Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ с цел втечненият газ да стане реалност в България

До три години страната може да стане най-атрактивната инвестиционна дестинация за американския бизнес, смята посланик Херо Мустафа

13 коментара
Посланик Мустафа с председателя на АмЧам Оливие Маркет и изпълнителния й директор Петър Т. Иванов, сн. БГНЕС

"България има потенциал да стане енергиен хъб в региона, да се превърне в един динамичен газов пазар и пазар за електроенергия в региона и САЩ ще подкрепят българската енергийна независимост и ще работят за достигане на втечнен природен газ до България", заяви американският посланик у нас Херо Мустафа по време на среща в петък с членове на Американската търговска камара в България (АмЧам). Тя представи и основните си приоритети в започналия преди месец неин тригодишен мандат в София. Те ще са свързаност, сътрудничество и борба с корупцията, а по думите ѝ за този период от време България може да се превърне в най-атрактивната инвеститорска дестинация за американския бизнес.

След като припомни, че фирми на САЩ са вложили над 2.5 млрд. долара в българската икономика и са създали над 30 000 високо платени квалифицирани работни места, Мустафа увери, че "това е само началото за сериозни постижения". "Ако положим още повече усилия и ако бъдем още по-целенасочени, можем да сме сигурни, че това ще е само началото.  Комбинирането на американски капитал и ноу-хау с българската динамична, висококвалифицирана и пълна е енергия работна сила обещава да се създаде добавена стойност от двете страни на Атлантическия океан" , каза тя. По думите ѝ двустранната търговия, която през 2018 г. възлиза на 1.2 млрд. долара, се разраства все повече.

Посланикът отдели значително време от думите си пред АмЧам на предстоящата в понеделник среща на българския премиер Бойко Борисов с американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. 

Тя изрази убеждение, че срещата ще е ползотворна и ще изведе добрите ни отношения на следващо ниво, което да направи българската икономика по-просперираща, да позволи създаването на по-добре платени работни места и това да доведе до повишаване на стандарта на живот.

Газ, ядрено гориво, но не и изтребители са темите за срещата в Белия дом

Посланикът подчерта, че поводът за срещата нея не е закупуването на изтребителите F-16 и най-вероятно тази тема няма да е във фокуса на разговорите.

"Самата среща представлява възможност лидерите ни, както и страните ни да се опознаят и да ознаменуват силата на стратегическите отношения между двете страни ни и да преминат към следващо ниво във взаимоотношенията ни. Предполагам, че двамата ще говорят за тясното ни сътрудничество в областта на сигурността, за взаимната ни търговия и инвестиции, ще подкрепят върховенството на закона", обясни тя.

"Ще се обсъдят националната и енергийната сигурност. Целта ни ще бъде да дадем възможност на втечнения природен газ да се превърне в реалност на Балканите. Подобрената конкуренция ще доведе до намаляване на разходите на българските дружества и на потребителите", каза още Мустафа.

Тя припомни договорката от миналата събота по време на срещата на Борисов с помощник-държавния секретар в Бюрото по международна сигурност и неразпространение към Държавния департамент на САЩ Кристофър Форд, в България да пристигне технически екип за проучване на сътрудничеството в областта на ядрената енергетика. "Планира се посещение и в Белене, и в Козлодуй", каза Херо Мустафа.

И думи за корупцията и медийната свобода

Тя обеща лична подкрепа и на посолството на САЩ за диверфикацията на бъдещите доставки на природен газ и свежо ядрено гориво. По думите ѝ страната ни има американската подкрепа за участие в проекта за строежа на терминала за регазификация на втечнен газ край гръцкото пристанище Александруполис. По думите ѝ за енергийната независимост на страната ще помогне не само газовата свързаност с Гърция, но и разработването на проекта за Вертикалния газов коридор за доставки в посока към Румъния и Австрия, както и на газовата свързаност със Сърбия и северна Македония.

Херо Мустафа се надява след три години страната ни да поеме към допълнителна интеграция във водещите икономически институции като ОИСР и еврозоната.

"България е лидер в интеграцията на Балканите, но тя има и сериозен потенциал да се превърне и във важен член както на регионални, така и на световни институции", посочи още тя, но не пропусна да отбележи, че България трябва да направи сериозни стъпки напред в областта на върховенството на закона и борбата с корупцията.

"Борбата срещу корупцията е важна част за икономическия ръст на страната, както и осигуряването на медийна свобода", отбеляза Мустафа.

"Понастоящем докладът "Правене на бизнес" на Световната банка поставя България на 59-та позиция.  В класацията на "Прозрачност без граници" страната е 77-ма.  И двете позиции са твърде ниски.  Нека се стремим да помогнем на България да се издигне и в двете класации. Сега му е времето. Налице са съвкупност от фактори: политическа воля, нация; готова да действа, за да види качествено повишаване на жизнения стандарт; регион, изискващ българско лидерство, и стабилна макроикономическа картина с много възможности за растеж", каза още тя.

По думите ѝ "изграждането на силна демокрация изисква постоянна работа в защита на върховенството на закона и свободата на медиите". "Само когато могат да бъдат чути всички гласове и когато гражданите вярват в своето правителство и неговите институции, една държава и една икономика могат да достигнат пълния си потенциал". допълни Мустафа.

"Това е само началото, аз съм впечатлена от възможностите, които се откриват пред нашите взаимоотношения. Ние сме по-силни заедно", завърши тя думите си пред членовете на АмЧам.

След това срещата продължи при закрити за журналистите врата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. velko
    #13

    Момичето говори на едро.

  2. Лизи Гугуткова
    #12

    Европа готовится к газовой войне "...... Многобройни опити да се заобикаля украинската територия, която е прекарала повече от $20 000 000 000 през последните пет години, завършва с колапс. Проектът "Южен поток" блокира България, Турция отказа да постави три износни направления на турския поток и се съгласи само с един (капацитет от 15 000 000 000 кубически метра годишно), а последната и основна Надежда – проект "Северен поток 2"-"потъна" в Датските териториални води.……." ПОВЕЧЕ НА https://www.finanz.ru/novosti/aktsii/evropa-gotovitsya-k-gazovoy-voyne-1028711799

  3. Real ''Mickey''
    #11

    Троянския Кон няма да се даде!!!!!

  4. Естествено
    #10
    Отговор на коментар #8

    Ами ти защо не я напишеш или и теб те е страх от нещо? И да не забравиш да посочиш проверим източник. ☺

  5. Естествено
    #9
    Отговор на коментар #7

    А какво ще каже Батюшката!?

  6. Zlatan
    #8

    3% е газа, който ще тече от Дедеагач/Александропулос/, но виковете за голямата диверсификация ехтят от всички медии. Стои един въпрос ? На каква цена за 1000 м3 ? Цената е известна. Полша купува, но пак руска газ, продавана от американите ,но купувана от тах от Ямала 2.Страх ги е да я напишат.....

  7. ivand
    #7

    За Борисов срещата с президента Тръмп и резко подобряване на търговията със САЩ може да се окажат златен шанс да си подобри рейтинга и политическото настояще и бъдеще. Разбира се ако се възползва от анонса на американците.

  8. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #6
  9. Лизи Гугуткова
    #5

    САМО ЗАГЛАВИЯ: ----Булгартрансгаз“:Продължението на "Турски поток" през България-"Балкански поток", ще започне да работи на пълна мощност от октомври 2021г. ----Lenta.ru: Пускането на Северен поток-2 се отлага

  10. [email protected]
    #4

    Ето една по стара статийка на медията.Докато продължават да пишат измислиците на "енергийни експерти"като Ил.Василев,все ще вървят зад действителността! https://www.mediapool.bg/eksperti-hab-balkan-nyama-golemi-shansove-news299548.html

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.