Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ са най-конкурентната икономика в света за първи път от 2008 година

14 коментара
САЩ са най-конкурентната икономика в света за първи път от 2008 година

САЩ оглавяват класацията на най-конкурентните икономики в света за първи път от десетилетие, сочи доклад на Световния икономически форум в Давос, цитиран от световните агенции. Това представяне е израз по-скоро на нова методология и дългосрочни фактори, отколкото на мерките, обявени напоследък от администрацията на Доналд Тръмп, отбелязва Асошиейтед прес.

Организаторите на Световния икономически форум публикуваха в сряда доклада си за световната конкурентоспособност, който се основава на близо 100 отделни фактора, разпределени в десетина категории, за да отразяват по-добре съвременната бързо променяща се и все по-дигитализирана световна икономика.

САЩ изместват от челната позиция Швейцария след деветгодишното ѝ лидерство. След тях в списъка от 140 държави се нареждат Сингапур, Германия, Швейцария и Япония. Първата десятка се допълва от Холандия, Хонконг, Великобритания, Швеция и Дания, уточнява ДПА.

За последен път САЩ оглавяваха класацията през 2008 година. Авторите на доклада са коригирали индекса, за да може той да отчита последиците от финансовата криза от 2008 година, промените в човешкия капитал и тенденцията, наричана "четвърта индустриална революция".

САЩ са "иновативна сила" с гъвкава работна ръка и голям пазар, посочва Садия Захиди от управляващия борд на организацията.

Те се представят доста добре от гледна точка на институциите, но има множество тревожни сигнали. САЩ са на едно от най-ниските места сред икономиките от Г-20. когато става дума за здравеопазване, има притеснения за свободата на пресата, има опасения за независимостта на съдилищата - по-меки фактори, които биха могли да се отразят на конкурентоспособността на страната в по-дългосрочен план, предупреждава Захиди, цитирана от Ройтерс.

Старата методология вземаше точки на САЩ за макроикономическа среда, като високият държавен дълг бе особена слабост. Новата методология обаче им присъжда почти перфектен резултат от 99,2 (от 100 максимални) за "дългова динамика".

По-надолу в класацията са Китай на 28-мо място, Русия на 43-то, Индия на 58-мо.

България е 51-ва в класацията тази година, следвана от Румъния, която е 52-ра, се посочва в доклада, публикуван на сайта на организацията.

30-те най-конкурентоспособни икономики в света според класацията са:

1 САЩ
2 Сингапур
3 Германия
4 Швейцария
5 Япония
6 Холандия
7 Хонконг
8 Великобритания
9 Швеция
10 Дания
11 Финландия
12 Канада
13 Тайван
14 Австралия
15 Южна Корея
16 Норвегия
17 Франция
18 Нова Зеландия
19 Люксембург
20 Израел
21 Белгия
22 Австрия
23 Ирландия
24 Исландия
25 Малайзия
26 Испания
27 Обединени арабски емирства
28 Китай
29 Чехия
30 Катар 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #14
    Отговор на коментар #13

    Аз само факти изназям, но те явно "не изнасят" на тръмпофилите с проблемна национална идентификация като теб.

  2. Boris Kamov
    #13
    Отговор на коментар #11

    Остави емоциите и лозунгите и си отвори очите за фактите! България е на опашката в Европа заради дървени философи като тебе!

  3. edin.drug
    #12

    Despite Mr Trump's warnings about the level of US financial commitment to Nato, the US is planning to increase the budget for this by 40% in 2018, to $4.7bn, up from $789m in 2016 under President Obama. It's also worth remembering that the US has global military commitments. In fact, the largest single deployment of forces is not in Europe but in Japan.

  4. edin.drug
    #11
    Отговор на коментар #10

    Ти собствено на чия страна си бе Борка? Кой ти е по-мил Тръмп или собствената ти държава? Какво ми морализаторстваш? Твоят идол поне мисли за своите а ти хвалиш онези, които ни вредят. Значи ти си "тях", а ние сме "вас". Тогава какво се газираш тук по българските форуми с антибългарска и антиевропейска агитация? Я марш там откъдето си се довлякъл. Не се съмнявам, причината е плебейската наслада да си харчиш американската пенсия сред бедняци, за да си вдигаш самочувствието.

  5. Boris Kamov
    #10
    Отговор на коментар #9

    Приятелско сътрудничество не означава безплатен обяд за лицемерни тарикати. ЕС плаща малка част от членството си в НАТО, наложил е високи мита на американски стоки докато внася в САЩ с ниски мита, има широко развита търговия с Русия въпреки обявените санкции, широко се е отворил за руски газ въпреки наличните алтернативи и пр. Когато тези проблеми се решат, тогава ще има "приятелско сътрудничество" с ЕС, включително и "с вас". Дотогава, всяка коза за свой крак. САЩ не са благотворително дружество за сметка на собствения си народ...

  6. edin.drug
    #9

    Нищо от това не касае нас! Ние имаме сметка не от ниската безработица в САЩ, а от приятелското им сътрудничество с ЕС (т. е. с нас). А това изглежда не е сред приоритетите на Тръмп.

  7. Boris Kamov
    #8
    Отговор на коментар #6

    Което казваш е вярно до определена степен, но важи за всички развити държави. И като правило, когато една държава има стабилна икономика, има пари и за безработните. Специално за САЩ, те имат в момента най-ниската безработица от 50 години и икономиката им е в разцвет. Това е резултат от политиката на президент който е неопитен политик но добър бизнесмен.

  8. lubo
    #7
    Отговор на коментар #3

    ти от патагония ли пишеш ?

  9. lubo
    #6

    За тези, които може би не са разбрали: конкурентна икономика не е синоним на високо качество на живот, нито на висок стандарт на живота. Връзка разбира се има, но тя не е пряка. Прост пример: една фирма била много конкурентна, понеже плащала малко на служителите, и уволнявала тези, които стачкуват. Това е разбира се добре, но зависи за кого. Нека не бъдем балъци!

  10. boriana
    #5

    Ах, този лош Тръмп.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.