Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ настояват ЕС да се разбърза с приемането на Северна Македония

36 коментара
Габриел Ескобар, сн. ЕПА/БГНЕС

Заместник помощник държавният секретар на САЩ Габриел Ескобар съобщи, че е разговарял с Франция, която от 1 януари пое председателството на ЕС, за възможно по-скорошно начало на присъединителните преговори на Република Северна Македония с ЕС, съобщиха македонските медии.

"Вече говорихме с Франция. Дадохме ясно да се разбере, че вярваме, че членството в ЕС за всички страни от Западните Балкани е от съществено значение за всички нас. Вярваме, че те са част от Европа, вярваме, че с изпълнението на условията трябва да бъдат все по-интегрирани в ЕС и смятаме, че това ще бъде решение за всички държави. Всяка държава, която е влязла в ЕС, е станала по-демократична, по-просперираща и по-стабилна", каза Ескобар за Гласът на Америка.

Процесът на присъединяване на Република Северна Македония трябва да бъде решен от Европа, каза Ескобар, който е специален пратеник на САЩ за Западните Балкани

Той добави, че САЩ силно подкрепят кандидатурата на страната за ЕС.

"Вярваме, че тя е свършила огромна работа, тя вече е европейска държава, културно и исторически европейска държава. Оттук, искаме да видим тя да започне процеса колкото е възможно по-бързо", е цитиран да казва Ескобар.

Той добави, че ЕС не е разочаровал Република Северна Македония, тъй като продължава да ѝ помага.

"Вярвам, че ще постигнем съответния договор за много кратък времеви период. Ще работим за това", каза той, цитиран от БТА.

САЩ остават на позицията си, че Република Северна Македония и Албания не трябва да се отделят в процеса на присъединяване към ЕС, добави Ескобар.

Въпреки натиска на САЩ, ЕК и някои европейски страни засега България отказва да преразгледа позицията си и да одобри преговорната рамка на Северна Македония за ЕС.

Френският президент Еманюел Макрон посочи Западните Балкани за един от приоритети на френското председателство. Страната му ще организира и конференция за Западните Балкани през юни.

Скопие обаче отказва да изпълни българските изисквания, като надеждите за пробив в кризата са в новите правителства на Кирил Петков и засега на само номинирания за премиер на Северна Македония Димитър Ковачевски.

В евентуалното ново македонско правителство няма да участва досегашният вицепремиер Никола Димитров, който обяви, че оттеглянето му се дължало на несъгласие с позицията на Скопие за България.

Зам.-председателят на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Александър Николоски коментира от своя страна, че изявлението на Димитров показва ясно, че управляващата партия СДСМ и правителството възнамеряват да извършат национално предателство в преговорите с България.

"Аз съм наистина притеснен, ние от доста време настояваме, че се води капитулационна политика спрямо България. Мисля, че позицията на Македония е ясна и съгласувана в парламента, където е гласувана от всички депутати включително тези от СДСМ и ДСИ", каза Николоски, цитиран от БГНЕС.

От македонското правителство обаче коментираха, че има "ясни държавни позиции по отношение на разговорите с България".

Правителството напълно ще защити националните интереси, а преговорите не са застрашени по никакъв начин - това е общата оценка на бъдещия и досегашния премиер Димитър Ковачевски и Зоран Заев, както и на външния министър Буяр Османи след обвиненията на Димитров във връзка с политиката на правителството към България.

Преди ден Димитров каза още, че няма пълно доверие във външния министър Буяр Османи с оглед на неговия опит и на вътрешните координации и контактите със страните членки на ЕС и представителите на европейските институции в Брюксел.

Буяр Османи отговори, че неговите лични позиции и като външен министър, и като човек напълно съответстват на държавните позиции, които правителството изразява - "и когато заедно формулирахме държавните интереси при създаването на Договора от Преспа, и когато заедно създавахме Договора за приятелство с България, и сега, когато отново разговаряме за преодоляване на различията с нашите съседи".

Османи посочи новия политически момент, създаден с получаването на нови мандати на правителствата в двете страни и предприетите действия във връзка с предстоящото посещение на българския премиер Кирил Петков в Скопие и за съвместно заседание на двете правителства на 25 януари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И.Боянска
    #36

    Защото така е наредил унгарския шмекер но Белия дом

  2. Milenca
    #35
    Отговор на коментар #31

    Били са го Чърчил, но винаги е бил между победителите, и диктуващ договорите. А ние уж все сме побеждавали, и все сме се нареждали между подписващите капитулация. Чувал ли си израза "българска му работа"? Някои казват, че се появил след ПСВ, други след Втората Балканска война (междусъюзническата). Точно когато България добива авторитет, очертава се като сила и фактор на Балканите, и тъпанарите-военни напук на всички предизвикват обединяване на всички балкански държави срещу нас, включ. и Оманска Турция! Само че кой да се замисли над подобни дреболии? Чърчил ни бил виновен!

  3. Milenca
    #34
    Отговор на коментар #25

    Само дето т.нар. ни "национални интереси" противоречат гротексно на интересите на съюзниците ни, и съвпадат с тези на противниците ни (Русия, Сърбия). Откъде идва това разминаване? Имам някакви спомени, че тези "непреодолими" противоречия се появиха точно след като Каракачан войвода (агент Иван) активно и лично се намеси в преговорите с представителите на РСМ.

  4. Bлaдo
    #33

    за да се разбърза ЕС, преди това трябва да се разбърза самото СМ... А вместо това СМ е зациклило на тито-вото си ниво: правим списъци с претенции към България и ги пеем фалшиво като жални сръбски песни... :-))))

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #32
  6. BLM
    #31
    Отговор на коментар #11

    То Чърчил защо е мразел българите? Защото са го били където го хванат. Колкото какво пише в Енциклопедия Британика (ако го пише), аз на писано не вярвам. Оня ден влизам на едно място, където пише "жени", пък то се оказа клозет.

  7. Борис
    #30

    Това зависи само от РСМ и САЩ трябва да настояват пред РСМ (разбирай Сърбия и Русия) да се "разбърза" с изпълнение на изискванията (вкл. Копенхагенските критерии и Договора за добросъседство с България) за започване на преговори.

  8. рептилиан
    #29

    Тези, които са решили да борят със САЩ е добре да си помислят за съотношението на силите.

  9. Обектив
    #28

    Ако желаят да бъдат завинаги намразени от българския народ, нека САЩ влизат в крак с македонистката идеология на Коминтерна !

  10. Bлaдo
    #27

    в тая ситуация България трябва да успее да защити националния си интерес и от СМ, но!!! и от русия! Защото маке-тата са дребна грижа... - истинският душманин на добруването помежду БГ и СМ е Сибирската джамахирия...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.