Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ оценяват решението за оставане на българския контингент в Ирак до последния възможен момент

0 коментара

САЩ оценяват решението за оставане на българския контингент в Ирак до последния възможен и изразява готовност за логистична подкрепа при изтеглянето му. Това е посочил американският посланик Джон Байърли на срещата си в четвъртък с председателя на парламентарната комисия по отбрана Ангел Найденов, съобщи пресцентърът на Народното събрание.

Двамата са обсъдили под каква нова форма ще продължи българското участие в Ирак, като това може да е обучение на иракски офицери.

Както е известно, през май българският парламент реши пехотният батальон да се прибере до 31 декември 2005 година. Правителството на Сергей Станишев отказа да удължи престоя на контингента в Ирак, каквито предложения бяха отправени и от Багдад, и от Вашингтон, но се стигна до съгласие българските военнослужещи да продължат да изпълняват задълженията си и на 15 декември, когато в Ирак ще се провеждат общи избори. Поради тази причина изтеглянето на батальона може да се забави и след указаната от парламента дата 31 декември.

Другата обсъждана тема между посланик Байърли и Ангел Найденов е била създаването на съвместни военни съоръжения на българска територия, които ще се ползват както от български, така и от американски военнослужещи. Преговорите по този въпрос продължават между 15 и 19 ноември, когато в София отново ще пристигне посланик Робърт Лофтис. Както и предишния път, той ще се срещне с парламентарните комисии по отбрана и външна политика.

Поисканото от България увеличение на американската военна помощ също е било сред темите на разговора между посланик Байърли и Ангел Найденов, съобщиха от пресцентъра на парламента.

По-рано в четвъртък посланикът заяви на международна конференция в София, че използването на военни бази в България и Румъния от американски сили ще подпомогне стабилността в Черноморския регион.

Той обърна внимание, съвместните военни съоръжения ще подобрят общите възможности за отговор на кризи и ще позволят по-ефективно съвместно обучение и действия.

Сигурността на страните от Черноморския регион и на Черно море като важен геополитически, търговски и военен път не е ангажимент само на страните от Черноморския басейн, в процеса трябва да се ангажират и други страни –членки на НАТО, каза посланик Байърли. По думите му САЩ са готови да помогнат за засилването на сигурността по всякакъв възможен начин - от укрепване на демокрацията в държавите от региона до предоставяне на нови технологии.

По думите на Байърли американски компании могат да предложат изключително усъвършенствани системи за брегово наблюдение.

Посланикът изтъкна, че засилването на сигурността няма да е лесно нито евтино, но трябва да се постигне. Изисква се обмен на информация между партньори и съюзници, нови технологии и оборудване, обучение, многостранно сътрудничество, нови споразумения и много дипломация, посочи посланикът.

Американският дипломат изтъкна, че сигурността на Черно море не е само регионален проблем. Тя има глобално значение и директно засяга политическата и икономическата сигурност на САЩ.

Търговското значение на Черно море се повишава, каза посланикът, като посочи, че миналата година през Босфора са преминали 150 танкера, а допреди няколко години те са били три пъти по-малко.

Джон Байръли подчерта обаче, че множеството плавателни средства нанасят щети на околната среда, а рискът да се използват за терористични акции е напълно реален. Затова държавите от Черноморския регион в сътрудничество с партньорите си от НАТО и САЩ трябва да работят за предварително отстраняване на заплахите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.