Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ обвиниха руснак с двойно гражданство и десет негови сътрудници в шпионаж

Александър Фишенко бил ключов играч в предаването на военни технологии за Русия

22 коментара
САЩ обвиниха руснак с двойно гражданство и десет негови сътрудници в шпионаж

Американските федерални власти обвиниха 46- годишният Александър Фишенко, който има двойно гражданство - руско и американско, че е бил ключовата фигура в група за предаване на ценни военни технологии. В продължение на няколко години групата е използвала сложни схеми, за да убеди американските митнически служители да повярват, че компанията на Фишенко изпраща в Русия безвредни стоки - например, детайли за светофари, а не най-съвременната микроелектроника, която може да бъде използвана в системите за проследяване и радарите, в системите за насочване на оръжия и в пусковите установки.

Това коментират в четвъртък медиите в САЩ по повод на разразилия се руско-американски шпионски скандал, който вероятно ще продължи да се разраства.

Предполага се, че групата, обвинена в шпионаж, е обезпечавала с микрочипове специализирана лаборатория под шапката на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ), която наследи някогашния КГБ.

Освен към Фишенко обвинения за предполагаемо участие в аферата са повдигнати към още десет заподозрени, работещи както в САЩ, така и в Русия. Осем от обвинените са арестувани в Хюстън в сряда. Към трима, които в момента се намират в Русия, обвиненията са повдигнати задочно.

Дейността на компанията на Фишенко е била толкова важна, че, според предоставените на съда документи от разследващите, промените в доходите ѝ са били много сходни с промените в руските разходи за отбрана от последните години.

"Както се предполага, обвиняемите са създали добре обмислена и разгърната мрежа, за да заобиколят законите, защитаващи американската национална сигурност. Те са се опитвали да използват предимствата на американския свободен пазар, за да крадат американски технологии за руското правителство", се казва в публикуваното обвинение на прокурора от Бруклин Лорета Линч. "Правоохранителните органи на САЩ обаче разкриха и прекратиха дейността на заподозрените", се казва в обвинението.

Документите, предоставени от Министерството на правосъдието на САЩ, сочат, че Фишенко е бил свързващото звено между базираната в Хюстън компания Arc Electronics, Inc., която той основава през 1998 г., и функциониращата в Москва фирма Apex Systems, в която той е съсобственик. За изпращането на микроелектрониката от САЩ към посредниците или военните Arc е използвала и други компании като междинни звена. Тя им е предоставяла лъжлива информация за същността на предаваните детайли и къде да бъдат изпращани. Един път фирмата дори се е представила като "производител на светофарни уредби", макар че тя самата нищо не произвежда, се казва в материалите, представени от министерството в съда.

Друг път един от заподозрените членове на шпионската мрежа е поръчал на руската компания да направи така, че в документите да бъде посочено, че морските резервни части са били предназначени за риболовен кораб, а не за разрушители. "Тогава ще можем да започнем да действаме", е казал заподозреният според съдебните документи.

В края на 2011 г., според правосъдното министерство, неколцина от обвиняемите са се опитали да заличат следите си, като са унищожили документи и са заличили всякакви споменавания на руската армия в електронната поща.

"В момента възможностите на други страни да получават нелегално важни високи технологии от САЩ представлява сериозна заплаха както за икономическата, така и за националната сигурност на нашата страна", заяви специалният агент на ФБР Стивън Морис, цитиран от медиите в САЩ.

"Някои държави вероятно използват тези технологии заради финансовата печалба, но други, които са вражески настроени спрямо САЩ, се стремят да подобрят отбранителните си възможности и да модернизират оръжията си за сметка на американските данъкоплатци", казва още той.

От руското външно министерство коментираха днес, че повдигнатите обвинения към руснаците за незаконен износ на технологии, имат криминален характер и нямат отношение към разузнавателната дейност, предаде РИА Новости.

А от руската самолетостроителна компания МиГ побързаха да заявят, че компанията "никога не е използвала незаконно ничии разработки". Представител на корпорацията отбеляза, че "може да става дума за редица сходни характеристики в различни базови елементи", но категорично отхвърли възможността за незаконното придобиване от предприятието както на микросхеми, така и на различни ноу-хау.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #22

    До 16 Генерале не сте прав, антикварията винаги се е търсил и с него се правят добри пари.

  2. Анонимен
    #21

    До 19. Да промит е от всякакви модни предразсъдъци и клишета. Твоят явно е задръстен от ежедневното облъчване от сребролюбивите медии. Д-р Йозеф Менгеле

  3. Анонимен
    #20

    Нямам мнение по въпроса и макар че искам да се изкажа по въпроса аз немога, защото не съм запознат с точните факти.

  4. Анонимен
    #19

    Струва ми се,че № 17 не е много добре с разума.На доста промит ми изглежда...

  5. Анонимен
    #18

    № 17, не е много ясно дали и какво са спечелили руснаците от шпионския екшън.В някои документални книги на подобна тематика не без злорадство се твърди как американците са пробутвали ментета на руснаците. Което им е струвало милиарди загуби. То е ясно, че руските шпиони са били следени и контролирани от дълго време. Въпросът е, какво са пращали в Русия.

  6. Анонимен
    #17

    Това си е нормална практика. Преди години и братски Израел отмъкна сума ти военни тайни от ЮС. Да не говорим за Китай , за когото при неговата диспора не е проблем да преджоби технологии. Да не забравяме , че до предателството на Пенковски американците ( и с Фон Браун) бяха далеч зад руснаците. Единствената в света АЕЦ на бързи неутрони работи от 20 г в Красноярск, а Бил Гейтс и японците тепърва започват да разработват тази технология. И американците крадат и още как. Да не говорим , че до войната бяха далеч назад от Европа в областта на фундаменталните науки. Д-р Йозеф Менгеле

  7. Анонимен
    #16

    Gen. Augusto Pinochet: Да бъдат обесени мръсните, руски копелдаци! И нека комунягите в България да видят колко високо технологично е развита Русия! Налага и се да краде американска техника, за да си поддържа отбраната. Никой американец по рождение с придобито с руско гражданство не би се преместил да живее в Русия и краде руска електроника. Причините са няколко: ни би живял в мизерията на мужиките и не си струва да се краде руска електроника, защото е боклук! Точно такива боклуци сте комунягите и русофилите в България!

  8. Анонимен
    #15

    Интересно какви са мотивите на авторът , за да оцени Русия като ВРАЖЕСКА страна ? Фактите обаче показват точно обратното...

  9. Анонимен
    #14

    Kade sa tazi vecher rusofilite?Da ne sa gi izvikali na instruktage v ruskoto pososltvo sled razkritiata? Mnogo e spokoen forumat, nyama polemika i omraza!

  10. Анонимен
    #13

    Всички руснаци са потомци на Щирлиц. Това да не се забравя.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.