Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ не са искали от София да приема ПРО-елементи, но има такава възможност

45 коментара
САЩ не са искали от София да приема ПРО-елементи, но има такава възможност
САЩ не са искали от България да приеме елементи от американския противоракетен щит (ПРО), но възможността за тяхно участие остава отворена. Това заяви заместник-държавният секретар на Съединените щати Елън Таушър, цитирана от Интерфакс.

"Други страни от НАТО, като България, дадоха да се разбере, че биха могли да приемат елементи от системата за ПРО", посочи Таушър пред руски и румънски журналисти.

Тя каза още, цитирана от АРМС-ТАСС, че властите в САЩ са водили преговори с правителството на България, както и с всички други съюзници в НАТО в двустранен формат, а също с Русия за своя нов подход към разполагането на система за ПРО в Европа.

Посланикът на САЩ в България Джеймс Уорлик каза в сряда, че на "този етап нищо няма да бъде разполагано в България". Той допълни, че засега няма никакви преговори по темата и това е нещо, което е "все още във въздуха".

Според дипломата въпросът е бил обсъждан само неформално в рамките на партньорството в НАТО. 

Миналата седмица посланик Уорлик заяви, че България има място в противоракетния щит на САЩ, а премиерът Бойко Борисов обяви, че решението за включването на България, ще бъде консултирано с евроатлантическите партньори. След като Румъния обяви, че ще бъде включена в системата за противоракетна отбрана на САЩ и стана ясно, че България също е готова да направи това, Москва обяви, че очаква по-подробни обяснения по повод намеренията на София.

Във вторник пък самообявилият се за независим Приднестровски молдовски район изрази готовност да одобри разполагането на руски тактически ракети, ако Москва поиска.

Таушър каза още, че САЩ редовно са информирали Русия за плана за разполагане на елементи от новия проект за противоракетен щит. "Президентът Барак Обама е представил преразгледания проект за противоракетна отбрана през септември и руските партньори бяха информирани, че президентът ще предложи на Румъния да приеме елементи от противоракетния щит", заяви Таушър.

Румъния вече обяви, че ще бъде включена в системата за противоракетна отбрана на САЩ и ще приеме на своя територия прихващачи на балистични ракети, разположени в рамките на новия проект за американски противоракетен щит.

"Моите руски колеги бяха информирани, че ще посетя Румъния, на която президентът ще предложи да приеме фаза 2 - ракети SM-3, базирани на сушата - през 2015 г.", посочи американският дипломат.

Тя каза още, че не се предвижда разполагане на елементи от системата с морско базиране в Черно море и Вашингтон не възнамерява да прехвърля военни кораби в Черно море, оборудвани със система "Иджис“.

Във вторник депутатът от Коалиция за България Атанас Мерджанов каза, че БСП иска да бъде свикан Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента и да бъдат изслушани в НС министрите на отбраната и външните работи Аню Ангелов и Николай Младенов по въпроса за американския противоракетен щит. Двамата министри още в сряда пък ще бъдат изслушани в парламентарната комисия по отбрана и външни работи.

"Оказа се, че са водени някакви неформални разговори, неформални консултации по-скоро, които са, така, далеч от публиката, далеч от политическите партии", коментира Мерджанов пред Нова телевизия. По-късно лидерът на БСП Сергей Станишев коментира, че не може подобни преговори да се водят "без знанието на президента, без някакъв мандат от Консултативния съвет по национална сигурност, без знанието на парламента в една парламентарна република".

Депутатът от Синята коалиция Димо Гяуров заяви от своя страна, че са водени неформални разговори със САЩ по въпроса от 5-6 години, а реакцията на Русия е била остра и непремерена.

"Всеки има право да се държи така, както намери за добре. Отделен е въпросът, че ние въобще не сме длъжни да се съобразяваме с такива остри реакции", посочи Гяуров.

Бившият външен министър Надежда Нейнски пък посочи, че в България като източна граница на ЕС е много естествено разполагането на такъв щит. Според нея мълчанието на правителството по темата е абсолютно необяснимо.

Според Мерджанов обаче по време на правителството на тройната коалиция официални лица не са водили разговори със САЩ, а "България е длъжна да се съобразява с реакцията на всяка една от заобикалящите я страни и с всяка една от страните, от които зависи нейната икономика, нейната сигурност, нейното бъдеще, най-общо казано, в това число и с Русия".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. червен шумкарин
    #46

    трябва да се свика!И да се зададе въпрос на Първанов кое го е накарало да скрие Филчев като посланик в Казахстан, и по този начин да възпрепятства разследването му. Може и обвиненията, които текат по медиите да са безпочвени, но Първанов в качеството си на президент бе обвинен, че е създал чадър над един криминален престъпник!А колкото до ПРО, това е част от с-мата на сигурност на НАТО в Европа, и асоциирането на БГ в НАТО стана с подписа на Първанов!

  2. 123
    #45

    Този Мерджанов нещо не е в час. Отдавна българската икономика и сигурност не зависят/ и слава Богу/ от Руската империя. Най-големият ни външнотърговски партньор е ЕС, а членството ни в НАТО мисля че е предостатъчно, за да гарантира националната ни сигурност. Освен това откога Русия стана един от съседите ни?! Тоя човек география не е ли учил?!

  3. 123
    #44

    Димо Гяуров е прав, България е член на ЕС и НАТО и е логично да участва в техните инициативи, отстоявайки по този начин общите европейски и натовски цели и интереси. А руснаците е крайно време да престанат по такъв недопустим начин да се месят в делата на България. Крайно време е руските империалисти да осъзнаят, че времето на Варшавския договор свърши и че България отново е там, където винаги и е било мястото-в Европа. А за проруската и национално-предателска политика на БСП няма какво да коментирам. Те винаги са били руски подлоги.

  4. Big Papa
    #43

    Това е правилното решение!!!

  5. Maria
    #42

    САЩ не искали, но българчетата се натискат!!!Сега, за да има равновесие, трябва да си поставим и 2 - 3 ИСКАНДЕРА.

  6. Realistka
    #41

    Тия американци наистина не разбират нашата политика.Те трябва да разберат, че ние обичаме Русия, обичаме също да мързелуваме, а от САЩ искаме само доларите им...И да не ни подсказват как ще ги харчим тези долари. Защото това би било намеса във вътрешните ни работи.

  7. ГТ
    #40

    За каво равновесие говориш? България има съюзнически отношения със САЩ, а не с Русия. Варшавският договор вече не съществува, ако не си разбрала.

  8. Ivancho
    #39

    Не ги разбираш ти тия работи, по-добре не се набърквай в голямата политика. Дай да си направим по-добре туй, дето и двамата с тебе най-добре си го разбираме, не ли?

  9. kalchomaniq
    #38

    яко нагли селяндурско-комунистически индивиди..троянски подлизурковци!

  10. коментатор
    #37

    Проруските предатели от БСП избраха много "подходящ" повод да искат свикване на КСНС при Президента. Всъщност, повода е едно говорене - говоренето за елементи на ПРО в България. И това говорене вече е достатъчно, още повече, че и руския външен министър си изпусна нервите и даде сигнал на "троянския кон" да цвили.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.