Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ са готови за въздушни удари в Ирак и преговори с Техеран

Джихадистите затягат контрола в северната част на страната

2 коментара

САЩ обмислят възможността за нанасяне на въздушни удари, за да помогнат на иракското правителство да отблъсне настъплението на ислямистките бунтовници, заяви американският държавен секретар Джон Кери.

Освен това САЩ са готови да преговарят и с отдавнашния си противник Иран за проблемите на сигурността в Ирак и търсят начин да спрат настъплението на сунитските екстремисти, които завзеха големи части от страната.

Кери каза в интервю за "Яху нюз", че Вашингтон е "отворен за обсъждания" с Техеран, ако иранците могат да помогнат за спиране на насилието и възстановяване на доверието в иракското правителство.

Попитан за евентуално военно сътрудничество между САЩ и Иран, Кери отговори, че "не изключва нищо, което би могло да бъде конструктивно". Той обаче подчерта, че евентуални контакти с Техеран биха се развивали "стъпка по стъпка".

На въпрос за възможността за нанасяне на въздушни удари Кери заяви: "Те не са единствената реакция, но определено могат да бъдат един от важните варианти."

Пентагонът съобщи, че американският амфибиен транспортен кораб "Меса Верде" с 550 морски пехотинци на борда е навлязъл днес в Персийския залив, за да подкрепи евентуални действия на САЩ в помощ на предвожданото от шиити иракско правителство, което води борба със сунитски екстремисти, превзели големи райони в Северен Ирак, посочва Ройтерс.

"Меса Верде" се присъедини към самолетоносача "Джордж Х. У. Буш" и други американски военни кораби, които вече се намират в Персийския залив.

Джихадистите продължават настъплението въпреки твърденията на правителството

Сунитските екстремисти от "Ислямска държава на Ирак и Леванта" (ИДИЛ) продължават да затягат контрола в северната част на страната, като успяха да превземат и град Тал Афар близо до границата със Сирия.

Кметът Абдулал Абдул и други жители потвърдиха, че градът е "паднал" в понеделник сутринта. Той е с население от 200 000 души и е близо до основния град в областта Мосул, който джихадистите превзеха миналата седмица.

Правителствените сили от своя страна заявиха, че са нанесли загуби на екстремистката групировка близо до Багдад. С подкрепата на местни опълчения бойците от елитни армейски подразделения са започнали и прочистване на град Рауа и околностите му, където се намира една от базите на джихадистката групировка.

Базираната в Дубай телевизия "Ал Арабия" съобщи, че са засилени мерките за сигурност около международното летище в Багдад след сблъсъци в района. За боевете се съобщава след като премиерът Нури ал Малики заяви през изминалата нощ, че неговите сили си възвръщат инициативата.

Въпреки уверенията на властите в Багдад, че "инициативата е отново в техни ръце", западни държави започнаха евакуация на посолствата си в Багдад, съобщи Франс прес.

Част от служителитена американското посолство са изпратени в консулствата в градовете Ербил и Басра, където няма сблъсъци със сунитите, а други са евакуирани в Йордания.

През последните дни екстремистите пометоха градовете в долината на р. Тигър северно от Багдад, но изглежда спряха напредъка си пред столицата Багдад. ИДИЛ съобщи, че е екзекутирал 1700 заловени шиити, членове на иракските военновъздушни сили, в северния град Тикрит. САЩ осъдиха клането, чиито снимки бяха разпространени онлайн.

Автентичността на фотографиите беше потвърдена от висшия иракски военен говорител генерал-лейтенант Касим ал Мусауи. Очаква се те да разпалят междурелигиозните вражди в Ирак, отбелязва Асошиейтед прес.

Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун заяви, че съобщенията за избити голям брой иракски войници от ислямски въоръжени бойци са "дълбоко обезпокоителни" и отговорните трябва да бъдат изправени пред правосъдието.

На 14 юни иракският външен министър Хошияр Зебари се обърна към Запада с молба за помощ на страната му срещу ислямистката терористична групировка. Великобритания и САЩ изпратиха в Ирак съвместна група от специални части за наземно разузнаване и определяне на целите за нанасяне на въздушни удари. Иранското външно министерство заяви, че няма ирански войски, участващи в бойните действия, но президентът Хасан Рохани подчерта, че Техеран е готов да окаже помощ на Ирак в рамките на международното право.

"Файненшъл таймс" за това как се стигна до новата ситуация

Век след като външните министри на Великобритания и Франция начертаха границите на Близкия изток, регионът, който създадоха, се разпада с всеки изминал час, пише в. "Файненшъл таймс".

Потенциалът за продължителен политико-религиозен конфликт вътре и оттатък границите на държавите в Близкия изток с участието на местни и чуждестранни сили, милиции и правителства е голям. Има няколко обяснения как се стигна дотук.

Решението на САЩ да съборят режима на Саддам Хюсеин в Ирак, последвано от политики, които засилиха религиозните, вместо националните идентичности, е едно на ръка.

Администрацията на Барак Обама също носи своята отговорност - тя трябваше да окаже по-голям натиск в Ирак да остане американски или международен военен контингент.

Иракчаните също имат вина - премиерът Нури ал Малики управлява в строго религиозно-политически рамки.

Вероятно е само въпрос на време да видим разцепване на Ирак на доминиран от Иран Юг, независима кюрдска област в северната част на страната и област северозападно от Багдад, оспорвана от "Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ) и подкрепяно от Техеран иракско правителство, отбелязва "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

Започнаха да се появяват вече пукнатини в опортюнисткия съюз от ислямски бунтовници, в който влизат баасисти, служили на държавата по времето на Саддам, и различни племена, които изтикаха армията на Ирак от град Мосул.

Докато ИДИЛ иска да създаде халифат на тази територия, други бунтовнически групи биха се задоволили само да отхвърлят хомота на шиитското правителство в Багдад, пише британският вестник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jesse Jackson
    #2

    Буш унищожи цветуща държава и остави петрола и съдбата на народа на бандите в Ирак. Само обединител като великия Саддам може да въдвори ред и дисциплина.....

  2. boby1945
    #1

    Голяма каша забърка Храстчето в Ирак!!! Голяма, но му дреме, той е демократ и износител на демократични ценности на Ицток, наистина в момента е от запаса.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.