Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ поискаха от НАТО помощ при война срещу Ирак

0 коментара

Съединените щати днес официално поискаха ограничена помощ от НАТО в случай на война срещу Ирак, предаде АП, цитирана от БТА

Посланиците на останалите 18 страни са започнали да обсъждат искането, което се основава върху предложения, представени неофициално миналия месец от заместник-министъра на отбраната на САЩ Пол Улфовиц.

Вашингтон е отправил искане за защита на Турция срещу заплаха от ответен удар от страна на Ирак; да се използват механизмите на НАТО за планиране, за да се постигне синхрон при транспортирането на войници и оборудване по въздух и вода; да се използват колективни средства като самолети АУАКС, патрулни кораби и миночистачи; да се предоставят сили, които да помогнат за поддържането на мира и възстановяването на Ирак, след като бъде свален режимът на Саддам Хюсеин.

Въпреки че европейските държави са на различно мнение относно евентуалната война в Ирак, предложенията на Улфовиц се приемат общо взето позитивно от съюзниците от НАТО, смята АП.

Бликс иска да представи още един доклад за разоръжаването през март

Съгласно графика, фиксиран в резолюция 1441, на 27 януари се очаква шефът на оръжейните инспектори Ханс Бликс да представи пълен доклад пред Съвета за сигурност за извършените проверки.

Уеб-сайтът на Би Би Си, който поддържа каре с графика на очакваните събития около Ирак, за пръв днес е добавил развитие и след края на януари. Отбелязано е, че в средата на февруари ще има 150 хиляди американски войници в Залива и че Ханс Бликс ще представи в края на март "оставащите главни задачи по разоръжаването".

Тази информация идва от публикация на Вашингтон Поуст, който днес твърди, че съветничката на американския президент по въпросите на националната сигурност Кондълиза Райс е поискала от ръководителя на оръжейните инспектори на ООН Ханс Бликс да се откаже от плановете си да представи през март нов отчет пред Съвета за сигурност за работата на оръжейните инспектори. Американската администрация настоява още след първия отчет на инспекторите пред Съвета за сигурност на 27 януари да започне обсъждането за евентуален удар срещу Ирак, отбелязва Франс прес.

Кондълиза Райс е поискала от Ханс Бликс да издейства разпитите на иракски учени да бъдат извършвани извън Ирак, съобщава Вашингтон Пост, като уточнява, че срещата между Райс и Бликс се е състояла вчера в ООН.

Вчера американският президент Буш предупреди, че времето Саддам да предаде оръжията си за масово унищожение "изтича".

Би Би Си коментира, че тази позиция е в ярък контраст с мнението на европейските лидери и на генералния секретар на ООН, които призоваха да се даде нужното време на инспекторите на ООН.

Вчера Ханс Бликс изрази загриженост, че работата на неговите служители може да се окаже прекъснато от началото на войната.

Великобритания, Франция и Русия: Инспекциите да продължат

Британският премиер Тони Блеър, който се смята за най-близкия съюзник на Вашингтон, изрази мнение, че ще има втора резолюция на ООН, преди нанасянето на евентуален удар срещу Ирак, ако Багдад не сътрудничи на инспекторите, предаде Ройтерс.

В реч пред парламента Блеър заяви, че инспекторите трябва да имат достатъчно време, за да претърсят Ирак, но подчерта, че светът не бива да проявява слабост или да показва пред Багдад, че се колебае.

Британският лидер каза още, че ако Съветът за сигурност наложи "необмислено вето" върху евентуална акция срещу Ирак, тогава може да се наложи да се предприемат военни действия и без мандат на ООН.

По-късно този месец Блеър ще замине за Вашингтон, за да обсъди евентуалния удар срещу Ирак, предаде Ройтерс. Според телевизионния канал Скай нюз британският лидер трябва да пътува за САЩ на 31 януари.

До края на тази седмица ръководителят на оръжейните инспектори на ООН Ханс Бликс ще посети Лондон, за да информира британското правителство за най-новото развитие на събитията. Другата седмица Бликс ще замине за Багдад, където ще представи списък с неизяснените от иракската оръжейна декларация въпроси.

Франция потвърди вчера мнението си, че иракската криза трябва да бъде решена от Съвета за сигурност на ООН и подчерта необходимостта военна операция срещу Ирак да се проведе само с разрешението на нова, предаде АФП.

Тази позиция, представена пред септември м.г. от френския президент Жак Ширак, получи отглас с днешното настояване на Германия решението на евентуална военна офанзива срещу Ирак да стане обект на нова резолюция на Съвета за сигурност. "Нова резолюция на ООН е най-добрият начин всеки да обясни позицията си и най-добрият начин на обсъждане. Важно е да има дебат", заяви на пресконференция днес френският външен министър Доминик дьо Вилпен.

"Всичко се основава на принципа на сътрудничеството. Главното нещо е да разберем дали можем да постигнем целите си чрез сътрудничеството на Ирак или се намираме в задънена улица. При тези условия е задължително Багдад да представи на международната общност всичко, от което се нуждаем, за да преценим дали страната се разоръжава. Въпросът е да разберем дали инспекторите могат да продължат работата си. Ако отговорът е положителен, инспекциите ще продължат, ако ли пък не Съветът за сигурност ще се събере, за да вземе решение", подчерта външният министър. Той допълни, че разоръжаването на Ирак е задължение на международната общност и призова иракските лидери да сътрудничат активно на инспекторите, ако искат да избегнат войната.

Вилпен не отговори на въпроса дали Франция ще използва правото си на вето при евентуалното гласуване на резолюция за употреба на сила срещу Ирак. Той посочи единствено, че страната ще продължи да защитава принципите си.

Руският външен министър Игор Иванов смята, че в момента е преждевременно да се поставя в Съвета за сигурност въпросът за използването на сила срещу Ирак, предаде ИТАР-ТАСС. Ако този въпрос бъде поставен, Русия "ще гласува, ръководейки се от необходимостта да се търси политическо уреждане на положението", каза Иванов. Той подчерта обаче, че е възможно и да не се наложи да се обсъжда силов вариант за действие.

Руският външен министър съобщи още, че за Ирак ще замине неговият заместник Александър Салтанов. Русия иска да чуе мнението на иракската страна преди насроченото за 27 януари заседание на Съвета за сигурност.

Военната операция се готви за средата на февруари, твърди британско издание

САЩ и Великобритания ще започнат военната операция срещу Ирак в средата на февруари, пише в днешния си брой британският Сън.

Според вестника, който се позовава на източници от британските спецслужби, войната срещу Ирак ще започне след срещата на американския президент Джордж Буш и британския премиер Тони Блеър. По официални данни тази двудневна среща в резиденцията на Буш Кемп Дейвид ще започне на 31 януари, посочва ИТАР-ТАСС.

Източници от Пентагона са съобщили, че иракските емигранти, които искат да помогнат в кампанията срещу Саддам Хюсеин, ще се явят през тази седмица в разпределителни центрове в САЩ, предаде АП. Агенцията цитира вчерашни изявления на трима служители на Пентагона, пожелали анонимност.

Според АП се очаква около 3000 иракчани да бъдат обучени за преводачи, гидове, военни полицаи или офицери за свръзка между съюзническите сили и иракското население. Обучението на тези кадри в учебна база в Унгария вероятно ще започне в началото на февруари.

Вашингтон отхвърля твърденията, че иракските доброволци ще бъдат използвани във военни действия. По приблизителни данни около 3 милиона иракчани живеят извън Ирак. Повечето от тях пребивават в Йордания и Иран, а в САЩ има неколкостотин хиляди емигранти от Ирак, посочва АП.

Инспекторите на ООН провериха втори дворец на Саддам

Оръжейните инспектори на ООН влязоха днес за проверка в един от президентските дворци на иракския лидер Саддам Хюсеин, предоха Ройтерс и Асошиейтед прес. Това е второто им посещение в резиденция на Саддам от подновяването на инспекциите на 27 ноември миналата година, напомнят агенциите.

Инспекторите получиха незабавен достъп до сградата на Двореца на републиката, където се намират канцелариите на Саддам Хюсеин.

Една от колите на Комисията на ООН по мониторинг, проверка и инспекции /ЮНМОВИК/ е блокирала главния вход към резиденцията, а инспекторите са извършили тричасова проверка, съобщава Ройтерс. Журналистите не са допуснати вътре.

Дворецът Ал Джамхури, известен още и като Стария дворец и построен през 1958 г. и се намира в центъра на Багдад на брега на река Тигър. Канцелариите на Саддам са бомбардирани два пъти по време на Войната в Персийския залив през 1991 г., но са възстановени след това.

На 3 декември международните инспектори посетиха двореца Ал Седжуд. Иракчаните тогава не попречиха на проверката, но на следващия ден протестираха, че тя е била провокативна и неоправдана.

Днес инспекторите в Ирак започнаха осмата си седмица на проверки. Те имат мандат от Съвета за сигурност на ООН да проверят твърденията на Ирак, че е унищожил оръжията си за масово поразяване и балистичните си ракети, както и че няма действащи оръжейни програми.

Кореспондентите в Багдад отбелязват, че през последните дни проверките са се засилили, тъй като американците оказват натиск те да станат "по-агресивни". Експертите използват вече и хеликоптери, които им позволяват да извършват внезапни проверки и в отдалечени от Багдад пунктове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.