Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ преговарят със София и Скопие за бързо решаване на споровете

ГЕРБ подозира Кирил Петков, че ще вдигне "ветото" без да бъдат изпълнени българските изисквания

23 коментара
Сн. БГНЕС

Съединените щати водят преговори с България и Северна Македония на двустранна основа за бързо разрешаване на двустранните спорове, тъй като е време Северна Македония и Албания да започнат предприсъединителни преговори с ЕС, съобщи Държавният департамент на САЩ, цитиран от МИА.

Американският държавен секретар Антъни Блинкън и френският външен министър Жан-Ив льо Дриан в телефонен разговор миналата седмица посочиха, че процесът се ускорява.

В отговор на молба на МИА да се разкрият подробности и срокове в това отношение, говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс каза, че се продължава с насърчаването на България и Северна Македония бързо да разрешат двустранните спорове, съобщи БТА.

Няма обаче да разкривам подробности за тези разговори, каза Прайс.

Той посочи, че САЩ отдавна са привърженик на интеграцията на Северна Македония и Албания в ЕС.

Вярваме, че бъдещето на Западните Балкани е в ЕС. Процесът на разширяване насърчава траен мир, стабилност и просперитет в целия регион, каза той.

Говорителят добави, че решението на ЕС от март 2020 г. за започване на преговори за присъединяване на Северна Македония и Албания се счита за положителна стъпка.

Двете страни изпълниха основните задачи и вярваме, че е време да продължат заедно напред в следващата фаза на дългия и пълен с предизвикателства процес на присъединяване, каза Прайс.

Той отбеляза, че "историческото Преспанско споразумение показа, че страните от Западните Балкани са способни да изпълняват трудни задачи, да постигат компромиси и трудни решения и сме убедени, че България и Северна Македония ще направят същото, преговаряйки по двустранните си спорове."

Преспанското споразумение, подписано през 2018 г. от Атина и Скопие, сложи край на дългогодишния спор между двете страни за името на Северна Македония.

Това обаче не се случи при подписания през 2017 година договор за добросъседство между София и Скопие.

САЩ, ЕК и някои европейски страни оказват натиск България да промени позицията си и да одобри преговорната рамка на Скопие за ЕС още през юни, но в управляващата коалиция няма съгласие за това.

Въпреки че правителството на Димитър Ковачевски избягва провокациите към София, то не е показало готовност да се съобрази с българските изисквания по чувствителни въпроси като историята, например.

БСП и "Има такъв народ" предупредиха премиера Кирил Петков, че не са съгласни да се промени българската позиция.

Той от своя страна на няколко пъти каза, че политиката към Северна Македония ще се решава в парламента, но част от коалиционните му партньори го подозират, че е готов да вдигне бързо "ветото".

В четвъртък и бившият външен министър и депутат от ГЕРБ Екатерина Захариева коментира, че темата за Северна Македония е предизвикала силен трус в коалицията.

"Очевидно е приет ангажимент от страна на премиера за вдигане на ветото на България, без да се изпълнят условията", каза Екатерина Захариева пред БНТ.

Управляващите обаче неколкократно опровергаха това твърдение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. John Doe
    #23

    Разногласията между България и Македония нямат нищо общо с ЕС. Те не са създадени от ЕС, а от Русия. Проблемите с Македония също са създадени от Русия и се подклаждат от Путлер. Докато Македония е извън ЕС, Путлер ще има влиянието и възможностите да трови отношенията между България и Македония, но това му влияние ще се срине ако България реши, че дебатите с Македония могат спокойно да се водят и имат много по-добър шанс да постигнат цивилизовано решение ако Македония е в ЕС. Най-сигурният признак,

  2. Борис
    #22

    Без да има реални юридически гаранции за осъществяване на основното човешко право на свободно, недискримонационно, национално самоопределение за българите в РСМ чрез вписването им като равноправен народ в Конституцията и без съдебно и политическо осъждане на извършителите на престъпленията, за които няма давност, срещу българския народ в Македония (а и в Сърбия) и справедливост за техните жертви, от 1912 г. досега, България няма как да приеме,че РСМ изпълнява изискванията за започване на преговори за членство в ЕС.

  3. полк. Дрангов
    #21

    Пускайте РСМ по-скоро в ЕС! Разделението обслужва Путин!

  4. Мица
    #20
    Отговор на коментар #6

    Чувсваме се близки до македонците, няма съмнение. Кои тогава са тези, които не искат да сме заедно в Европа? Явно някакви фалшиви псевдо-патриоти. Ако ги слушаме ще загубим достойство и основание да се гордеем с историческите си усилия да бъдем заедно!

  5. Мюнхен
    #19
    Отговор на коментар #9

    Напълно вярно. Излиза, че "македонците", без да са членове на ЕС, са по-европейци от нас по отношение на Украйна!

  6. Мюнхен
    #18

    Добре , че са Съединените щати, та от време на време да влизат в ролята на настойници и да коригират нещата.И преди казвахме: каквото каже Америка, това ще стане и така трябва да бъде! В 21 век не може да се живее с патриотарство и несговорчив национализъм тип "агент Иван", Копейкин и "акад." Катилчо Димитров. Демокрацията и европеизма имат примат над останалите принципи.Както пише тук "полк. Дрангов": "Пускайте макетата в ЕС! Кръвта вода не става, ние сме една кръв!"

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #17
  8. Liberal
    #16

    It's coming

  9. Lady Jane
    #15
    Отговор на коментар #11

    Филке ма, точно тия, дето си ги изброила, провалиха България и по македонския проблем, и във всичко останало.

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.