САЩ
мога да приемат и временно вдигане на санкциите срещу Ирак,
каза днес на пресконференция в София американския държавен
секретар Колин Пауъл.
В отговор на въпрос той обясни, че Съединените щати са готови да обсъдят предложенията, повдигнати от някои членове на ООН, международните санкции, наложени на Ирак след нахлуването на войски на режима на Саддам Хюсеин в Кувейт през 1990 г., да бъдат временно отменени, вместо напълно вдигнати.
Мисля, че е по-чисто санкциите да бъдат вдигнати, но като част от дискусиите в преговорния процес ще разгледаме и идеята за временното им преустановяване, каза Пауъл. Той посочи, че е важно да започне износът на петрол от Ирак, за да има приходи за иракския народ при възстановяването на страната.
Разликата във формулата за премахване или временна отмяна на санкциите е в това, че ако санкциите бъдат временно вдигнати, това означава запазване на контрола на ООН върху иракския петрол. Ако санкциите бъдат отменени Ирак възстановява суверенитета си над добива на петрол и той може да мине цялостното управление на Багдад.
Първата редакция на американската проекторезолюция бе внесена на 9 април и предвижда прекратяване на програмата на ООН "Петрол срещу храни", която да бъде заменена до четири месеца от Фонд за подпомагане на възстановяването на Ирак. Този фонд ще се финансира изцяло от продажбата на иракски петрол и ще бъде управляван от иракската централна банка под ръководството на британските и американските окупационни сили, уточнява Франс прес.
Франция и други държави поставят под съмнение неясно формулираната в текста роля на специалния пратеник на ООН, а Русия изглежда повече загрижена за положенията в резолюцията, които дават почти пълен контрол на администрацията на президента Буш върху петролните приходи на Ирак Москва и Париж настояват освен тгова, че преди да се отменят санкциите срещу Ирак, трябва да се изпълнят предишните резолюции на Съвета за сигурност, които обвързват санкциите с въпроса за оръжията на Саддам Хюдеин.
Въпросът е особено деликатен, тъй като наличието на заплаха от укрити оръжия в Ирак беше главният аргумент на Вашингтон и Лондон за провеждането на операцията за свалянето на режима на Саддам. Месец след края на военните действия оръжия все още не са открити.
Постоянният представител на САЩ в ООН Джон Негропонте заяви вчера пред журналисти, че американската делегация ще внесе днес нова редакция на проекторезолюцията, в която се прави опит да се вземат предвид много от изказванията, направени вчера по време на обсъждането в Съвета за сигурност. Посланикът съобщи, че САЩ възнамеряват да представят резолюцията за гласуване идната седмица.
Служители от американската администрация заявиха, че някои части от текста могат да бъдат преразгледани, но няма да се съгласят на съществени промени, тъй като разчитат Франция, Русия и Китай, които имат право на вето, да се въздържат от конфронтация с Вашингтон.
Постоянният
представител на Русия в ООН Сергей Лавров обаче намекна, че
страните са далеч от съгласие, тъй като предложеният по-рано
проект може да претърпи значителни изменения.
Според германския представител Гюнтер Плойгер двата най-важни въпроса са ООН да получи съществена роля в следвоенен Ирак и процесът на икономическото възстановяване да бъде прозрачен.
Вашингтон съобщи вчера по време на обсъжданията вчера в Съвета за сигурност на ООН, че не планира да анулира иракския дълг от 400 милиарда долара, но ще иска гратисен период за изплащането му, предаде Франс прес, като се позовава на дипломатически източник от Съвета.
Според този източник американците, без да са се произнесли дали ще бъдат уважени исканията за връщане на дълговете, взети от Ирак, заявили: "Ние се опитваме да направим така, че петролът и продажбите на петрол да бъдат защитени в краткосрочна перспектива, за да може икономиката на Ирак отново да започне да се развива".
По време на посещението си в Москва американският държавен секретар не успя да постигне пробив и да убеди Русия да се откаже от възраженията си по начина на вдигане на санкциите срещу Ирак. След срещата на Колин Пауъл с руския външен министър Игор Иванов двамата министри се опитаха да омаловажат оставащите различия.
Руските представители обаче ясно показаха, че биха приели вдигане на санкциите, ако получат гаранции, че дълговете на Ирак и договорите за добив на петрол, сключени със Садам Хюсеин, ще бъдат зачитани. Руският заместник-външен министър Георги Мамедов заяви, че от резултата от преговорите по тези въпроси ще зависи и позицията на Русия в Съвета за сигурност.
Багдад има дълг към Русия от около 8 милиарда долара, а руски компании, сред които и Лукойл, имат договори за разработка някои от най-големите находища на нефт в Ирак.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.