Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ искат многонационални сили в Ирак

0 коментара

Съединените щати и Великобритания ще предложат нова резолюция на ООН, която да насърчи повече държави да изпратят свои войски в Ирак след кръвопролитния бомбен атентат срещу централата на ООН в Багдад, предоха световните агенции.

Генералният секретар на ООН Кофи Анан посочи, че водените от САЩ коалиционни сили в Ирак са отговорни за сигурността в района, който беше атакуван преди два дни с камион, натъпкан с експлозиви. Загинаха поне 20 души, сред тях и специалният пратеник на ООН в Ирак Серджиу Виейра де Мелу.

Кофи Анан обаче не обвини директно САЩ за това, че не са предотвратили атентата, като каза, че както ООН, така и САЩ, са допуснали грешки, предаде Би Би Си.

Американският държавен секретар Колин Пауъл и британският външен министър Джак Стро ще се срещат днес поотделно с Кофи Анан. Те ще обсъдят нова резолюция на ООН за създаване на многонационална полиция и сили за сигурност в Ирак, предаде Си Ен Ен.

Американският посланик в ООН Джон Негропонте каза, че Съветът за сигурност проучва възможността за нова резолюция във връзка със ситуацията със сигурността в Ирак. Той обаче посочи, че към този момент САЩ нямат някакви конкретни предложения.

Вчера Кофи Анан посочи, че вече има дискусии за "многонационални сили" в Ирак, но засега той не предвижда роля за сили на ООН в региона.

"На този етап не виждам роля за сини каски в Ирак. Не мисля, че това е работа за сини каски", заяви той пред репортери.

Висш представител на Държавния департамент на САЩ каза, че Вашингтон води разговори със съюзниците за многонационални сили, с по - голямо международно участие от това в сегашната коалиция. Индия например е сред държавите, които са казали, че биха участвали с войници в Ирак, ако има санкция на ООН.

В момента в Ирак има 140 000 американски войници и повече от 20 000 коалиционни сили, повечето от тях британци.

САЩ и Великобритания днес ще представят доклад пред открито заседание на Съвета за сигурност на ООН за действията на коалицията в Ирак през последните 4 месеца.

След това САЩ ще предложат консултации с членовете на съвета, за да започне процес на оценка на ситуацията, каза Негропонте.

По-рано министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд каза, че Вашингтон не планира да допълнително увеличение на войските си в Ирак.

Администрацията на Буш смята, че не е възможно да се разположат толкова сили, че да се гарантира сигурността на всяко място - това би могло да бъде постигнато най -добре чрез иракски сили за сигурност, заяви представител на администрацията, цитиран от Си Ен Ен.

"Повече войски би означавало само повече цели", допълни той.

Окупационните сили смятат да усилят подготовката на иракски служители и разполагането им в страната.

Все още обаче не е ясно в какви срокове се планира да стане това. Според официални представители е необходимо да се наберат повече служители за окомплектоване на иракската цивилна отбрана и допълнителните сили за сигурност, които да охраняват ключови инфраструктури - като петролопроводи, правителствени сгради и индустриални центрове.

Кофи Анан посочи, че бомбеният атентат от вторник не е бил първата атака срещу ООН и негови служители, но "за пръв път в историята на ООН синият флаг беше атакуван толкова агресивно".

След трагедията ООН направи специално изявление, че ще остане в Ирак и ще помага на иракския народ да решава своето бъдеще.

Преди това Анан заяви пред репортери, че е бил изненадан да чуе, че ООН е отхвърлила предложение на коалиционните сили за защита на централата на организацията в Багдад.

Аз не знам ако ООН е отхвърлила предложение за защита, но ако е постъпила така, това не е било правилно, посочи той.

"Такъв тип решение не бива да бъде оставяно на онези, които трябва да бъдат защитени. Тези, които носят отговорност за сигурността, законността и реда, които имат разузнавателна информация, те решават какво действие да се предприеме", каза Кофи Анан.

ООН евакуира 20 от ранените служители в Йордания, но според говорителя Фред Екхард само двама от останалите 300 служители на ООН в Багдад са приели предложението да бъдат доброволно изведени от страната.

Световната банка и Международният валутен фонд, които са ангажирани с възстановяването на страната, разпоредиха на служителите си да напуснат. Европейската комисия също извежда част от своя персонал.

Американският администратор на Ирак Пол Бремър посочи, че бомбата може да е планирана от "чужди терористи".

Американските екипи, разследващи инцидента, са намерили човешки останки вътре в камиона, използван за експлозията. ФБР, което помага на иракската полиция за разследване на инцидента, съобщи, че са използвани 680 кг. експлозив, включително бомби и гранати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.