Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ ще съхраняват до 10 години данните за пътниците от Европа

8 коментара

Ново споразумение за трансфер на лични данни на пътници от ЕС към американските власти бе одобрено от Европейския парламент в четвъртък. Споразумението регламентира сроковете на съхранение, основанията за събирането на информация, гаранциите за защита на данните и административната и съдебна защита. То ще замени споразумението от 2007 година.

Според новата договорка тези данни ще могат да бъдат съхранявани от американските власти в активна база данни за период до 5 години. След първите 6 месеца информацията трябва да бъде “деперсонализирана“ посредством кодиране на името и контактните данни на пътника.

След изтичането на тези пет години информацията ще бъде пренасяна в пасивна база данни за период до 10 години, като изискванията за достъп на американски официални лица ще бъдат по-стриктни. След това споразумението предвижда данните да бъдат напълно “анонимизирани“ посредством изтриване на всяка информация, която може да доведе до идентифицирането на пътника. Данните, свързани със специфични разследвания, ще останат в активната база данни до архивирането на случая.

Този вид данни ще се използват основно за предотвратяване, откриване, разследване и преследване на тероризъм и сериозни международни престъпления. “Международно престъпление“ по смисъла на споразумението е деяние, наказуемо с 3 или повече години затвор по законите на САЩ. Информацията ще служи и за “идентифициране на лица, които биха били предмет на задълбочен разпит или проверка”.

Чувствителна информация

Чувствителни данни, като расовата принадлежност, религиозните убеждения, физическото и психическото състояние или сексуалната ориентация на пътника, могат да бъдат използвани единствено при наличие на изключителни обстоятелства, когато животът на лицето е под заплаха. Тези данни най-често са свързани с религиозните диетични предпочитания и изискванията за специална помощ при медицински състояния. Тези данни ще бъдат изтривани 30 дни след получаването им, освен ако не са част от конкретно разследване.

Съдебна защита

В случай на злоупотреба с техните данни, гражданите на ЕС ще имат право на административна и съдебна защита според законите на САЩ. Те ще имат право на достъп до собствените си данни и ще могат да поискат корекции от Департамента за вътрешна сигурност, включително и изтриване, в случай че информацията е неточна.

Допълнителна информация

Данните за пътуващите до САЩ европейци се събират по време на процеса на резервиране и включват име на пътника, адрес, номер на кредитна карта и номер на резервираното място. Според американските закони въздушните превозвачи трябва да предоставят тези данни на Департамента за вътрешна сигурност преди заминаването на пътника. Това важи за полети от и до САЩ.

През май 2010 г. Парламентът отложи гласуването по това споразумение със САЩ, което се прилага временно от 2007 г., най-вече поради притеснения, свързани със защитата на данните. Депутатите настояха Комисията да договори ново споразумение, което стана факт през 2011 година.

Европейският парламент прие подобен документ с Австралия през октомври 2011 година. В момента се водят преговори за такъв с Канада.

Очаква се министрите на правосъдието и вътрешните работи да одобрят споразумението на 26 април. То ще замени споразумението 2007 г. и ще бъде в сила за период от 7 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    До 1 Другарю, Това нищо не е в сравнение с масовото подслушване тук.

  2. Анонимен
    #7

    дишат ми въздуха

  3. Анонимен
    #6

    "Не, ще си стоя в България." Еми тогава к'во те боли за САЩ?

  4. Анонимен
    #5

    И си заподозрян 10 години, защото си поискал да се разходиш? Параноици.

  5. Анонимен
    #4

    Щатите са съюз от 50 държави. Как се управлява това? ЕС е хубаво да помисли за подобни мерки. Иначе няма управия с такава монобройна и разнородна сган.

  6. Анонимен
    #3

    Не, ще си стоя в България.

  7. Анонимен
    #2

    "САЩ - полицейска държава." Правилно. Бегай в Русия.

  8. Анонимен
    #1

    САЩ - полицейска държава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.