Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ имат план за военна окупация на Ирак, казват американски представители

0 коментара

Белият дом разработва подробен план за установяване в Ирак на военно управление, ръководено от американци, ако САЩ свалят Саддам Хюсеин, каза днес висш правителствен представител. За модел ще бъде използвана американската окупация на Япония след Втората световна война.

Планът предвижда също съдебни процеси за военни престъпления срещу иракски лидери и преход към изборно цивилно правителство, който може да отнеме месеци или години.

В първия етап се предвижда Ирак да бъде управляван от американски висш военен - може би генерал Томи Франкс, командващ въоръжените сили на САЩ в Персийския залив, или от някой от неговите подчинени - който да играе ролята на генерал Дъглас Макартър в Япония след капитулацията ѝ през 1945 г.

Високопоставен служител каза, че правителството се "обединява" около тази концепция, след като са разисквани различни варианти с президента Буш и негови висши съветници. Но правителственият представител предупреди, че засега планът не е официално одобрен и още не се знае дали съюзниците на САЩ са потърсени за консултация по него.

Концепциите за евентуална американска окупация се появиха в момент, когато правителството преговаря за компромис в Обединените нации. Според служители компромисната резолюция може да не съдържа изрично формулирано позволение за използване на сила, и все пак да позволява на САЩ да твърдят, че имат пълно право да принудят Ирак да се разоръжи.

Като обмисля евентуална окупация, правителството на Буш ограничава ролята, която първоначално се възлагаше на иракската опозиция в управлението на страната след сваляне на Саддам Хюсеин. Досега се смяташе, че иракски дисиденти - както вътре, така и извън страната - ще съставят правителство. Не се уточнява обаче кога те биха получили пълен контрол.

Днес за първи път става ясно, че правителството е обсъждало възможността за продължителна окупация на Ирак от коалиционни сили начело със САЩ.

Официални представители казват, че искат да избегнат хаоса и междуособиците, които измъчват Афганистан след поражението на талибаните. Съветници на Буш обясняват, че искат освен това пълен контрол върху Ирак, докато водените от САЩ войски изпълнят основната си задача: да намерят и ликвидират оръжията за масово унищожение.

Коментарите за очертаващия се американски план и възможността за организиране на съдебни процеси срещу иракски лидери, обвинени във военни престъпления, са може би част от усилията на правителтсвото да предупреди иракските генерали, че ако продължат да подкрепят Саддам, ги очаква неприятно бъдеще.

Запитан какво ще стане, ако американският натиск предизвика преврат срещу Саддам, висш служител каза: "Това би било много хубаво". Но той намекна, че дори и в този случай американски войски може да влязат в Ирак - не само за да премахнат оръжията за масово унищожение, но и за да гарантират, че няма да има анархия.

Планът предвижда начело на Ирак да бъде поставен американски военен - за година или повече, докато американците и техните съюзници търсят оръжията и поддържат работата на иракските петролни находища.

Докато коалиционните партньори администрират Ирак, те ще контролират вторите по големина доказани запаси на петрол в света, или около 11 процента от всички залежи. Висш американски служител каза, че програмата на ООН "петрол срещу храна" ще бъде разширена, за да се подпомогне финансовото стабилизиране и възстановяването на Ирак.

Представители на правителството казаха, че се отказват от модела, използван в Афганистан: установяване от самото начало на временно правителство от иракчани. В Пентагона висши ръководители поддържали този вариант, но в Държавния департамент, ЦРУ и в Белия дом имали големи възражения. Възможно е на по-късен етап иракчаните да помагат на американските военни и впоследствие на гражданската администрация чрез консултативен съвет. Едва след този преходен период ръководеното от американците управление ще предаде властта на иракчаните. Американските въоръжени сили ще бъдат "ограничени като численост", а висшите функционери от партията Баас , които контролират министерства, ще бъдат махнати.

Миналия месец при дискусии в Сената бившият съветник по въпросите на националната сигурност Хенри Кисинджър предупреди, че прекалено дълга окупация на мюсюлманска страна като Ирак, в сърцето на ислямския свят, може да предизвика напрежение в Близкия изток и сред мюсюлманите.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.