Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ и Великобритания са уверени, че Саддам е имал забранени оръжия

0 коментара

САЩ и Великобритания отново отхвърлиха обвиненията, че не са имали точни доказателства за притежавани от Ирак оръжия за масово поразяване преди началото на войната, съобщи Би Би Си.

Американският държавен секретар Колин Пауъл каза, че е имало предостатъчно доказателства, че Ирак е разполагал с оръжия за масово унищожение и че е продължил да развива такива програми след напускането на инспекторите на ООН през 1998 г.

Заради това, че Ирак беше използвал такива оръжия срещу Иран и срещу кюрдите, за международната общност беше изцяло оправдано да настоява за смяна на режима, каза Пауъл. Той направи изявление в Рим на път за срещата на върха за Близкия изток.

Презентацията на Колин Пауъл пред ООН през февруари т.г. убеди много от съмняващите се за оръжейната програма на Ирак. Той обясни, че са му били нужни 4 дни и нощи заедно с ЦРУ да обобщи доказателствата, за да убеди самия себе си, че това е солидна информация.

Блеър обеща стопроцентови доказателства

Британският премиер Тони Блеър отхвърли исканията за официално разследване на правителството му по повод твърденията, че Ирак има оръжия за масово поразяване.

На срещата на лидерите на Г-8 в Евиан той изрази стопроцентова увереност, че ще бъдат предоставени публични доказателства за иракските оръжейни програми.

Блеър беше обвинен от бившия министър от кабинета си Клеър Шорт, че е измамил страната да влезе във войната срещу Ирак.

Друг бивш министър кабинета - Робин Кук - който подаде оставка заради войната, заяви, че правителството е изпратило войски в Ирак на "базата на грешка" и затова трябва да бъде проведено разследване.

Според говорителя на либералдемократите по външна политика само специална комисия, избрана от Камарата на общините, може да проведе разследването и да сложи край на "слуховете и обвиненията".

Консерваторите обявиха, че обмислят сериозно дали да не поискат независимо разследване.

Като отхвърли исканията за разследване, Блеър каза, че не могат да се хвърлят обвинения на базата на т.нар. анонимни източници.

Той също така нарече "изцяло и напълно неверни" твърденията на Шорт, че имало тайно споразумение между него и президента Буш от миналия септември за нападението срещу Ирак.

Блеър призова хората към "малко търпение", тъй като международна проучвателна група тази седмица започва интервюта с иракски учени и проучвания на потенциални оръжейни обекти.

Той защити на 100 процента доказателствата, базирани на разузнаването, които са предоставени на обществеността.

Британски експерти вярват, че двете мобилни биологични лаборатории, които бяха открити, са част от цяла серия подобни системи, добави премиерът.

Напрежението по повод забранените оръжия на Саддам от двете страни на Атлантика вероятно е било обсъдено между Буш и Блеър на срещата им в понеделник сутринта.

Проучване, публикувано във в. Дейли Телеграф, показва значителен спад в броя на хората, които вярват, че преди войната Ирак е имал химически, биологични и ядрени оръжия.

Сега само 51 % вярват, че Саддам е имал такива оръжия, спрямо 71 % през февруари.

Независимо от това 68% казват, че Тони Блеър е показал "искреност и кураж" по време на иракската криза.

Ръководството на опозиционната Консервативна партия няма съмнения, че Саддам е имал достъп до оръжия за масово поразяване и че войната е била оправдана. Независимо от това, казва Майкъл Хауърд, "има отделен въпрос, който е дали правителството е казвало истината в навечерието на войната, дали правителството се е опитвало да ...използва разузнаването".

Американски сенатори настояват за цялостно проучване

В същото време влиятелни американски сенатори, както от Демократическата, така и от Републиканската партия, настояват да се разследва доколко достоверни са сведенията на американското разузнаване за оръжията за масово унищожение в Ирак.

Сенаторът републиканец Джон Маккейн заяви по телевизия Ей Би Си, че Конгресът може да създаде двупартийна комисия, която да изготви доклад за дейността на разузнаването в Ирак. Сенаторът демократ Кристофър Дод отбеляза пред същата телевизия, че съществуващите въпросителни около разузнавателните сведения и евентуалната им политическа манипулация дават основание за цялостно проучване на въпроса.

Списанията Тайм и Нюзуик писаха в последните си броеве, че американската администрация съществено е преувеличила заплахата от иракските оръжия за масово унищожение. Тайм цитира високопоставен американски военен според когото администрацията е интерпретирала сведенията погрешно и е преувеличавала заплахата. Агент от разузнаването пък директно обвинява министъра на отбраната Доналд Ръмсфелд в изкривяване на фактите.

Русия днес настоя бързо да бъде изяснено има ли наистина оръжия за масово унищожение в Ирак. Руският заместник-министър на външните работи Юрий Федотов заяви, че след коренната промяна на обстановката в Ирак този въпрос може бързо да бъде решен и не бива се проточва.

Съмнения около откритите биологични лаборатории

Голяма част от вниманието е насочена към твърденията, публикувани в правителственото досие преди войната в Ирак, според което Ирак има химически оръжия, които могат да бъдат приведени в действие 45 мин. след подаване на команда.

Съобщението, че в северен Ирак са намерени каравани, в които вероятно са разработвани и изпробвани биологически оръжия е най-голямото потвърждение, което Съединение щати и Великобритания са намерили досега в подкрепа на своята теза, че режимът на Саддам Хюсеин е притежавал оръжия за масово унищожение.

В събота американският президент Джордж Буш заяви, че това е търсеното доказателство. "Ние намерихме оръжия за масово поразяване. Ние открихме биологически лаборатории", заяви Джордж Буш.

Но професор Хари Смит от Кралската академия на науките посочва в интервю за Би Би Си, че стените на караваните са направени от канава, така че ако в тях са били разработвани биологически оръжия, то биологически вещества щяха да изтекат навън, да заразят околните селища и щяха да бъдат засечени от оръжейните инспектори на ООН.

Професорът, който ръководи работната група на Кралската академия по биологически оръжия отбелязва също така, че отсъствието на каквито и да било следи от биологически вещества в караваните е също съмнително, тъй като дори да са били използвани като лаборатории и след това да са били почистени, пак е щяло да има следи от био-агенти.

Но ако това не са били военни биологически лаборатории, все още няма отговор на въпроса за какво са били използвани тези каравани и защо е трябвало да бъдат подвижни. Бивш оръжеен инспектор на ООН смята, че в тях вероятно е било обогатявано гориво за иракските ракети СКЪД, които Ирак не е трябвало да притежава, но които не са толкова опасни, колкото биологическото оръжие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.