Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ критикуват България за ромите, мигрантите и корупцията

34 коментара
Сн. Архив

Маргинализацията и социалната нетолерантност към ромското малцинство и корупцията, която спъва ефективността на българските власти са основните проблеми пред страната ни.

Това се посочва в доклада на Държавния департамент на Съединените щати за състоянието на правата на човека в света за 2016 г., в който на България са отделени 43 страници.

В тях се посочва, че последните парламентарни избори през 2014-а, са протекли в съответствие с демократичните стандарти за свобода на изразяване. Отбелязва се обаче многото обвинения за купуване на гласове и използване на расистка и ксенофобска реторика по време на кампанията преди вота.

Липсата на резултати в борбата с корупцията и нежеланието на правителствените власти да провеждат разследвания за подкупи, конфликт на интереси, сложни схеми за присвоявания, търговия с влияние са сред акцентите в доклада. Те са на база сведения на неправителствени организации, чийто имена не са посочени.

Корупцията в България продължава да е бреме, което пречи на ефективността на правителството и подкопава доверието на обществото и бизнеса в съдебната система и в други правителствени институции, е посочено в доклада.

Социална нетолерантност

"Маргинализацията и обществената нетърпимост към ромското малцинство остава най-сериозният проблем при спазването на правата на човека в страната. Все по-голямата обществена нетърпимост към бежанците и продължаващото влошаване на медийната среда поради корпоративна и политическа зависимост също са проблематични. Корупцията продължава да подкопава доверието на обществото и бизнеса в съдебната система и другите държавни институции", пише в доклада.

В него се споменават сигнали за религиозна дискриминация и тормоз, недостатъци в процесите и политиките за интеграция на бежанците, за насилие на полов признак и за дискриминация срещу жените, за насилие срещу деца, за нарастващ онлайн антисемитизъм, за трафик на хора, за дискриминация на хора в неравностойно положение, на представители на етническите малцинства и на представители на общността на гейовете, лесбийките, транссексуалните и интерсексуалните.

Има и социална стигма срещу хората болни от ХИВ и СПИН, както и сигнали за случаи на детски труд и на дискриминацията срещу членове на малцинствата в трудовата среда.

Насилие над мигранти

Нарастващата социална нетолерантност към бежанците също е отбелязана в доклада, посветен на човешките права. Сред цитираните случаи на насилие над мигранти са посочени безредиците в бежанския лагер в Харманли от есента на 2016 г.

Държавният департамент на САЩ обръща специално внимание и на действията на Динко Вълев и Петър Низамов – Перата по преследване и залавяне на мигранти у нас. Отбелязано е, че властите са предприели действия по разследване на тази дейност.

В доклада са споменати и двата случая, при които българските власти са предали на Турция издирвани за връзки с намиращия се в САЩ турски проповедник Фетхулах Гюлен турски граждани. Заловените през октомври 2016 г. на българо-румънската граница седем бегълци и върнатия в Турция през август миналата година бизнесмен Абдула Буюк.


Липсата на наказания е проблем

Други сигнали за проблеми с човешките права включват случаи на полицейско насилие, тежките условия в затворите и центровете за задържане и отлаганията и бавенето в съдебната система.

Документът акцентира върху продължаващото влошаване на медийната среда, дължащо се на корпоративна и политическа зависимост.

В България гражданските власти са запазили ефективен контрол върху силите за сигурност. Правителството предприе стъпки, за да даде под съд и накаже официални представители в службите за сигурност и на други места, които извършват злоупотреби. Но действията на властите не бяха достатъчни и безнаказаността е проблем, се казва в доклада на Държавния департамент.

Постановената през май 2016 г. присъда от 10-години затвор за бившия директор на Националната разузнавателна служба ген. Кирчо Киров, която по-късно бе отменена, а делото върнато за ново разглеждане също намира място в документа. Твърденията са за присвояване на 4.7 млн.лв.

Осъждането на бившия съдия от Велико Търново Славчо Петров на четири години затвор заради взет подкуп от подсъдим също е споменато в доклада като пример за борбата с корупцията.

Държавният департамент на САЩ отбелязва още, че през 2016 г. в България политически партии, неправителствени организации и медии са изразявали призиви за закриване на НПО-та, които получават външно финансиране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #34

    Намери се кой да ни поучава за расова/етническа толерантност. Ами вземете ги у вас щом толкова са ви мили. Ама тъй като гледам вие вашите си не ги искате, чак стени се каните да издигате срещу новоприиждащите, щото и те като нашите живеят на гърба на нацията, че отгоре на това ни снабдяват с наркотици, крадат ни и снабдяват "туристите" с млада плът....

  2. olele
    #33

    братя американци , имаме едни 300 000 роми, оти не ги земите у вашите необятни плейнс, там да си направят катунче, те не са хора, които искат много, един килим един сателитен приемник..те са като хлебарките, тях циливизацията не ги интересува, дали има интернет, ток или вода им е безразлично...само да има чалга, йедене и пийене... жената весел, децата и той!!!

  3. teraflop
    #32

    Тъпите янки тръгнали да ни критикуват за отношението ни към циганите и бежанците! Защо българите не критикуват Ку Клукс Клан? Или настаняването на индианците в резервати.

  4. Чавдар Николов
    #31

    Нещо веше втори ден не виждам Курнелия да захапе американците за това докладче. Ако бяха ЕС досега да сас отнесли една тирада, ама американците сакън, нали там се подвизава нейното отроче...

  5. Горскио
    #30
  6. Горскио
    #29

    Щом вече и Вашингтон пост пише, че Сорос ги е купил всичките в Държавния департамент барабар с посланиците... .- Тази либерална смехория трябва просто да се игнорира и да се чака какво ще каже Тръмп. .- Обама и Хилария са вече на бунището

  7. Горскио
    #28

    Този доклад на държавния департамент на Хилари и Кери ли е? .- Дано да е така и Тръмп да ги сложи в ред

  8. Горскио
    #27

    "Сред цитираните случаи на насилие над мигранти са посочени безредиците в бежанския лагер в Харманли". Хаха, и кой ги насилва?

  9. Коментарът е изтрит в 20:33 на 16 януари 2022 от автора.
    #26
  10. Milenca
    #25

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.