Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ не се съобразиха с призивите на ЕС. Войските се изтеглят до края на август

Има ли опасност от Ал Каида и колко са различни "новите" талибани?

12 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Президентът на САЩ Джо Байдън потвърди своя план да изтегли американските военни от Афганистан до края на този месец, съобщи Ройтерс.

Той направи това, въпреки че бе призован вчера на извънредна виртуална среща на Г-7 от лидерите на други страни от групата и по-специално от Европейския съюз Съединените щати да поддържат безопасността на летището на Кабул, "докогато е необходимо".

"Колкото по-скоро приключим (евакуирането на хората), толкова по-добре", каза Байдън в телевизионно изявление, което направи в Белия дом след видеоконференцията.

Той се аргументира, че "всеки ден на операции носи допълнителен риск за нашите войници".

Президентът на САЩ спомена по-конкретно за нарастваща заплаха от атака на джихадистката групировка "Ислямска държава" (ИД) срещу американските военни и цивилните, струпали се на летището на Кабул, за да бъдат евакуирани.

ИД е "заклет враг на талибаните", отбеляза Байдън.

Той каза, че групировката е взела на прицел летището на афганистанската столица и иска да нападне "американските и съюзническите сили, както и невинните цивилни".

Запазването на координацията с талибаните остава от решаващо значение за спазването на крайния срок 31 август, подчерта президентът на САЩ, цитиран от Ройтерс. Той обаче определи обстановката като нестабилна и предупреди за "сериозен риск" от излизане на ситуацията извън контрол.

Вчера талибаните казаха, че искат чуждестранните евакуационни операции в Афганистан да приключат до 31 август.

В момент, когато хиляди хора остават блокирани в района на летището на Кабул, президентът на САЩ все пак е поискал от Пентагона и от Държавния департамент да подготвят резервни планове, "за да коригират графика (на изтеглянето), ако е необходимо", съобщи говорителката на Белия дом Джен Саки.

Байдън обяви, че Съединените щати са помогнали за евакуирането на 70 700 човека от Афганистан от 14 август - деня преди талибаните да влязат в Кабул.

Президентът демократ каза това на фона на критиките срещу неговата администрация заради начина, по който американските въоръжени сили се изтеглят от Афганистан.

"Всички трябва да работим заедно, за да презаселим хилядите афганистанци, които в крайна сметка отговарят на условията за получаване на бежански статут. Съединените щати ще свършат своята част" от тази задача, каза президентът демократ и обвини своя предшественик на поста - републиканеца Доналд Тръмп, - че умишлено е унищожил националната система за разглеждане на молбите на афганистанци за получаване на убежище.

На виртуалната си среща вчера лидерите от Г-7 обсъдиха как да бъде приключено хаотичното изтегляне от Афганистан и каква позиция да възприемат към овладелите страната талибани.

Те потвърдиха своя ангажимент към Афганистан и подкрепата си за ООН при координирането на непосредствената хуманитарна помощ за региона, който е изправен пред нов приток на бежанци, отбелязва Ройтерс.

Разговорите обаче не завършиха с нови срокове за приключване на евакуационната операция, заяви германската канцлерка Ангела Меркел.

Британският премиер Борис Джонсън призна, че останалите лидери от Г-7 не са успели да убедят Байдън да остави американските войници на летището на Кабул, докато е необходимо.

Меркел подчерта решаващата роля на Съединените щати, без които "ние, другите, не можем да продължим евакуационната мисия", предаде Асошиейтед прес.

Ал Каида не присъства в Афганистан?

Твърденията на Джо Байдън, че Ал Каида не присъства в Афганистан, са заблуждаващи и опасни, обявява "Вашингтон пост" и припомня, че когато американските войски вече са били навлезли в иракската столица през 2003 г., министърът на информацията на Ирак, е казвал, че в Багдад няма американци.

Президентът на САЩ звучи по същия начин с настояването си, че няма американци, които да срещат трудности да стигнат до летището в Кабул, че няма съюзници, които да поставят под въпрос доверието си към САЩ и че Вашингтон няма интереси в Афганистан, защото Ал Каида "си е отишла", подчертава вестникът, цитиран от БТА.

Ако последното твърдение е вярно, продължава изданието, как така афганистанските сили за сигурност успяха през октомври да ликвидират в провинция Газни втория по ранг командир на Ал Каида Абу Мухсин ал Масри, който е в списъка на ФБР на най-издирваните лица за заговорничене за убийства на американски граждани? И как така Сираджудин Хакани - определен от САЩ за терорист, за чиято глава има награда от 5 милиона долара - сега отговаря за сигурността в Кабул? Факт е, че Ал Каида не само е в Афганистан, но е и тясно свързана с талибаните, заключава "Вашингтон пост".

По повод изказването на държавния секретар Антъни Блинкън от неделя, че в Афганистан има само "останки" от Ал Каида вестникът припомня, че в Ирак е имало едва 700 "останки" от групировката "Ислямска държава" през декември 2011 г., когато Байдън е контролирал изтеглянето оттам.

Впоследствие доклад на ЦРУ от 2014 г. установява, че "Ислямската държава" се е разраснала до 31 500 бойци. През август същата година Блинкън, тогава заместник-съветник по националната сигурност, твърди в интервю, че ИД се стреми само към установяване на халифат в Ирак, а не да атакува САЩ или техни интереси в по света.

Скоро след тези думи, пише вашингтонското издание, започва поредица от нападения срещу Запада през 2015 и 2016 г. - редакцията на "Шарли ебдо; еврейски супермаркет в Париж; нощен клуб, стадион и ресторанти в Париж със 130 убити; бомбен атентат на летище и метростанция в Брюксел, нападение с камион в Ница с 84 жертви.

Сега Байдън и Блинкън отново подценяват терористичната заплаха.

Но този път катастрофата, която създадоха в Афганистан, ще бъде много по-трудна за преодоляване. В Ирак оставихме приятелско правителство и бази, в които сили на САЩ могат да се върнат, за да се заемат с терористите. В Афганистан обаче талибаните имат пълен контрол, нямаме бази, в които да се върнем, когато терористичната заплаха неизбежно се появи отново.

С други думи твърдението на Байдън, че имаме потенциал да се преборим със съживяването на Ал Каида, е шега. На САЩ бяха нужни над седем години да изгонят ИД от халифата, който Байдън им предостави през 2011 г.. Сега Байдън предоставя на едно световно джихадистко движение ново радикално ислямско емирство в Афганистан, заключава "Вашингтон пост".

"Новите" талибани по-различни ли са?

"Файненшъл таймс" си задава въпроса доколко "новите" талибани се различават от старите.

Изданието посочва, че страхът от повторение на историята е накарал бившия вече президент Ашраф Гани да избяга от Афганистан. Впоследствие Гани обяснява в "Туитър", че не е искал афганистанците да видят "още един обесен президент" - намек за съдбата на лидера от комунистическата ера Мохамед Наджибула, след като талибаните превземат Кабул през 1996 г.

Талибаните, които отново превзеха Кабул този месец, не проявят голям интерес към това веднага да върнат миналото.

Вместо да се линчуват бивши президенти, делегация от видни талибани се свърза с Хамид Карзай, предшественика на Гани, за да обсъди съставянето на "представително ислямско правителство". Говорител на движението обеща да се спазват правата на жените, да не бъдат преследвани хората, работили за предишното правителство, а също така Афганистан да не бъде използван като база за атаки срещу други страни. Талибаните се срещнаха и с представители на шиитската и сикхската общност в Кабул, пише вестникът.

Въпреки това има сериозни съмнения дали правителството наистина ще бъде широко представително. А в ООН постъпват съобщения за екзекуции на цивилни, за ограничения за жените и забрана за протести. Във вторник талибаните затвориха за афганистанци пътя до кабулското летище.

Според бизнес изданието някои оптимисти смеят да се надяват, че движението "Талибан" се е променило. Животът в чужбина след падането на техния режим през 2001 г е променил мирогледа на традиционните молли, познавали дотогава само селския живот.

Те се преместиха в Пакистан или в страни от Персийския залив. Някои бяха зад решетките или в американския затвор в Гуантанамо. А т.нар. политическа комисия на талибаните работеше през последните десет години в бляскавия и модерен Катар.

Чуждестранни дипломати постоянно ги убеждаваха да скъсат с Ал Каида, да приемат нормите за спазване на човешките права и други промени, които да ги сближат с международната общност. Освен това техни представители са пътували по света са се срещали с чуждестранни лидери.

През последните години бяха правени дискретни опити от международната общност да се помогне на политическите лидери на талибаните да осъзнаят връзката между начина на управление и финансирането отвън. Но резултатите не винаги са окуражаващи. "Те смятат, че парите, които Западът няма да им даде, ще дойдат вместо това от Китай, Пакистан, Русия и Саудитска Арабия", казва експерт, цитиран от "Файнeншъл таймс".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #12

    Прочетох само заглавието и реших че няма защо да чета статията. Тъй като заглавието и истинската новина е, че талибаните КАТЕГОРИЧНО ЗАБРАНИХА на Байдън да удължава срока. Дори се изгавриха с него, че можели да се съгласят с удължаване само, ако Байдън се съгласи да обяви крайната дата да е 11/9(September eleven). А сенилния няма къде ходи щото те държат толкова заложници колкото САЩ никога в историята си не е допускал.

  2. Dante Alighieri
    #11
    Отговор на коментар #9

    Индивид, който не прави разлика между либертарианство и либерализъм, следва да не коментира политика и икономика. Надявам се да съм ясен дори за неокомунисти.

  3. Boris Kamov
    #10

    Тръмп вярно беше лош човек и по тази причина глобалистите-социалисти хвърлиха много пари и извършиха куп мошеничества за да предотвратят преизбирането му. Сложиха Байдън когото рекламираха като "добър и човеколюбив" човек с "огромен опит" в световната и вътрешната политика. Да-а-а... Първите осем месеца от мандата на Байдън показаха истинските му качества и способности и рейтингът му увисна като оная му работа. Сега си го чувайте и треперете защото скоро ще го наследи тъпата расистка с "леко поведение" :)

  4. Libertarian
    #9
    Отговор на коментар #8

    Прав бях, че сте пълно КуКу.... Живеете в някаква несъществуваща реалност !

  5. Dante Alighieri
    #8
    Отговор на коментар #4

    Само никнейма е достатъчен, за да разбера, че спор с марксисти е безсмислен.

  6. Г. Димитров
    #7
    Отговор на коментар #1

    Доста си назад с опорките, брат'чед. Дори любимите ти Френски Пресета вчера имаха статия "Бяха ли Вързани Ръцете на Байдън" (и констатираха - не бяха). Та хайде стига крокодилски сълзи та да помогнем на неадекватния сенил-ник и калпавата му администрация

  7. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #6
  8. необвързан
    #5

    "Америка се завърна!" Байдън само трябваше да уточни, че се завръщат у дома.

  9. Libertarian
    #4
    Отговор на коментар #2

    Не е зле да се лекувате. Абе във вашата държава много психопати напоследък. Не знам защо имат достъп до уеб.

  10. Мюнхен
    #3

    Какви лидери имаше Америка, а сега...Ако бяха Рони или Буш, досега да са ликвидирали въпроса, и пряко, и преносно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.