски селища, смятани от Израел за законни). А съгласно плана столицата на палестинската държава трябвало да бъде в Източен Ерусалим.

Палестинците предварително отхвърлиха плана с обвинението, че правителството на Тръмп фаворизира Израел. Те призоваха арабските страни да бойкотират конференцията в Полша или да изпратят там представители с по-нисък ранг.

"Според нас конференцията във Варшава е заговор срещу палестинската кауза", заяви тази седмица палестинският външен министър Рияд Малки.

Техеран също заклейми започващата конференция и я нарече американски "цирк", насочен срещу Иран.

За правителството на Тръмп това широко рекламирано събитие е повод да събере всичките си съюзници в Близкия Изток. За Полша то предоставя шанс да затвърди отношенията си с Вашингтон, за да получи по-голяма защита срещу Русия.

Истинският победител обаче може да се окаже израелският премиер Бенямин Нетаняху, който неведнъж заяви, че Израел тайно е развил добри отношения с няколко арабски държави въпреки липсата на официални връзки, отбелязва Асошиейтед прес. Изваждането наяве на подобни контакти ще маркира едно голямо дипломатическо постижение и ще подкрепи усилията на Нетаняху да подобри реномето на Израел в света, а отразяването му в медиите ще има силно въздействие върху кампанията на премиера за преизбиране на парламентарните избори в Израел през април.

Преди да замине вчера за Полша Нетаняху заяви пред журналисти, че фокусът на конференцията ще бъде върху Иран, въпрос, който според него "обединява Израел, САЩ и още много страни по света". Той посочи, че Израел има "много добри отношения" с всички страни в региона "с изключение на Сирия", където израелски военни нанесоха няколко въздушни удара по ирански мишени през последните месеци.

Външните министри на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства ще участват в конференцията и ще се срещнат с американския държавен секретар Майк Помпейо, но не е ясно до каква степен ще общуват с израелската делегация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.