Правителството на САЩ повдигна обвинение срещу "Гугъл" за нарушаване на законите за конкуренцията с цел да се запази монопола върху търсенето в интернет и онлайн рекламата.
Съдебният иск на Министерството на правосъдието има потенциал да доведе до разпадане или принудително разделяне на компанията, но делото със сигурност ще продължио много дълго време.
Съдебният иск е първият път, в който САЩ предприемат действия срещу голяма технологична компания, откакто през 1998 г. "Майкрософт" (Microsoft Corp) беше съдена за антиконкурентни практики, напомня "Ройтерс", цитирана от "Дневник".
Споразумението остави компанията непокътната, но предишно подобно дело - през 1974 г. срещу AT&T - доведе до разпадането на Bell Systems.
Към жалбата на правителството срещу "Алфабет", която е компанията собственик на търсачката, гул"), се присъединиха 11 щата.
"При липса на съдебно действие "Гугъл" ще продължи да изпълнява антиконкурентната си стратегия, като осакатява конкурентния процес, намалява избора на потребителите и задушава иновациите", се казва в иска.
Правителството казва, че "Гугъл" има почти 90% от всички общи заявки за търсене в САЩ и почти 95% от търсенията от мобилни устройства.
Министърът на правосъдието и главен прокурор на САЩ Уилям Бар казва, че "Гугъл" не се конкурира по качеството на резултатите от търсенето, а вместо това е купила успеха си чрез плащания към производителите на мобилни телефони и други.
"Крайният резултат е, че никой не може реалистично да оспори господството на "Гугъл" в търсенето и рекламите в търсачката", каза Бар.
"Гугъл" нарече съдебния иск "дълбоко опорочен". Компанията коментира, че хората "използват "Гугъл", защото искат, а не, защото са принудени или защото не могат да намерят алтернативи".
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Роме, хич ама нищо не ти е ясно. Пък "практично" поднесената статия не може много да ти помогне.Първо- атаката срещу Гугъл е ОТ ДВЕТЕ ПАРТИИ, а не само прищевка на Правителството!Второ- Проблема с Гугъл е най-вече че се опитва да бъде "държава в държавата", месейки се и конролирайки с намерените резултати при търсне НЕ САМО в ПОЛИТИКАТА но и в ЦЕЛИЯ живот хората. А 1984 им е настолен наръчник(плюс директивите на Китайската КП...Трето- Бинг хич не е нещо различно. Нито пък руските и търсачки. Разликата е че Гугъл е компания на демократична държава и трябва да се държи демократично, а не да се учи на тарикатлъци от китайски и руски търсачки(за да обслужва КомИнтерна)