Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ и Русия договориха резолюция за Сирия

Документът предвижда санкции срещу Сирия при неизпълнение, но не автоматично, а след втора резолюция

12 коментара
САЩ и Русия договориха резолюция за Сирия

Съветът за сигурност на ООН започва обсъждане на проекторезолюция за сирийските химически оръжия, след като САЩ и Русия постигнаха споразумение за съдържанието ѝ след седмици на тежки преговори, съобщават световните информационни агенции в петък.

Съветът за сигурност на ООН се събира след часове на неофициално съвещание за Сирия, обяви ротационният председател на Съвета за септември - постоянният представител на Австралия в ООН, Гари Куинлен. Очаква се на срещата при закрити врата да бъде внесена проекторезолюция за сирийския химически арсенал.

Малко по-рано руският външен министър Сергей Лавров заяви пред журналисти, че руско-американският проект за резолюция за Сирия е съгласуван и в течение на деня ще бъде внесен в Съвета за сигурност. Американската посланичка в ООН Саманта Пауър потвърди в Туитър, че е постигнато споразумение между Русия и САЩ за "законово задължаване" на Сирия да предаде химическите си запаси.

Петте страни постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН се споразумяха по резолюция за сирийските химически оръжия, съобщи също в Туитър британският посланик в ООН Марк Лайъл Грант.

Според информациите на осведомителните агенции проекторезолюцията задължава Сирия да се откаже от всичките си химически оръжия. Химическият арсенал на Сирия се определя като заплаха за международния мир и стабилност. Резолюцията ще обвърже юридически Сирия да унищожи своите запаси.

В проекта за документ се посочва, че Дамаск вече се е съгласил да предаде арсенала си от отровни газове за унищожение от ООН. Допълва се, че Сирия е изразила ангажираност към присъединяването към международния договор, който забранява химическите оръжия.

Спорният въпрос за санкциите при неизпълнение

Ако Сирия не спази ангажиментите си, срещу нея може да бъдат предприети мерки съгласно член 7 от Устава на ООН, която позволява и военни действия. Въпреки че проектът се позовава на тази глава, която допуска използването на военна сила, за прибягването до нея обаче ще е необходима втора резолюция. Предложеният текст предвижда Съветът за сигурност да прибегне до наказателни мерки, които не се уточняват.

Русия не беше съгласна с това в текста да се съдържа възможност за автоматичен военен удар срещу Сирия, за което настояват САЩ, Великобритания и Франция.

”Русия и САЩ ще представят съгласувана резолюция за унищожаването на химическите оръжия на Сирия в Съвета за сигурност на ООН, но тя няма да се основава на члена на устава на световната организация, предвиждащ използването на сила”, руският външен министър Сергей Лавров.

”Използването на химическо оръжие в Сирия трябва да бъде доказано на сто процента, за да може Съветът за сигурност да се позове на член 7 от Устава на ООН”, каза Лавров.

САЩ не отменят заплахата за употреба на сила срещу Сирия, но тя няма да се споменава в текста на резолюцията на Съвета за сигурност на ООН за химическото оръжие, каза Джон Кери. Не отменяме заплахата, но това не е част от дадената резолюция и дадените конкретни преговори, каза Кери в интервю за телевизия Си Би Ес.

Същността на компромиса според американските и британските медии

Петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН се споразумяха за резолюция, която ще изисква от Сирия да се откаже от химическите си оръжия, но няма да предполага автоматично налагане на наказателни мерки, ако Дамаск не се съобрази с решението, пише американският в. "Ню Йорк таймс".

Споразумението е компромис между САЩ, съюзниците им и Русия за начина на прилагане на резолюцията, въз основа на която се очаква да бъдат унищожени сирийските химически оръжия. Ако това споразумение бъде одобрено от Съвета за сигурност, то ще е най-значимата международна инициатива във връзка с гражданската война в Сирия. Сделката ще е също така доказателство за забележителната промяна в политиката на американския президент Барак Обама, който само допреди няколко седмици настояваше за военен удар срещу Сирия, а после прие руското предложение за унищожаване на сирийските химически оръжия, посочва изданието.

Договорената резолюция предвижда, в случай че сирийското правителство или бунтовниците не изпълнят задълженията си по премахване на химическите оръжия, Съветът за сигурност да наложи мерки съгласно седма глава от Устава на ООН, към която се прибягва при налагане на санкции или одобряване на употреба на сила, отбелязва американският в. "Вашингтон пост". За да се приложат обаче такива мерки, е необходимо да се гласува още една резолюция на Съвета за сигурност, а се очаква, че  Русия ще блокира всяко предложение за употреба на сила и ще се противопостави на налагането на строги санкции, изтъква вестникът.

За да бъде договорена резолюцията, САЩ трябваше да направят отстъпка, така че формулировката на текста да не попада в обхвата на седма глава от Устава на ООН. Освен това в резолюцията не се казва кой носи вината за химическата атака на 21 август край Дамаск, при която загинаха стотици хора и която доведе до изостряне на напрежението около конфликта в Сирия, посочва британският "Гардиън".

Западни и руски служители продължават да изказват противоречиви мнения за механизма на прилагане на резолюцията, отбелязва британският в. "Дейли телеграф". Руски дипломати заявиха, че са се съгласили само да бъдат обсъдени евентуални действия срещу сирийския президент Башар Асад на по-късен етап, в случай че той не спази графика за предаване на химическите оръжия. Руският външен министър Сергей Лавров каза, че проекторезолюцията не предвижда налагане на мерки по смисъла на седма глава от Устава на ООН. Според западен дипломат обаче в текста всъщност се говори за налагане на мерки съгласно седма глава в случай на несъобразяване с договорените условия. Дипломатът намекна, че това означава икономически санкции, а не военна намеса, посочва вестникът.

Окончателният план за унищожаване на оръжията

Изпълнителният съвет на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) ще се събере днес в 22 ч. местно време /20 часа по Гринуич/, за да обсъди унищожаването на сирийския химически арсенал, съобщават световните агенции. Очаква се тази вечер Изпълнителният съвет на ОЗХО, който  включва 41 държави, да приведе в завършен вид плана, който се  изготвя от близо две седмици преговори при закрити врата.

Дискусиите текат паралелно с преговори в Ню Йорк за изготвянето на текст на резолюция на Съвета за сигурност на ООН за унищожаването на химическия арсенал на Дамаск, съобщава Асошиейтед прес.

ОЗХО призовава да бъдат започнати проверките на сирийския химически арсенал не по-късно от вторник, съобщиха осведомителните агенции, като се позовават на текста на проектоспоразумението, който ще бъде гласуван тази вечер на среща на Изпълнителния съвет.

Инспекторите трябва да имат достъп до всички места, където се подозира наличие на химически оръжия, дори те да не са упоменати в официалния списък, предоставен от Сирия, се казва още в документа.

"Вашингтон пост": Унищожаването може да стане по-бързо от очакваното

Значителна част от сирийския химически арсенал не е в състояние, годно за непосредствено използване, и поради това може да бъде унищожен в по-кратки срокове от очакваното, съобщи в. "Вашингтон пост", позовавайки се на поверителен американско-руски доклад.

В доклада, представен в Белия дом от оръжейни експерти, се посочва, че сирийският арсенал може да бъде неутрализиран за девет месеца. Рисковете да бъде укрит или откраднат от терористични групи не са много големи поради формата, под която се съхранява.

Експертите смятат, че Сирия разполага с над 1000 тона химически оръжия, включително 300 тона иприт. Останалото от арсенала се състояло от течни химикали, съхранявани под формата на два отделни продукта, наричани прекурсори, които трябва да се смесят, за да се използват, обяснява вестникът.

Тази информация потвърждава френските разузнавателни сведения от началото на септември, отбелязва Франс прес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Орешарски не затваря границата по заповед на Доган. Веднъж влезли в България тези бежанци няма как да бъдат върнати. А за Доган и евреина Станишев те са бъдещи избиратели. Държава просъществувала 1300 години ще бъде затрита от шепа българоубийци с мълчанието на народа.

  2. Анонимен
    #11

    Това е уин-уин ситуация. Америка не трябва да харчи милиарди за война. Русия минава за държава от която зависи нещо. А истинската печалба е че каквото и да се случи в Сирия, химическите оръжия ще бъдат унищожени. Така и запада може да подкрепи по силно бунтовниците, след като отпадне риска че химически оръжия могат да попаднат в ръцете на неннормалници. Асад и той трябва да се радва че непосредствените американски бомбардировки за сега са се отдалечили и му се дава още известно време живот.

  3. Анонимен
    #10

    Долу ръцете от химическите оръжия на опозицията, защото те са от добрите. Нищо че колят, те колят лошите неверници и християни.

  4. RSB
    #9
  5. Анонимен
    #8

    Химическите оръжия са незначителен детайл и малка част от арсенала на диктатора Асад. Неговият режим е проблемът в Сирия. С тези смешни резолюции и преговори САЩ постигат целта си - да не трябва да се намесват. Това устройва и Русия, която ще тръби нелепици все едно, че руският флот е уплашил САЩ.

  6. Анонимен
    #7

    Браво,Путин!Бий американските кратуни.

  7. Анонимен
    #6

    До 4 и 5 Постоянните членове на Съвета за сигурност са пет страни Няма как да направят каре...

  8. RSB
    #5

    Всички страни без "страните постоянни членки"да напуснат образуванието ООН.Ако трябва(трябва!)да се създаде нов колективен орган в който държавите да са РАВНОПОСТАВЕНИ.А тези четирите да си направят едно каре на карти и каквито искат правила да си измислят.Голям не значи умен.Мисля че светът достатъчно се е променил за да се направи и такава промяна.

  9. RSB
    #4

    Драго ми ООН,така не може да продължава.Как така Русия ще `договаря`?Русия трябва да бъде на подсъдимата скамейка,не да `договаря`!На света накрая ще му писне и заедно със сесеретета ще се разхвърчат и оонетата!

  10. Анонимен
    #3

    А дали бандитите, подкрепяни от ЦРУ, ще се разоръжат химически, а?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.