Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ пренасочват войски, предназначени за Турция, към Персийския залив

0 коментара

Министърът на отбраната на САЩ Доналд Ръмсфелд е подписал през уикенда заповеди за разполагане в Персийския залив на още две американски дивизии - една бронирана и една кавалерийска, наброяващи общо около 34 500 души, предаде АФП, като се позова на служител от Пентагона.

Първоначално част от тези войски е трябвало да отидат в Турция, но турският парламент в събота им отказа достъп, напомня АФП.

Първа бронирана дивизия, базирана в Германия, наброява 17 500 души. Тя разполага с танкове М-1 Ейбрамс и бронетрансспортьорни Брадли и участваше в сухопътното настъпление в Ирак през 1991 г. Първа кавалерийска дивизия, базирана във Форт Худ в Тексас и наброяваща около 17 000 души, също взе участие в първата война в Залива, посочва АФП.

С новите две дивизии американското военно присъствие в Персийския залив ще достигне 260 000 души. Те ще бъдат подкрепени от 48 000 британски военни.

Вчера от Калифорния към Персийския залив отплава самолетоносачът Нимиц начело на военноморска група от шест кораба с общо 8000 военни. С него американските самолетоносачи във водите на Залива ще станат шест, отбелязва АФП.

От своя страна Кувейт заяви, че е съгласен да приеме американските войници, които трябваше да бъдат разположени в Турция като част от подготовката за евентуална война срещу Ирак, предаде Ройтерс.

Ако получим официално искане от САЩ, ние сме съгласни, заяви пред репортери министърът на отбраната шейх Джабер ал Сабах.

4000 командоси действат на иракска територия

Около 4000 войници от специалните части, сред които 300 британци, вече извършват операции на иракска територия, съобщава в днешния си брой в. Дейли телеграф.

Разполагането на войниците означава, че войната вече е започнала, въпреки че САЩ и Великобритания се опитват да получат одобрението на Съвета за сигурност за нова резолюция, разрешаваща употребата на сила срещу режима на иракския лидер Саддам Хюсеин, допълва ежедневникът. В операциите в Ирак участват повече от 4000 американски и австралийски войници от специалните части. Командният им център се намира в Катар и в базите в Йордания, Кувейт и Турция, отбелязва Дейли телеграф.

Според британски военни източници, цитирани от вестника, около 240 войници от елитните Специални военновъздушни сили и повече от 100 души помощен персонал участват в операции в различни части на Ирак. Мащабът на операциите в южната и западната част на страната е безпрецедентен, тъй като по време на войната в Залива през 1991 г. британските военновъздушни сили проникнаха в Ирак едва след началото на сухопътните операции.

Дейли телеграф отбелязва, че специалните части влизат и излизат от Ирак непрекъснато, като целта им е да наблюдават петролните кладенци западно от Багдад и в северната част на страната.

Задачата на военновъздушните части е да локализират позициите на иракските войски и да проверяват дали набелязаните на сателитните снимки цели не са примамки.

Действията на специалните части в Ирак съвпадат със засилването на въздушните нападения срещу цели в забранените за полети зони, посочва още изданието.

САЩ искат гласуване в ООН, разрешаващо война в Ирак, още другата седмица

Успоредно с това продължават консултациите в ООН и опитите за увеличаване на поддръжниците на американо-британската проекторезолюция на Съвета за сигурност, която да даде разрешение военно разоръжаване на Ирак.

В петък се очаква оръжейните инспектори на ООН да докладват пред Съвета за сигурност резултатите от работата си в Ирак.

Говорителят Ричард Баучър каза, че Вашингтон възнамерява да поиска внесената от САЩ, Великобритания и Испания проекторезолюция за Ирак да бъде гласувана в Съвета за сигурност, след като в петък бъдат изслушани главните оръжейни инспектори на ООН.

Високопоставени американски представители заявиха вчера, че скоро след това ще се гласува предложения текст.

"Според нас не е необходимо обсъждане на тази кратка и ясна проекторезолюция", каза посланикът на САЩ в ООН Джон Негропонте, цитиран от Асошиейтед Прес. "Очакваме тя бързо да бъде гласувана", добави той.

Според американски дипломат в ООН гласуването вероятно ще се състои следващата седмица.

Дипломатическите консултации продължават

Успоредно с тези изявления Съединените щати продължават опитите да разширят поддръжка на предложения от тях, Великобритания и Испания текст.

Държавният секретар на САЩ Колин Пауъл е разговарял по телефона през уикенда с външните министри на Великобритания Джак Стро и на Испания Ана де Паласио, с пакистанския президент Первез Мушараф, с руския външен министър Игор Иванов и с генералния секретар на ООН Кофи Анан.

АФП твърди, позовавайки се на анонимни дипломатически източници, че Вашингтон все още не си е осигурил необходимите 9 от общо 15 гласа в Съвета за приемане на проекторезолюцията за Ирак. Според агенцията засега Съединените щати могат да разчитат на гласовете на Испания и Великобритания, както може би и на България.

Освен подкрепа от непостоянните членове на Съвета за сигурност, САЩ трябва да си гарантират, че Франция, Русия и Китай няма да се възползват от правото си на вето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.