Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ преосмислят тактиката си в Ирак

0 коментара

Продължаващите загуби, които търпи американската армия в Ирак, както и последният терористичен атентат в Индонезия, накараха САЩ да заговорят за необходимостта от преосмисляне на поведението си в областта на сигурността. Намек за това направи държавният секретар Колин Пауъл, който даде специална пресконференция за чуждестранните журналисти във Вашингтон.

Той заяви, че САЩ би трябвало да предоставят по-голяма отговорност на новосформиращите се в Ирак местни органи на сигурността. "Може би трябва да отстъпим малко назад и да позволим на иракчаните, на местните власти, да защитават съоръженията, намиращи се на тяхна територия", каза Пауъл. За такава охрана няма нужда от намесата на военните сили на коалицията, допълни той.

Пауъл говори и за необходимостта от трансформиране на американските военните части в Ирак по начин, който да е съобразен със спецификата на терена - тема, на която се спря преди няколко дни и военният министър Доналд Ръмсфелд. "Ние трябва да бъдем пъргави и гъвкави, да бъдем адаптивни спрямо променящата се ситуация", заяви държавният секретар.

Междувременно американският командващ в Ирак генерал Рикардо Санчес заяви, че според него нуждата от мащабни американски операции е преминала.

Той каза, че сега стратегията трябва да се основава на сътрудничество с иракчаните, на по-добро разузнаване и на по-внимателен подход.

Санчес каза, че иракчани са му заявили, че с твърдия си подход американските войски създават повече неприятели, отколкото залавят.

Сигналите за промяна в тактиката идват непосредствено след експлозията на кола-бомба пред йорданското посолство в Багдад, при която бяха убити най-малко 11 души и ранени над 50.

Колин Пауъл опроверга твърденията, че със смъртта на синовете на Саддам Хюсеин Удай и Кусай картината на сигурността в Ирак рязко ще се подобри. Той каза, че дори и някакво по-голяма яснота за съдбата на самия Саддам няма да промени рязко нещата в тази сфера.

"Все още има отделни хора, бивши членове на Баас, федеини; има и такива, които идват отвън. Това са хора, твърдо решени да лишат иракския народ от желанието им да живеят в мир в една нова страна. Така че ние продължаваме да работим със заплахите срещу сигурността и да използваме подходящите за това техники.", каза Пауъл.

Бившият шеф на обединените началник щабове каза, че американските генерали все още се учат да реагират на заплахите по най-подходящия начин. Той обаче изрази увереност, че с течение на времето американците в Ирак ще се научат да се справят с предизвикателствата, които остатъците от предишния режим непрекъснато им поставят. "Бавно, но сигурно те ще ги изолират. Те ще поставят под контрол сигурността с помощта коалиционните военни сили, с помощта на другите умиротворители, които пристигат, чрез стабилизизационните сили, които пристигат, чрез създаването на иракска полиция, армия и други подобни подразделения, които биха могли да охраняват различни съоръжения, а не с това да се занимават коалиционните части."

От 1 май насам, когато президентът Буш обяви официално края на мащабните военни действия, на територията на Ирак са загинали при сражения 55 американски войници.

В четвъртък пък пред сградата на йорданското посолство в Багдад избухна мощна бомба, която отне живота на 11 души и рани много други. Това като че ли бе и най-яркото доказателство, че с победата над режима на Саддам проблемите пред съюзниците и пред местното население в Ирак не свършват.

Тъкмо по този повод Калин Пауъл заяви: "Когато си мислим за терористичното нападение, за това което стана в хотел Мариот в Джакарта, когато си мислим за другите инциденти, на които станахме свидетели в последно време, това ни напомня за пореден път, че ние трябва да бъдем единни; цивилизованият свят трябва да бъде единен, за да победи терористичната напаст, независимо по какъв начин тя се проявява, каза Пауъл.

Ние не можем да влезем така в 21 век и не можем да дадем на хората надежда, докато тези инциденти продължават. Президентът даде да се разбере, че ние ще продължим кампанията срещу тероризма. Ние ще обединим света в тази кампания срещу тероризма", допълни той.

Колин Пауъл изрази увереност, че в най-скоро време и други страни ще се присъединят към усилията за подобряване на сигурността в Ирак. В най-напосредствен план той каза, че очаква отговорът на Турция дали и кога ще се включи със свои части в мироопазващите операции в Ирак.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.