Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ обмислят следващите стъпки към Северна Корея

0 коментара

Изправени пред последните разкрития за севернокорейската ядрена програма, умерените политици в САЩ срещат трудности да защитят тезата се за преговори с уединената комунистическа държава.

Макар да изглежда вероятно, че ще има още опити да се организират преговори с Пхенян, американски представители посочват, че в разделената администрация на Буш расте натискът за по-твърд подход, който още повече ще изолира севернокорейците.

Президентът Джордж Буш, въпреки че не изключва военните варианти, повтори неколкократно ангажимента си за мирно, дипломатическо решение на ядрената криза на Корейския полуостров- процес, който Белия дом прогнозира да продължи дълго.

Дипломацията обаче включва невоенни тактики като например санкции, а не само преговори, отбелязват американски представители.

Ако не сега, то на по-късен етап, хардлайнерите в администрацията настояват САЩ да поискат от Съвета за сигурност на ООН да осъди Северна Корея за нарушаването на международните ѝ задължения в ядрената сфера и да подкрепи икономически санкции.

Такива санкции биха включвали спиране на потока от твърда валута към Пхенян, като се вземат решителни мерки срещу севернокорейския износ на ракети, трафик на наркотици и производство на фалшифицирани стоки, както и на паричните преводи на севернокорейци, живеещи в Япония.

Разговорите за подобни мерки станаха по-активни, откакто миналата седмица Северна Корея потвърди, че притежава ядрени оръжия и продължава да ги произвежда. Тя предложи да изостави ядрените си стремежи срещу отстъпки от страна на САЩ като безплатна енергия, икономически изгоди и нормализиране на отношенията.

Ако потокът на твърда валута бъде прекъснат, ще се отнемат ресурси, жизненоважни за поддържането на ръководната върхушка на севернокорейския режим, каза високопоставен американски представител. "Севернокорейското ръководство се нуждае от твърда валута за военни цели. Това е инструментът за контрол върху останалата част от севернокорейското общество, така че санкциите биха имали много съществен ефект", обясни той.

Остава проблем обаче как да се убедят Китай, основният съюзник и главен доставчик на горива и храни за Северна Корея, и Южна Корея, ключов източник на инвестиции и други помощи за Севера, да приемат този подход. И двете страни се опасяват от вътрешен срив в Северна Корея, който допълнително да дестабилизира полуострова и да предизвика вълни от бежанци.

Според американски представители Китай е по-обвързан политически от всякога с решаването на кризата, след като миналата седмица бе домакин на тристранните преговори САЩ-Северна Корея-Китай в Пекин.

Но кошмарният страх, че сривът на Северна Корея може да бъде ускорен, е основното ограничение върху това колко натиск и влияние те могат и ще упражнят, каза Арнолд Кантър, високопоставен служител на Държавния департамент при администрацията на Джордж Буш баща.

Хенри Соколски, директор на Центъра за политика на неразпространение на ядреното оръжие, смята, че Вашингтон може да направи много както сам, така и заедно с основните си съюзници Южна Корея и Япония, като прекъсне потоците от твърда валута. Тази мярка трябва да се опита, каза Соколски.

Съветът за сигурност на ООН също трябва да приеме по-строги правила за неразпространението на опасните оръжия и като начало да постави в изолация страните, разполагащи ядрени, химически и биологически оръжия извън границите си, посочи експертът.

Американски представители, включително тези, които подкрепят идеята за преговори с Пхенян, отхвърлиха севернокорейското предложение като "абсурдно", тъй като изисква от Вашингтон да предостави максимум изгоди в аванс. Едва по-късно ще се изисква от Северна Корея да изостави ядрената си програма, поясниха те.

Макар да признават, че някои твърдения на Северна Корея може да са само празни заплахи, американски служители смятат, че режимът притежава едно или две ядрени оръжия и се опасяват, че Пхенян е все по-малко склонен да се откаже от тях въпреки предложението, представено в Пекин.

Вашингтон не се съгласи да направи отстъпки в замяна на отказа на Северна Корея от ядрената ѝ програма, така че безизходното положение няма да бъде преодоляно лесно.

Твърди се обаче, че Държавният департамент изготвя контрапредложение - ход, насърчен от членове на предишната администрация на Клинтън, според които Северна Корея трябва да бъде изпитана.

Екипът на Буш трябва да реши дали ще се стреми към дипломатическо решение или не. Дипломатическото решение изисква огромна твърдост, издръжливост и изобретателност, каза Уенди Шерман, главният преговарящ със Северна Корея в администрацията на Клинтън.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.