Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ могат да допуснат смъртоносна грешка, опитвайки се да спасят работните места

26 млн. американци са останали без работа за последните пет седмици

6 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Американските щати, които бързат да отменят ограничителните мерки и да възобновят нормалната дейност, вероятно правят смъртоносна грешка, предупреждават експертите в САЩ.

Само през изминалото денонощие САЩ са отчели 1738 нови смъртни случая от Covid-19. Така общият брой на починалите от коронавируса американци достига 46 583 от избухването на епидемията в страната. САЩ са държавата, дала най-много жертви в глобалната пандемия, допълва АФП.

Междувременно представители на здравните власти предупредиха, че през есента и зимата може да има втора вълна на епидемията.

САЩ обаче понася тежки икономически загуби. През последните пет седмици в страната 26 милиона американци са подали молби за обезщетение за безработица, съобщи Ройтерс.

Това означава, че създадените над 22 млн. работни места от края на Световната рецесия през септември 2010 до февруари 2020 година работни места - най-дългият период на възход за американската икономика, са били загубени само за месец.

Редица щати, сред които Джорджия, Южна Каролина, Тенеси, Мисисипи, Охайо и Флорида, бързат да отворят фирмите, но рязката отмяна на ограниченията ще осигури нови мишени за коронавируса, смятат експертите, математическите модели и основните правила на развитие на инфекциозните болести, пише "Вашингтон пост".

Няма лесни отговори

Няма лесни отговори каква ще е следващата фаза, особено с продължаващата липса на достатъчно тестове, на проследяване на контактите на заразените и на подробни указания от федералните здравни агенции, казват експерти.

Вместо това всеки щат ще води свой импровизиран експеримент, в който е заложен животът на хиляди хора, пише вестникът.

Предвид опасностите от отварянето на икономиката, щатите отчаяно се нуждаят от предупредителна система и инструмент за овладяване на заразата, за да попречат на епидемията да достигне отново смъртоносните пикове, които САЩ преживяха през март и април.

Отделни щати обаче се захващат с експериментите си без двата инструмента, които се ползват от почти всяка друга развита държава: масово тестване и проследяване на контактите на заразените хора, отбелязва "Вашингтон пост".

Мащабна програма за проследяване

Губернаторът на щата Ню Йорк Андрю Куомо съобщи, че ще работи заедно със съседните щати Кънектикът и Ню Джърси по съвместна програма за проследяване на контактите на хора, които са били изложени на коронавируса, в опит да се предотврати по-нататъшно разпространение на епидемията, информираха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Амбициозната инициатива за разследване на случаите в Ню Йорк, който се оказа епицентърът на заразата в САЩ, ще бъде ръководена от милиардера Майкъл Блумбърг, бивш кмет на мегаполиса и бивш кандидат за президентската номинация на демократите.

Много жители на Кънектикът и Ню Джърси пътуват всеки ден до работните си места в Ню Йорк сити, което увеличава риска от заразяване.

Блумбърг ще окаже и финансов принос за програмата от над 10 милиона долара.

На фона на тенденцията през последните дни за намаляване на заразените, които трябва да бъдат приемани в болници, сега Куомо насочва вниманието си към мащабно тестване, проследяване и изолация, които се оценяват като ключови мерки за овладяване на епидемията.

Целта е тестовете за коронавирус да се удвоя от 20 000 до 40 000 дневно.

Губернаторът допълни, че ще има нужда "буквално от хиляди хора" за проследяване на контактите на заразените.

Щатът в момента разполага едва с 225 такива "детективи" и още около 500 в град Ню Йорк и предградията му. Щатските власти ще започнат да изграждат по-голям контингент специалисти по проследяване на заболяването, като ще набират хора сред студентите в медицински специалности и служители на здравни ведомства и други агенции.

Във вторник броят на хоспитализираните в Ню Йорк е спаднал под 16 000, свивайки се за девети пореден ден. Смъртните случаи също намаляват. Във вторник те са били 474, което е най-ниската цифра от 1 април, допълни Куомо.

Сега не е време за безразсъдство и твърде бързо отваряне на щата, предупреди губернаторът. Засилване на контактите между хората ще доведе до увеличаване на броя на хоспитализираните за броени дни, подчерта той.

Пет възможни епидемиологични модела

В. "Ню Йорк таймс" описва внимание на пет епидемиологични модела, които показват как би изглеждал следващият месец в кризата с коронавируса в САЩ, които в момента са най-засегнатата страна в пандемията по брой заразени и починали.

Прогнозите колко хора може да се разболеят от коронавируса, колко ще се нуждаят от болнично легло и колко ще умрат, ориентират държавната политика, както и очакванията какво ни готви бъдещето, пише изданието, цитирано от БТА.

Четири от моделите са разработени от американски университети и един - от лондонския Импириъл колидж. Повечето прогнозират, че САЩ наближават или са прехвърлили пика от смъртни случаи за тази вълна от епидемията, като се приема, че сегашните ограничителни мерки няма да бъдат разхлабени.

Те прогнозират диапазон между 60 хиляди и 110 хиляди починали в САЩ до 23 май.

Тези модели използват различни техники за прогнозиране на бъдещето.

Повечето от тях обаче споделят основното допускане, че сегашният режим от самоизолация и социално дистанциране ще продължи, а почти всичките спират предвижданията си след два месеца или по-малко, въпреки че епидемиолозите очакват пандемията от коронавируса да продължи по-дълго, отбелязва вестникът.

Колкото и да са добри математическите стратегии на хората, които изготвят тези модели, много от фактите около вируса продължават да са неизвестни. Учените не са сигурни какъв процент от заразените ще умрат или каква е степента на заразяване на други хора.

Те не знаят със сигурност колко души вече са били заразени и са развили някакъв имунитет към болестта, нито колко дълго ще продължи този имунитет. Дори отчитането на смъртните случаи от коронавирус е несигурно, пише вестникът.

С натрупването на нови данни за броя на починалите и на резултати от научни изследвания прогнозите се променят и повечето от тях са намалили очаквания брой от заразени и починали за следващите седмици.

Макар и някои политици да се отнасят към тези модели като към нещо точно, във всички тези модели има голяма неяснота около основните им прогнози.

В някои случаи истинските числа се оказват извън прогнозираните диапазони по-често, отколкото би трябвало, което е знак, че авторите на моделите са подценили степента на незнанието си, включително защото никой математически модел не може да е сигурен какви действия ще предприемат правителствата и отделните хора в условия на продължителна епидемия, отбелязва "Ню Йорк таймс".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #6

    Кой на коя медия/вестник вярва е негова работа, аз също вярвам на New York Times, Washington Post, The The Guardian, Le Figaro, The Tjmes и поредица гиганти на свободното слово в Германия идругите свободни страни. За тези медии плаща който ги чете, медиите на Сев. Корея, Русия и подобни, същност четат думи на диктатора!

  2. Александър Борисов
    #5

    Първо, прочетете в края на статията, от къде е копирана. "Ню Йорк Таймс",разбира се. Предпочитаният информационен източник на Медиапул.

  3. Real ''Mickey''
    #4

    "..вероятно правят смъртоносна грешка, предупреждават експертите в САЩ."(?????) Аман от "източници пожелали анонимност":)П):) Кои са тези "експерти"??? Щото аз от други ЕКСПЕРТИ на които и имената мога да посоча, ЧУВАМ да казват ОБРАТНОТО!!!!! Или МСМгЪзетите и "сорсовете" им градят следващата атака срещу народа на САЩ, както с пасквилите за "отровния хидроксихлорокуин"

  4. BLM
    #3

    "Вашингтон Пост" и "Ню Йорк Таймс" - какво искате!

  5. boriana
    #2

    Няма как да подминем и да не кажем нещо което да ни усъмни в управлението на Тръмп. Чие е заглавието, кой е авторът, от къде е взет материлът. От вестниците на Демократическата ли партия?

  6. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.