Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ избегнаха финансовия крах

И президентът, и Конгресът не са доволни от компромиса

0 коментара
САЩ избегнаха финансовия крах

В САЩ бе постигнат компромис, който ще позволи на страната да избегне фалита. Лидерите на двете партии в Конгреса постигнаха принципно съгласие, което бе потвърдено от президента Барак Обама в неделя късно вечерта.

Става дума за съкращаване на държавните разходи с 1 трилион долара за десет години. Едновременно бе одобрен и пакет от мерки за 3 трилиона долара, които предвиждат увеличение на тавана на държавния дълг и позволяващ на правителството да изпълнява финансовите си задължения.

В резултат, обясни Обама, разходите по вътрешните програми ще бъдат снижени до най-ниското равнище от времето на президента Дуайт Айзенхауер. Въпреки това, по думите му, равнището е достатъчно правителството да продължи създаването на нови работни места, инвестирайки в такива области като образованието и научните изследвания, предаде ИТАР-ТАСС.

Планът не засяга пенсионната система и облагането на високите доходи

Планът предполага резки съкращения на държавните разходи, но без да засяга пенсионната система и здравеопазването. Данъците върху високите доходи няма да бъдат увеличавани.

"Искам да благодаря на американския народ", каза Обама в обръщение от Белия дом. "Вашите гласове, вашите писма, вашите електронни съобщения, вашите телефонни обаждания заставиха Вашингтон да действа в тези дни. Гласът на американския народ е много важен и много силен", добави Обама.

Той повтори, че въпреки възраженията на републиканците е необходимо да бъдат помолени най-състоятелните граждани и големите корпорации да дадат приноса си за решаване на проблема с дефицита по пътя на данъчната реформа.

Без данъчна реформа засега

Президентът смята, че петролните компании, например, могат да се откажат от данъчните преференции, които много други компании не ползват. Той е готов, пренебрегвайки възраженията на съпартийците си, да предприеме мерки по отношение на нарастващите разходи по такива програми като "Медикер" (Medicare) в сферата на здравеопазването.

Самото гласуване в Конгреса трябва да се проведе в близките часове, защото 1 август е крайният срок за него. От вторник, 2 август, ако мерките не бъдат одобрени, страната може да изпадне в технически фалит. Но Обама бе оптимистично настроен – той изрази увереност, че Конгресът ще приеме предложения вариант. При това положение президентът гарантира, че фалит няма да има в следващите 8-12 месеца, добавя АП. Повишаването на лимита на държавния дълг на 2.2 трилиона долара е достатъчно, за да започне ново обсъждане на бюджетните въпроси след изборите през 2012 г.

Няма потвърждение, че планът ще бъде одобрен от поддръжниците на Чаената партия – крайното дясно крило на републиканците, и от най-либерално настроените демократи, добавя радио "Свобода".

Президентът призна, че това не е вариантът, който най-много му допада, но все пак е сериозна крачка напред. Ръководителят на републиканците в Камарата на представителите Джон Бонер повтори след него, че е постигнат компромис – не най-добрият, обаче значително по-добър от вариантите, които са се обсъждали в началото на преговорите.

Борсите си отдъхнаха

Световните фондови борси мигновено реагираха на новината за постигнатата договореност в Конгреса. При откриването на Токийската борса в понеделник индексът Nikkei се повиши с повече от 1 пункт, съобщи ББС. Индексът Hang Seng скочи с 1.6%.

Курсът на долара спрямо йената и швейцарския франк също се повиши след съобщението, че администрацията на Барак Обама се е разбрала с демократите и републиканците за повишаване на тавана на дълга.

Разходите на Пентагона ще бъдат орязани с 350 млрд. долара

Компромисът, достигнат от Белия дом, включва и вероятното съкращаване на бюджета на Пентагона с 350 млрд. долара в следващите 10 години, съобщи в. "Уолстрийт Джърнъл".

"Тези съкращения ще се извършат след анализ на военните мисии и ще отразяват ангажиментите на президента в подкрепа на националната сигурност на САЩ", цитира изданието прочита на параметрите на споразумението, представено от администрацията на Обама.

На прицел са президентските перспективи на Обама

Невъзможността на демократите и републиканците дълго време да се разберат по бюджетните въпроси в Конгреса нанесе сериозен удар на имиджа на президента Обама. Според допитване на института PEW Research Center, извършено през юли, броят на избирателите, които биха искали втори мандат на Обама, се изравни с броя на гражданите, които искат републиканец за президент, предаде "РБК Дейли".

През май 48% от избирателите бяха готови да дадат втори мандат на сегашния президент срещу 37%, подкрепящи за президент републиканец. През юли съотношението на привържениците и противниците на Обама се промени рязко – 41% подкрепят преизбирането му, 40% биха гласували за републиканец.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.