Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ с план за над 70% енергия от слънце и вятър през 2035 г.

8 коментара
САЩ с план за над 70% енергия от слънце и вятър през 2035 г.

Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън заяви, че слънцето може да произвежда 45 процента от електричеството в страната до 2050 година и да изиграе важна роля в борбата срещу климатичните промени, при условие че инвестициите в соларна енергия се ускорят рязко, предаде Франс прес, цитирана от БТА в четвъртък.

През 2020 година фотоволтаичните панели и слънчевите електроцентрали в САЩ са произвели малко под 80 гигаватчаса електроенергия, което отговаря на едва 3 процента от търсенето на електричество в страната.

За да се осъществят амбициите, представени късно в сряда в доклада на американското енергийно министерство, използването на слънчева енергия за производство на електричество трябва да се увеличи четворно за по-малко от 10 години. Показателят трябва да се повиши от 15 гигаватчаса през 2020 година на 30 гигавата през всяка година до 2025-а, след което до 60 гигаватчаса годишно между 2025 и 2030 година.

За тази цел е необходимо осезаемо намаляване на разходите, държавна подкрепа и широкомащабна електрификация със слънчевата енергия, признава министерството.

Електрическата мрежа, първоначално проектирана за въглищни, газови и ядрени електроцентрали, трябва значително да се развие, за да се приспособи към променливата слънчева енергия.

Освен това САЩ трябва да разчитат на слънчеви панели, които в голямата си част се произвеждат в Китай, отбелязва АФП.

Администрацията на Байдън иска електроенергията като цяло да не е източник на вредни емисии до 2035 година и за тази цел залага на обширни планове за инвестиции в инфраструктура, които все още са предмет на обсъждане в Конгреса.

В арсенала си от мерки американският президент разчита и на енергията от вятър и затова даде тласък на някои мащабни проекти за вятърни турбини в морето.

Слънцето обаче е най-евтиният и с най-бърз растеж източник на чиста енергия, с който може да се произвежда достатъчно електричество, за да се захранва всеки дом в САЩ до 2035 година и едновременно с това да осигури работа на до 1.5 милиона души, коментира в доклада министърката на енергетиката Дженифър Гранхолм.

Според сценария, разработен от министерството, на соларната енергия ще се падат 37 процента от електричеството през 2035 година, а останалата част ще се осигурява от вятърна енергия (36 процента), ядрена енергия (11-13 процента), хидроелектрическа енергия (5-6 процента), биомаса и геотермия (1 процент).

Това би било голяма повратна точка спрямо настоящия модел: през 2020 година възобновяемите енергийни източници са осигурявали 21 процента от електричеството в САЩ, останалата част се е произвеждала от природен газ (40 процента), ядрена енергия (20 процента) и въглища (19 процента).

В писмо, адресирано до политиците, близо 750 компании от сектора на слънчевата енергия, настояват да бъдат разширени действащите политически мерки за подкрепа и въвеждането им в дългосрочен план, както и за данъчно стимулиране на инвестициите, припомня АФП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #8

    Има технологии за съхраняване на енергия, има и хибридни ВЕИ, има всичко само желание за чиста природа да има, но уви пуста алчност и егоизъм ! Със сигурност кюмюр и Чернобил не е решение !

  2. dimitardi100
    #7

    А къде спаха до сега ?

  3. Stefan
    #6

    А зимата? Какво слънце? А Китай и Индия? Там намаляват ли вредните индустриални емисии?

  4. Real ''Mickey''
    #5

    Допълнение: Ами дето искат да заменят всички коли с електрокари - къде ще стигне консумацията на електричество? Пак ли от панели и "мелници"! Да не говорим за цените на горивата и електричеството тогава.

  5. Real ''Mickey''
    #4

    Над 70%???? И как ще стане това? Пък дори и да покрият всички ниви с китайски панели и вятърни мелници. Мислят ВИ за БАЛАМИ за да ви дерат само, под ръководството на Китайската Комунистическа Партия. Та нали слънцето и вятъра са своеволни. Тъй че за да има надежден цикъл трябват и батерии за това безумие. От къде? Сещате ли се сега? А и производството на милиарди панели, вятърни "мелници" и батерии Китай с каква енергия ще ги произвежда? Ами боклука по-късно?

  6. pepe
    #3

    Данните, изнесени в цифри, в почти всеки абзац на статията, в които има такива, си противоречат. Един път през 2020 от слънчева енергия /директно/ били произведени 80 ГВЧ, което било 3%, в следващия абзац се казва, че били 15 ГВЧ и трябвало да станат 60 през периода 25-30-та, и т.н...

  7. MP_reader
    #2

    Комунистите имаха петилетни планове, нео-комунистите имат 15-летни планове.

  8. Solar Power
    #1

    А тук данък слънце :) Дишайте въглищата защото осигуряват работни места !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.