Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ разследват разплащанията по "Петрол срещу храни"",N

0 коментара

Комисията по външна политика на Сената днес започва изслушвания по скандала със схемата на ООН "Петрол срещу храни", чиято цел бе да подпомогне Ирак с хуманитарни доставки по време на ембаргото, съобщава Уолстрийт джърнал.

Скандалът избухна, след като иракският вестник Ал Мада разпространи списък с над 200 лица, фирми и организации, получавали финансиране от режима на Саддам срещу политическа подкрепа, включително и чрез подкупи по програмата на ООН. В списъка бе и името на Българската социалистическа партия.

Генералният секретар на ООН Кофи Анан вече прие необходимостта от независимо разследване.

Уолстрийт джърнъл обаче посочва, че само силен американски натиск може да накара разследващите органи да стигнат докрай.

В статията се припомня, че в скандала са замесени сина на Кофи Анан и избрания от него шеф на програмата за Ирак Бенон Севан. Последното обяснение на Анан е, че неговите служители не са имали възможност да се намесят в програмата, която се управлява от Съвета за сигурност.

Това обаче не отговаря на истината, защото резолюция 986 на Съвета за сигурност дава на Анан почти пълна свобода да се разпорежда с 2.2% от приходите на програмата, за да гарантира "равностойно разпределение на лекарства, консумативи, храни и материали за съществени граждански нужди".

Днес председателят на сенатската комисия Ричард Лугър и неговите колеги ще имат възможност да разпитат американския посланик в ООН Джон Негропонте относно опитите на САЩ и Великобритания да предприемат мерки срещу корупцията по тази схема.

От ноември 1999 г. до края на април 2003-та двете страни многократно са искали да бъдат предприети мерки за изключване на възможността за плащане на подкупи при сделките.

Според Уолстрийт джърнал основната надежда е, че проследяването на парите ще даде отговор на всички въпроси. Френската БНП Париба е разследвана в момента в САЩ, защото тя извършваше разплащанията по програмата.

Ню Йорк таймс също публикува редакционна статия по темата, озаглавена "Ирак се нуждае от надеждна ООН".

Вестникът посочва, че за пръв път от миналия май американските войски водят тежки боеве в Ирак, този път срещу иракски бунтовници, които атакуват коалиционните сили на юг от Багдад и срещу въоръжената сунитска съпротива в град Фалуджа. Новините за понесените жертви от двете страни в Рамади са шокиращ и силен знак за това колко много САЩ се нуждаят от силна, надеждна и ангажирана Организация на обединените нации.

За съжаление, продължава Ню Йорк таймс, ролята на ООН в Ирак все още не е установена, а освен това световната организация страда от две рани, които сама си нанесе. Едната е свързана със скандала за петролните подкупи на Саддам Хюсеин, осъществявани чрез програмата "Петрол срещу храни". Другата е свързана с последните разкрития на независимо разследване, че надзорът по гарантиране на сигурността е допринесъл за големия брой жертви в централата на ООН в Багдад при терористичната атака от август миналата година.

По отношение на програмата "Петрол срещу храни" стана ясно, че ООН не е успяла да осъществи ефективен контрол върху годишни трансакции в размер на 10 милиарда долара и може би е била въвлечена в незаконни сделки.

Ню Йорк таймс припомня, че програмата е започнала по инициатива на САЩ през 90-те години, като начин да се окаже политическа подкрепа на цивилното иракско население, след наложените санкции спрямо Ирак.

Износът на иракски петрол и покупката на храни и медикаменти обаче изискваше да се работи с корумпираното иракско правителство, с членове на Съвета за сигурност, които бяха жадни да умножат търговските печалби заедно с някои от съседите на Ирак.

Служители на ООН от години са докладвали за системна корупция при приложението на програмата, но Съветът за сигурност никога не пожела цялостно разследване, пише вестникът.

Най-накрая, в момента има някаква политическа воля за изясняване на схемата, а подробностите за корупцията се съдържат в документи, държани от американските окупационни власти в Ирак.

Разследването на ООН, което тече в момента, може да бъде отговорно, само ако е независимо от контрола на ООН. Разследващите трябва да оставят настрана дипломатическите любезности и да се концентрират върху изчистването на репутацията на ООН, посочва Ню Йорк таймс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.